Ještě že Chomutov umí přesilovky

Napsal 07.12.2005 Libor Kult
C h o m u t o v - Souboj třetího Chomutova s posledním Jindřichovým Hradcem měl být jasnou záležitostí, ovšem nakonec se domácí strachovali o těsné vítězství až do konce. První dvě třetiny příliš hokejové krásy nepřinesly a chybělo v nich i koření hokeje - góly. Ty začaly padat až posledním dějství. Nejprve šťastně skóroval v přesilovce Jánský, pro něhož to byla premiérová trefa v bílomodrém dresu. Krátce po něm vyrovnal Kupec. Roli spasitele na sebe vzal Petr Martínek, který v přesilovce ranou od modré zařídil vítězný gól. Pojistku pak přidal v 53.minutě Jan Šulc. Stínem utkání bylo zranění Ladislava Bouška, jenž bude delší dobu mimo hru.
29. st 7.12.2005
3:1(0:0, 0:0, 3:1)
JHR
Horčička - Martínek, Poživil, Nosek, Trefný, Szakal, Černý, Jakub Šulc - Boušek, Šíp, Polodna - Charousek, Kostourek, Chyba - Jíra, Mikšovic, Polanský - Jánský, Jan Šulc, Malát
Jindřichův Hradec
Jež - Horák, Klimeš, Procházka, Zapletal, Kolář, Vomela, Vašíček - Kupec, Kocar, Hruška - Hanzal, Mertl, Fiala - Mrkvička, Šperger, Škoda

Kdo čekal v bitvě s týmem ze samého chvostu tabulky střelecký koncert a kanonádu Chomutovských podobně jako v předešlém měření sil na ledě ČEZ stadionu byl jistě zaskočen vývojem střetnutí. Hostující bojovníci sehráli s domácími vyrovnanou partii.

Úvod utkání se nesl v duchu hesla „hlavně bez chyby”. Oba týmy pozorně bránily a nepouštěly svého soupeře do vyložených příležitostí. Fádní vstup do zápasu narušily pouze dva momenty. Nejprve se ve čtvrté minutě z ledu těžce sbíral Jakub Šulc a chvíli po něm museli spoluhráči pomoci Ladislavu Bouškovi na střídačku, neboť nemohl došlápnout. Nejlepší střelec soutěže poté odkulhal v doprovodu masérů do kabin a následné vyšetření v nemocnici diagnostikovalo zraněný kotník s minimálně měsíční pauzou.

Větší šanci nepřinesla ani první přesilová hra duelu. Tu si zahráli domácí od sedmé minuty a Ježe v brance hostí téměř neohrozili. Po návratu Zapletala na led si Horčička v deváté minutě poradil jak se střelou Koláře, kterou zastavil držadlem hole, tak s odraženým pokusem Zapletala, proti němuž zasáhl levým betonem, když se kotouč odrazil proti směru pohybu chomutovského strážce svatyně.

Odpovědí byla akce Maláta z jedenácté minuty, kterou však nepřesně zakončil Jan Šulc. Hra však stále neopustila šeď průměru a diváci marně čekali na gól i pohlednější kombinaci. O další vzrušení se tak postarala znovu indispozice jednoho z aktérů. Tentokrát to byl jihočeský gólman Jež, kdo se musel otřepat ze zásahu do nechráněného místa na koleni.

Více vzruchu přinesla až poslední pětiminutovka úvodního dějství, kdy začal vylučovat rozhodčí Froněk. V sedmnácté minutě měl dvě velké příležitost právě v početní výhodě Kostourek, který nedokázal překonat ležícího Ježe a následně tečoval nápřah Szakala. Kratičká přesilovka 5 na 3 ve prospěch Vajgaru branku také nepřinesla, a tak se do kabin odcházelo za bezbrankového stavu.

