Góly obránců na body nestačily, Piráti prohráli také v Pardubicích

Napsal 06.02.2014 David Záruba, Libor Kult
C h o m u t o v - Piráti se s Tipsport extraligou rozloučili před olympijskou přestávkou soubojem 47. kola na ledě týmu ČSOB Pojišťovny Pardubice. Domácí bojují o udržení pozice znamenající účast v předkole play-off, Piráti chtěli přerušit dlouhou sérii porážek. Lépe vstoupili do střetnutí Východočeši, kteří vyhráli úvodní třetinu 2:0, což se ukázalo jako rozhodující, neboť zbývající dvě dějství skončila nerozhodně 1:1. Za Piráty snižovali vždy na rozdíl jediné trefy obránci Jass s Krstevem, Pardubičtí však pokaždé poměrně rychle odskočili zpět na rozdíl dvou zásahů. Svěřenci Jaroslava Becka tak padli podvacáté za sebou.
47.kolo čt 6.2.2014
PCE
4:2(2:0, 1:1, 1:1)
Pardubice
Hudáček – Píša, Kočí, Benák, Zdráhal, Sedlák, Vašíček – Sýkora, Cetkovský, Mozer – Kolář, Zohorna, Tybor – Radil, Nosek, Pianov – Endál, Moučka, Semorád
Růžička – Stehlík, Pulpán, Lojek, Jass, Mrázek, Krstev, Bartejs, Havel – Hruška, Račuk, Hřebejk – Šagát, Straka, Kubinčák – Balej, Gajovský, Hromas – O. Kaše, L. Novák, Bomersback

Pardubice
6. Nosek (Pjanov), 18. Radil (Píša, Kočí), 29. Mozer (Sýkora, Cetkovský), 52. Zohorna (Kolář, Zdráhal
24. Jass (Gajovský, Hromas), 45. Krstev (Straka)

3:3
0:0
0:0
26:25
7223

Piráti se po sérii tří domácích střetnutí vydali k venkovnímu zápasu, v němž trenéři znovu museli měnit sestavu. Vůbec poprvé v extralize naskočil útočník Lukáš Novák.

Piráti se nechtěli hned od úvodu nechat zatlačit do defenzivy a první střídání patřila jim. Hudáček si tak velmi rychle připsal tři nelehké zákroky, krotit musel hlavně střely z dálky. Pardubice se dostávaly do tempa pomaleji, ale kolem čtvrté minuty rozjely u Růžičkovy branky festival šancí. Dvakrát zblízka neuspěl Vašíček a vychýlená mířidla měl i Tybor, který se bez potíží protáhl obranou.

Pardubice i tak nápor zúročily. Zapomenutý Tomáš Nosek přebral na modré čáře parádní pas od Pjanova, a pak perfektní kličkou obalamutil Růžičku – 1:0. Po inkasovaném gólu Chomutov srovnal krok a Hudáčka vrátil do plné pozornosti Straka, který zakončoval po nedůslednostech v domácí obraně. Slušnou pasáž Pirátů završil Gajovský, jehož únik v poslední chvíli překazil jeden z obránců.

Oba týmy měly během první třetiny k dispozici po jedné přesilové hře a názorně ukázaly, proč v této disciplíně zrovna nevynikají. Pardubice se ztuha dostávaly do pásma, Chomutov vyprodukoval jen střelu Straky. A tak další gól padl při rovném stavu hráčů. Lukáš Radil si počíhal mezi obránci na přihrávku od Píši a dalším bezchybným blafákem zavěsil pod horní tyč – 2:0.

Že je doposud vše v režii třetích útoku, názorně dokumentovala 24. minuta. Piráti podnikli rychlý protiútok, na konci kterého byl po Gajovského pasu Maris Jass, jehož dělový projektil vymetl horní roh branky – 2:1.

Pardubice se těžko dostávaly přes střední pásmo, které Chomutov úzkostlivě bránil. První střelu ve druhé třetině tak domácí zaznamenali až ve 29. minutě. Ale hned z toho byla gólová radost. Sýkora se proháčkoval mezi obránci a celou akci dokončil důrazný Jevgenij Mozer – 3:1. Premiérový gól ruského mladíka si vychutnali i diváci, když moderátor zahlásil oslavnou formulku v ruském jazyce.

Na ledě to ale sranda nebyla. Chomutov stále cítil šanci na zlomení série, která čítala už 19 proher v řadě. A tak v přesilovce sevřel domácí hokejisty do kleští a na Hudáčka letělo několik štiplavých střel. Činil se hlavně nejaktivnější střelec hostí Jass.

S dvougólovým náskokem ještě neměli domácí vyhráno. Chomutov se rozhodně nevzdával, na což dal razítko ve 45. minutě Angel Krstev, který se na modré čáře neukvapil, najel si mezi kruhy a pak se trefil parádně k tyči – 3:2.

Myšlenky na dramatizaci zápasu zkoušeli pardubičtí hokejisté rychle zaplašit, ale dlouho se jim to nedařilo. Až po rychlém protiútoku předal Kolář kotouč přesně na hůl Tomáše Zohorny, který z první napálil puk do odkryté části branky.

S touto ránou už se Piráti vyrovnat nedokázali a nebyli daleko od další inkasované branky. Napodobit svého krajana mohl Pjanov, který po pěkné akci přestřelil branku, přestože zakončoval z pár metrů a Růžička ležel. Poslední naději Pirátů spálil v samém závěru Kubinčák, který tváří v tvář nepřelstil Hudáčka. Pardubice tak zaznamenaly čtvrtou výhru za sebou, Chomutov padl podvacáté.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Do utkání jsme šli pro povinné vítězství, a to nás trochu svázalo. Tentokrát můžeme být spokojení jen s bodovým ziskem. Nedokázali jsme navázat na předchozí zápasy, výkon nebyl vůbec dobrý.“

Jaroslav Beck (Piráti Chomutov): „Přestože jsme prohráli, tak se za předvedenou hru rozhodně nemusíme stydět. Od tohoto výkonu bychom se měli odrazit a potvrdit ho v dalších utkáních. Dokázali jsme si, že hokej stále umíme, snad naše výkony půjdou ještě nahoru.“