Havířov na vedoucí celek ligy nestačil a odjíždí s prázdnou

Napsal 23.11.2003 David Dinda, Martin Bocian
C h o m u t o v - Po včerejší výhře v Písku, dnes Chomutov přivítal na svém ledě Havířov, který si zde předehrával svoje utkání ze 26. kola. Panteři včera potrápili Kadaň a vydolovali bod za prohru v prodloužení a ani z Chomutova nechtěli odjíždět s prázdnou. Jenže už v 5. minutě otevřel skóre chomutovský útočník Mikšovic a domácí se rychle dostali do tempa. Do konce první třetiny ještě zvýšil Jeslínek. Po bezbrankové prostřední části, kdy se několikrát blýsknul brankář Petr Tuček, zkusil Havířov vrhnout v závěru všechny síly do útoku. A v 53. minutě po chybě domácí obrany sklízel ovoce hostující kapitán Zdráhal - 2:1. O tom, že všechny body zůstanou doma, rozhodl v 59. minutě znovu Mikšovic a stal se tak hlavním hrdinou utkání.
26.kolo ne 23.11.2003
3:1(2:0, 0:0, 1:1)
HAV
Tuček - Szakal, Nosek, Maleček, Trefný, Svačina, Liška, Plaček - Jíra, Šíp, Boušek - Jeslínek, Mikšovic, Kostourek - Slavík, Koláček, Polodna - Charousek, Gergel, Zika
Havířov
Vojtek - Bartoň, Matějíček, Karlíček, Vavruša, Machálek, Zavrtálek - Kočara, Syřínek, Staněk - Zdráhal, Říha, Hebar - Volák, Dvořák, Culka

Nepsaným pravidlem na chomutovském zimním stadionu se v letošní sezoně stal dobrý vstup domácích hokejistů do utkání. Stejně jako v Písku se do branky postavil Petr Tuček, ale než měl možnost předvést své brankářské kvality, musel sledovat útočné snažení svých spoluhráčů. Hned v úvodní minutě přihrával před branku Jíra, ale Boušek se k dorážce nedostal. Vojtka pak prověřil střelou z úhlu domácí kanonýr Jeslínek, ani on však neuspěl.

První střelou na Tučka se v 5. minutě prezentoval dnes velmi aktivní útočník Hebar. V následném protiútoku domácích byl faulován Boušek a Chomutov měl výhodu početní převahy. Malečkovu střelu sice ještě havířovský brankář zkrotil, ale o pár vteřin později napřáhl Stanislav Mikšovic a našel mezeru mezi Vojtkovými betony – 1:0. Hosté se snažili o rychlou odpověď, ale obě střely Folty zlikvidoval Tuček. Poté dostal také Havířov možnost vyzkoušet si přesilovou hru, ale protože byl vzápětí faulován Jeslínek, tak se síly na ledě vyrovnaly.

Ve 12. minutě unikal Říha, ale v poslední chvíli ho odzbrojil Maleček. Na druhé straně tečoval Kostourkovu střelu těsně před bránou Jeslínek, jenže Vojtka nepřekonal. Dalšího gólu se tak diváci dočkali v 15. minutě. Mikšovic projel mezi havířovskými obránci, přihrál Michalu Jeslínkovi, jenž forhendovým blafákem nedal Vojtkovi šanci – 2:0. O minutu později měl snížení na holi hostující Kočara, ale proti jeho střele zasáhl levým betonem Tuček. A když Havířov nevyužil v závěru třetiny ani další přesilovku, odcházeli domácí do kabin s dvoubrankovým vedením.

Ve druhé části se hrál pohledný a svižný hokej se šancemi na obou stranách. Nejprve Hebar pěknou střelou nepřekonal Tučka a z bleskového protiútoku neuspěli Mikšovic s Jelínkem proti jedinému obránci. Nutno podotknout, že tato dvojice doplňovaná v útoku Milanem Kostourkem, produkuje od začátku sezony nejen krásné akce, ale také góly, které se musí líbit všem chomutovským divákům. Ve 23. minutě převzal Dvořák na útočné modré čáře přihrávku, ale než stihl zpracovat kotouč, odstavil ho obránce Szakal.

Další příležitosti si oba soupeři rozdělovaly téměř rovným dílem. Za domácí stojí za zmínku hlavně Svačinovo střela, nebo Jeslínkův průnik od mantinelu až před bránu. Hosty reprezentoval zejména únik Říhy a Hebara na jediného obránce, ale druhý jmenovaný mířil jen to Tučka. Ve 25. minutě hráli domácí další přesilovku, ve které se odehrála nepěkně vyhlížející situace. Liška na modré čáře napřáhl a poměrně tvrdou střelou trefil Karlíčka do přilby. Havířovský bek odhodil rukavice a skácel se k ledu. Nakonec se však zvedl a s pomoci lékaře a domácího Šípa odkráčel na ošetřovnu. Později se naštěstí ukázalo, že zranění nebylo vážného charakteru a Karlíček mohl zbytek zápasu sledovat z tribuny.