I druhá třetina se nesla ve znamení velkého počtu vyloučených. V polovině 23.minuty odešel na trestnou lavici druhý hráč Jindřichova Hradce a domácí měli téměř minutu a půl výhodu dvou mužů. Jediným světlým momentem této přesilovky byla Martínkova bomba. Ta však neprošla skrze hradbu těl před Ježem a následně Severočechy o výhodu připravil faul Poživila.

Čtyři minuty po domácích si vyzkoušeli hru 5 proti 3 také Jihočeši a svěřencům trenéra Kýhose zle zatápěli. Skóre se neměnilo ani po obří šanci Kocara, jenž neměl dobře seřízená mířidla v bezprostřední blízkosti Horčičkovy klece.

Přísnější metr arbitrů se i nadále projevoval spoustou trestů. Na to málem doplatili Chomutovští při dalším oslabení o dva hráče, které museli absolvovat od poloviny 32.minuty. Agilní Kocar se po své dorážce dožadoval uznání gólu, ale hlavní sudí byl nekompromisní a neoblomný. Chvilku po něm pálil po hezké kombinaci Procházka, ale ležící Horčička uhájil čistý štít.

Ve 34.minutě podržel své mužstvo také Jež, když akrobatickým zákrokem zneškodnil Kostourkovu příležitost. V následující minutě nedoklepl Jánský vyražený puk po nahození Szakala. Nevalně naložili se svými dvěma šancemi také Jindřichohradečtí během přesilovky ve 39.minutě. I proto svítily po druhé části hry na kostce nad ledem stále dvě nuly.

Góly začaly padat až v závěrečném hracím období. Konkrétně po téměř 44 minutách, kdy Severočeši využili přesilovou hru. Hlavní postavou byl Peter Jánský, jenž snad s „pomocí všech svatých” dorazil Szakalovu ránu za Ježova záda – 1:0. Bleskovou odpověď po necelé půlminutě si vzal na starost pohotový David Kupec. Jako první se dostal k puku odraženému od zadního mantinelu a pokazil domácím radost z vedení – 1:1.

Ve 46.minutě se ocitl v dobré příležitosti Malát, ale hostující obrana jen včas odstavila od kotouče. Krátce po něm upaloval autor prvního úspěchu hostí Kupec sám na Horčičku. Ten však situaci zvládl a zachránil tým od pohromy.

Osudným se pro Jindřichohradecké stal prohřešek Horáka na konci 48.minuty. Po čtyřech vteřinách jej ztrestal Petr Martínek, jehož projektil od modré zastavila až síť v levé „šibenici” Ježovy branky – 2:1. Horčička si poradil i s dalším únikem Kocara v oslabení ve 52.minutě, čímž položil základ k pojišťovacímu gólu.

Ten padl o šedesát vteřin později po ráně Jana Šulce nad rukavici gólmana Jihočechů – 3:1. Hosté poté nevyužili přesilovku, a když si Horčička s vypětím všech sil poradil i se Škodovým švihem, mohli se borci v bílomodrém dresu společně s fanoušky radovat ze zisku tří bodů. Radost jim nezkazil ani Šípův nepovedený brejk z 58.minuty.

Vladimír Petrovka (KLH Chomutov): ”Hokej kterým se prezentuje Jindřichův Hradec nám nesedí a my jsme se dlouho nemohli dostat do tempa. Byla tam řada vyloučených, hra se zbytečně kouskovala a zaplať pánbůh, že nám to tam spadlo v těch přesilovkách. Pro nás má dnešní vítězství cenu zlata.“

Jiří Veber (Jindřichův Hradec): “My jsme šli do zápasu s tím, že Chomutov má dobrej celek, takže jsme čekali na chyby. Hru rozkouskovala vyloučení, která se nakonec ukázala jako klíčová. Chomutov vstřelil dvě branky v přesilovce a my ani jednu z nich využít nedokázali. Dlouho jsme šahali po bodu a nakonec odjíždíme s prázdnou. Ten bod by pro nás měl cenu zlata, ale bohužel. Já tak jen můžu pogratulovat Chomutovu a my musíme jít dál.“