Reportáže

Chomutov pošesté v řadě vyhrál a přiblížil se čelu tabulky

Napsal 25.10.2006 Martin Gahler, Katka Hodková, David Schlegel
Hokejisté Chomutova pošesté v řadě zvítězili a přiblížili se vedoucímu celku z Hradce Králové na pouhé dva body. V sobotu si tak Chomutovští zahrají s Hradcem Králové o první místo v tabulce. Do Kadaně za svými miláčky přicestovala početná skupina chomutovských fanoušků, která nakonec spolu s hráči oslavovala výhru 6:2. Dvěma brankami k ní přispěl Petr Jíra, jenž se vrátil po jednozápasové absenci. Ovšem klíčovým momentem byla branka Petra Polodny v závěru první třetiny. Kadaň totiž téměř celou úvodní část hry vedla a vyrovnat se hostům podařilo pouhé čtyři vteřiny před sirénou. V polovině utkání pak Chomutov obrat dokonal.
14. st 25.10.2006
KAD
2:6(1:1, 0:3, 1:2)
CHM
Kadaň
Slipčenko - Kloz, Spitzer, Pospíšil, Chotaš, Hlubuček, Hlavatý, Lašek, Loučka - Polanský, Derfler, Postl - Stavenský, Stehlík, Metlička - Pražák, Vrtek - Kajer, Žák, Krpenský.
Chomutov
Horčička - Szakal, Bombic, Revay, Trefný, Řezníček, Černý, Klaus, Březina - Boušek, Šíp, Polodna - Jíra, Kostourek, Charousek - Gellner, Mezera, Malát - Tauš, Heinisch, Soukup.

Shrnutí

Ještě před zápasem vhodila čestné buly dosavadní primátorka Ivana Řápková. Fanoušci se však dožadovali spíše svých hokejistů. Poprvé od začátku sezóny se kadaňský stadion pořádně zaplnil. Už od prvních minut bylo jasné, že nejde jen o souboj Kadaně a Chomutova, ale i obou fanouškovských táborů. Hra se zpočátku odvíjela spíše ve středním pásmu s občasnými výpady na jednu nebo druhou stranu. Hosté se prosadili střelou Kostourka, ale štěstí si vybralo domácí. Petr Derfler vybojoval puk ve skrumáži u mantinelu a před Horčičkou ho poslal na hokejku Zdeňka Žáka, který využil otevřeného prostoru u tyče a zvednutou střelou pod víko otevřel skóre na 1:0. V páté minutě se poprvé rozlétla vrátka na trestnou lavici. S oslabením se museli nejprve vyrovnat hosté – Řezníček hákoval, ale po dalších šedesáti vteřinách došlo i na domácí – Chotaš si sednul za nedovolené bránění. A pak se s vyloučenými na obou stranách roztrhl pytel.

Hra se ustálila na plném počtu až v 10. minutě. Domácí brankář Slipčenko zmatkoval po střele Soukupa, na chvíli ztratil přehled o kotouči, ale nakonec ho ukryl mezi betony. Zápas rychle utíkal, hráči se vrhali na puk, ujížděli, kličkovali, ale v konečné fázi nestříleli. Vypálil až domácí Derfler, který však z mezikruží nenašel volný prostor v chomutovské obraně. Vzápětí Horčičkovu svatyni ohrožoval Stavenský a Chotaš. Hosté se ve druhé půli stáhli do defenzívy a v 15. minutě chybělo jen málo k tomu, aby Postl přidal druhý gól. Chomutov se ukázal až při přesilovce v sedmnácté minutě, kdy nejprve obránce Bombic a poté Szakal ostřelovali Slipčenka. Půl minuty před koncem málem z těsné blízkosti vyrovnal Touš, ale ani on domácího gólmana neobelstil. Slipčenko kapituloval až při domácím oslabení v čase 19:56, Petr Polodna vyrovnal na 1:1.