V době, kdy se utkání lámalo do své druhé poloviny, zapomněla hostující obrana na Kostourka, jenž ujížděl na Vojtka a nikým neatakován trefil přesně levý horní růžek havířovské svatyně. Ještě předtím však čároví rozhodčí odpískal ofsajd a skóre se tak neměnilo. Smůla se lepila na domácí hokejky také nadále. Domácí kapitán Šíp si nejprve vylámal zuby na Vojtkovi a následně v ideální střelecké pozici trefil tyč. Ve 33. minutě se tři chomutovští hráči půl minuty bránili dvojnásobné přesilové hře Havířova. Nejkritičtější situaci ale přestáli. Navrátilec z trestné lavice Nosek se navíc z brejku dral před Vojtka, byl podražen a síly na ledě se vyrovnaly.

Ve 36. minutě naplno využil svojí zručnosti hostující útočník Říha. Jako nůž máslem projel celým kluzištěm, jenže než stačil přihrát, obral ho domácí obránce o puk. Poté se na steč havířovské brány vydal chomutovský expres Jeslínek, ale opět se ozvala píšťalka čárového rozhodčího signalizující postavení mimo hru. Domácí útočník ale neudržel nervy na uzdě a u mantinelu píchnul protihráče koncem hole. Tentokrát už se ale foukal do píšťalky hlavní sudí a vyloučil Jeslínka na 5 minut s osobním trestem do konce utkání. V dlouhé přesilovce ale hosté nic nevymysleli. Naopak se dopustili dvou faulů a rázem hrál Chomutov 4 na 3. I přesto ale diváci ve druhé třetině branku neviděli.

Také poslední dvacetiminutovka začala bleskově. Malečkovu střelu skryl v lapačce Vojtek, jenž ale puk pohotově uvedl zpět do hry, díky čemuž se do samostatného nájezdu dostal Hebar. Jeho střele však scházely milimetry, trefil totiž jenom tyč. O pár vteřin později se už na opačné straně kluziště ocitl sám před brankou Koláček, jenže jeho střela se zastavila o Vojtkovu přilbu. Agilní Hebar pak pro svůj tým vybojoval další přesilovou hru. Brankové příležitosti si ale Chomutov tvořil i v oslabení. Nejprve Koláček s Polodnou a později Mikšovic s Kostourkem ujížděli na jediného obránce. Ten však pokaždé akci zmařil.

Už při plném počtu hráčů na ledě střílel z pravé strany Syřínek, ale Petr Tuček včas vymrštil svoji lapačku. A když šance Slavíka ani tvrdá Plačkova střela v brance neskončili, mohli hosté snížit. Po zmatcích za domácí brankou se puk dostal až k Vladimír Kočara, jenž využil svých zkušeností a zasunul puk za Tučkova záda – 2:1. Chomutov nechtěl připustit, aby Havířov zopakoval svůj výkon z Kadaně, kde také v poslední třetině vyrovnal dvoubrankové manko. Kombinací na jeden dotek to jasně dokázali Šíp, Kostourek a střílející Mikšovic.

V samém závěru to už vypadalo, že Severočeši si budou bránit své těsné vedení. V 59. minutě ale Plaček vyslal dlouhou přihrávkou podél mantinelu do útoku Kostourka, ten ještě přihrál úplně volnému Stanislavu Mikšovicovi a ten střelou do horní poloviny branky rozhodl – 3:1. Pak ještě Trefný svoji střelou opět rozvlnil síť Vojtkovy branky, ke smutku domácích fanoušků ale jen z vnější strany. Chomutov tak perný víkend zvládl na jedničku, když získal 6 bodů.

Vladimír Kýhos (Chomutov): „Nám se povedlo jít v první třetině do dvoubrankového vedení, ale pak se to nějak zaseklo, bylo hodně vyloučení a nepodařilo se nám odskočit na rozdíl více branek. Nakonec se stalo to, co jsme očekávali, dostali jsme branku a bylo to ještě těžké. Ale naštěstí dnes našel Standa Mikšovic střeleckou formu, takže se nám podařilo vyhrát.“

Aleš Flašar (Havířov): „Dneska to bylo pěkné utkání, takové bojovné a nebýt rozhodčího, který to první dvě třetiny vysloveně kazil, tak ten zápas mohl být ještě hezčí. Prohrát s Chomutovem není ostuda, hráči bojovali a prohráli se ctí. Ale jak říkám, jsem znechucen z rozhodčího, nechápu jak může někdo takový pískat první ligu.“