Chomutov v prodloužení porazil Budějovice a nadále pokračuje v semifinálovém snu

Napsal 02.03.2005 Martin Bocian, foto Martin Ritter
C h o m u t o v – Za velkého očekávání chomutovských diváků se semifinálová série mezi Českými Budějovicemi a Chomutovem přesunula za stavu 1:1 na sever Čech. Duhový stadion byl po dlouhé době zaplněn do posledního místa. V první třetině viděli diváci šance na obou stranách. Největší šance měli chomutovští Boušek a Mikšovic, hosté hrozili zejména v přesilových hrách. Jednu z nich sice využil Dvořák, avšak gól nebyl uznán pro postavení Ference v brankovišti. Na začátku druhé části hráli budějovičtí přesilovou hru, kterou využil přesnou střelou Krstev – 0:1. Jenže v polovině zápasu dorazil Plačkovu střelu za Cháberova záda Révay a bylo vyrovnáno – 1:1. Nerozhodný stav trval i po čtyřiceti minutách. Ve 46. minutě hráli domácí početní výhodu 4 na 3, kterou k radosti všech diváků využil Jíra – 2:1. Jenže necelé dvě minuty před koncem vyrovnal taktéž v přesilové hře Prospal a za stavu 2:2 se znovu šlo do prodloužení. To v čase 64:37 rozhodl po akci 2 na 1 Stanislav Mikšovic, čímž odstartoval bouřlivé oslavy necelých šesti tisícovek diváků na stadionu.
SF3 st 2.3.2005
3:2p(0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
CEB
Horčička - Hájek, Révay, Nosek, Plaček, Trefný, Szakal, Jakub Šulc, Prošek - Malát, Mikšovic, Jíra - Polodna, Šíp, Boušek - Hahn, Koláček, Jan Šulc - Sklenička, Buchal, Pražák
Č. Budějovice
Chábera - Ference, Martínek, Gýna, Neckář, Kotaška, Krstev - Dvořák, Prospal, Pletka - Sailer, Brabenec, Bělohlav - Havelka, Šimánek, Hřebejk - Vampola, Štraub, Rob

Chomutovští vstoupili do utkání aktivně, první ránu na Cháberu vyslal Šíp. Ve 3. minutě vyrobil obrovskou minelu Ference, když zpoza vlastní branky namazal kotouč na hokejku Mikšovicovi, jenž provětral výstroj budějovického brankáře. Hosté vážněji ohrozili Horčičkovu svatyni až v přesilové hře. Tři rány od modré v rychlém sledu vyprodukoval znovu kanadský obránce Ference. Všechny, včetně následných dorážek, pochytal Horčička. V 10. minutě objel branku Pletka, ale kotouč do branky se mu zasunout nepodařilo. Vzápětí svoji první početní výhodu hrál i Chomutov, ale o poznání hůře než hosté. Za celé dvě minuty se nemohli pořádně usadit v útočném pásmu. Až v úplném závěru zapomněly Budějovice na Bouška, který však střelou z mezikruží nechal jen vyniknout lapačku gólmana Chábery. Agilní chomutovský útočník byl k nezastavení. Spolu se Šípem ohrožovali branku Jihočechů dokonce i ve vlastním oslabení, ale chyběla přesnější koncovka. V 16. minutě bušil u tyčky stojící Vampola do Horčičkova betonu jako „hluchý do vrat“, přesto kotouč za čáru neprotlačil. O několik desítek vteřin později dopravil odražený puk do sítě Dvořák, jenže hlavní rozhodčí odpískali Ferencovi postavení v brankovišti a gól neuznali. Chvilkami se zdálo, že Luboš Horčička má v betonech schovaný magnet, protože většina budějovických pokusů mířila právě do spodní části branky. Potvrdil to v 18. minutě Prospal. Do konce první třetiny už se nic vážného nestalo, a tak oba celky odcházely do kabin za bezbrankového stavu a mohutného potlesku diváků.