Kadaň nakousla třetinu v útočném pásmu a snažila se opět strhnout vedení na svou stranu. Hosté ale nenechali Slipčenka dlouho odpočívat a po dvou defenzivních minutách převzali aktivitu. Domácí se probrali ve 26. minutě, kdy Spitzer orazítkoval Horčičkův beton. Akci jako přes kopírák na druhé straně rozjel Kostourek, ale než se dostal ke střele, byl před brankou faulován a narazil na mantinel, Loučka dostal dvě minuty za sekání. Utkání mělo neustále vražedný spád a patřilo mezi klasická derby. To se potvrdilo v čase 27:21, kdy Chomutov zužitkoval přesilovku, na střelu Radka Šípa namazal Szakal – 1:2. Ve 29. minutě mohli domácí odpovědět, ale Polanský pálil jen mezi sevřené betony. Vzápětí se potvrdilo pravidlo: „Nedáš, dostaneš.“ Na světelné tabuli svítilo 28:41 a Kadaň už prohrávala 1:3. Do sítě domácího gólmana spadla odražený kotouč, kterého se naposledy dotkl Zdeněk Tauš.

Hlavní sudí zápasu moc nepřidával a místo, aby hráče krotil, neustále rozdával další a další tresty. Kadaňští neměli co ztratit, a tak se nebojácně vrhali do každého možného útoku. Přihlížející diváci spatřili řadu pěkných střel, ale ani jedna nezasáhla svůj cíl. Ve 32. minutě Stavenský a Metlička zahodili obrovskou šanci, Stavenský najížděl zprava a přes hostujícího obránce namazal vlevo najíždějícímu Metličkovi, který jen o pár centimetrů minul branku. Kadaň útočila a Chomutov skóroval, v čase 34:36 se světelná tabule opět pohnula, na 1:4 zvyšoval Ladislav Boušek. Domácí se z následujícího tlaku vymanili jen díky závěrečné siréně a obdivuhodným zákrokům brankáře Slipčenka.

Kadaň zahájila taktiku „střílej odkudkoli, hlavně na nic nečekej“. Ale ani tenhle styl se nesetkal s úspěchem a v době, kdy světelná tabule ukazovala 41:55, se hosté ze sevření vymanili a okamžitě skórovali. Domácí obraně unikla trojice hráčů, Petr Jíra pak neměl problém zasunout do nehlídané brány - 1:5. Hráči Kadaně už byli ve tvářích zjevně vyčerpaní a znechucení tím, že z desítek pokusů jim žádný nevyšel. Sice svou snahu o gól stále nevzdávali, ale převahu hostí začínali brát osobně až při osobních soubojích doslova létaly jiskry.

55. minuta snahu domácích definitivně pohřbila. Slipčenka nejprve prověřil Kostourek a po něm Petr Jíra zdvihl odražený puk nad brankářovo rameno. Přestože Kadaň utrpěla opravdu debakl, fanoušci na stadionu vydrželi až do úplného závěru. A odměnou jim byla branka, kterou dal v čase 57:35 Libor Hlubuček. Za zmínku pak stojí jen fanoušci Chomutova, kteří v poslední minutě zapálili celou řadu světlic. Kadaňští pořadatelé jejich řádění nechali bez povšimnutí.

Ohlasy trenérů

Vladimír Kýhos (trenér KLH Chomutov): "Já jsem samozřejmě dvě třetiny s výkonem spokojen. Jen ta první třetina, my jsme vstoupili do utkání hrozně vlažně a neodváděli jsme výkon, na jaký jsme zvyklí a museli jsme se probudit, promluvit si v kabině, a pak si myslím, že byl zápas zcela v naší režii. Regionální derby už není jako dřív, nechodí ani plný stadion a už se to tak nebere, není to tak vyhrocené, jak to bývalo."

Jindřich Setikovský (trenér SK Kadaň): "V žádném případě klukům nemůžu vytknout bojovnost. Myslím si, že naše mužstvo celý zápas dřelo, ale projevila se vyšší kvalita chomutovského kádru. Ale na druhou stranu. My jsme ten zápas prohráli i tím, že čtyři vteřiny před koncem první třetiny, kdy jsme Chomutov přehrávali a byli jsme lepší, jsme s odchodem do kabiny dostali naprosto zbytečnou branku. Od poloviny zápasu už potom Chomutov prokázal, že má kvalitnější mužstvo, byl lepší. Právě tyto zápasy rozhodují drobnosti a drobnost je, že z prvních čtyř velkých šancí v první třetině jsme nedali ani jednu."