Po dvaceti vteřinách druhé části byl vyloučen Jíra a nabídnutou přesilovkou Budějovičtí nepohrdli. Přesnou střelou švihem nad lapačku brankáře Horčičky se prosadil bývalý chomutovský obránce Angel Krstev - 0:1. Domácí kontrovali pokusy Skleničky a Mikšovice, které ale Chábera pochytal. Ve 25. minutě usedl na trestnou lavici Kotaška a i když soupeř nabídnutou výhodu nevyužil, tak byl čím dál tím více aktivnější. A potvrdil to v polovině utkání. Nájezd Jíry ještě Chábera zlikvidoval. Poté ale od modré vypálil Plaček a Josef Révay doklepl vyražený puk do sítě – 1:1. Hned vzápětí ujeli tři hosté na jediného obránce, jenže Dvořák poskakující Pletkovu přihrávku netrefil. Další nádhernou hokejovou situaci viděly zaplněné ochozy ve 34. minutě. Brabenec přihrál před branku Sailerovi, který těsně před Horčičkou tečoval puk. Domácí brankář však stihl včas přitisknout ruku k tělu a puk chytit. Chomutov se mohl dostat do vedení o tři minuty později, jenže Révayově střele chyběli centimetry. A proto i po čtyřiceti minutách bylo skóre nerozhodné.

Na začátku třetí třetiny měli hosté při signalizovaném vyloučení ponechanou výhodu, v níž Gýna z bezprostřední blízkosti trefil břevno domácí klece! Po vyloučení Révaye tedy hráli Budějovičtí přesilovku, avšak zanedlouho se síly na ledě otočily. Během sedmnácti vteřin byli totiž vyloučeni Krstev a Neckář a početní výhoda byla rázem na straně Chomutova. Po vyhraném buly v útočném pásmu přihrál Hájek Petru Jírovi, jenž nadvakrát překonal Cháberu a znovu rozjásal necelých šest tisícovek diváků – 2:1. O pár vteřin později se znovu Boušek protlačil až před Cháberovu branku, ale vyprášil pouze hruď mladého brankáře. Ve 49. minutě Plaček úmyslně posunul branku a rozhodčí ho okamžitě poslal na trestnou lavici. Jenže druhý hlavní sudí už dávno předtím přerušil hru, jelikož se v útočném pásmu svíjel na ledě Šíp a proto Plaček nemohl být vyloučen. Neuvěřitelnou šanci na vyrovnání spálil za další čtyři minuty Gýna, jehož bekhendový blafák ovšem bravurně zlikvidoval Horčička. V nehokejové pozici se poté ocitl hostující Sailer, který po tvrdém, ale čistém, střetu s Révayem zůstal ležet na ledě. Byl evidentně otřesený a za pomoci lékařů byl odnesen na střídačku. V posledních pěti minutách hosté stupňovali svůj nápor a Chomutovští se už jen soustředili na bránění těsného výsledku. Jenže dvě minuty před koncem byl za nenápadné držení hole vyloučen Boušek. V přesilové hře vypálil Ference a Václav Prospal tečoval kotouč mimo dosah Horčičky – 2:2. Podruhé v sérii tak došlo na prodloužení.

V něm se hrálo téměř výhradně v obranném pásmu Chomutova, jenže udeřilo na druhé straně. V 65. minutě se ujal puku Malát, v útočném pásmu předložil puk Stanislavu Mikšovicovi, který ho střelou z první poslal přesně k levé tyčce – 3:2. Stadion poté doslova vybuchl radostí a začaly oslavy, které chomutovský hokejový stánek už dlouho nepamatuje. Severočeši se ujali vedení v sérii 2:1 na zápasy.

Vladimír Kýhos (Chomutov): "Každý zápas, který jsme s Budějovicemi odehráli byl těžký. I tento zápas se vyvíjel stejně, Budějovice se ujaly vedení a my jsme jenom čekali na svoji šanci. My s nimi nemůžeme hrát otevřený hokej, protože hráči jako je Prospal a Dvořák, ti hrají v jiných dimenzích. Já si myslím, že to co se dneska objevilo v těch článcích, že hrajeme antihokej, to není pravda. Hrajeme tvrdě, hrajeme do těla jdeme po nich, ale to je všechno. Nevím, co bych k tomu dodal. My jsme šťastní a bojujeme o každý zápas."

Trenér Českých Budějovic se odmítl k zápasu vyjádřit.