Chomutov podlehl Ostravě až po samostatných nájezdech

Napsal 23.11.2006 Lukáš Bajgar, Jaroslav Poštolka
C h o m u t o v - Ve 24. kole se chomutovští hokejisté střetli na ostravském ledě s domácím týmem Sarezy. Začátek utkání vyšel lépe Chomutovu, když se ve 3. minutě při přesilovce trefil Radek Šíp. V dalším průběhu utkání se přelévalo skóre z jedné strany na druhou, a tak po dvou třetinách byl stav 4:3. V poslední třetině vyrovnal bekhendovou střelou Stanislav Mikšovic. Když nerozhodlo ani prodloužení, přišly na řadu samostatné nájezdy, v nichž byli štastnější domácí.
24. čt 23.11.2006
SAR
5:4sn(2:1, 2:2, 0:1 - 0:0)
Poruba
Štěpánek - Mocek D., Rimmel, Brincko, Tesařík, Holík, Mocek J.,Ovšák, Vnenk - Šebesta, Boháč, Bokroš - Janečka, Klimek, Najdek - Gelačák, Baranyk, Holuša - Badžo, Pavlačka, Glas
Horčička (od sn. Podolka) - Bombic, Malínský, Chatrnúch, Trefný, Nosek, Černý, Řezníček, Vaněček - Boušek, Šíp, Polodna - Jíra, Kostourek, Charousek - Jeslínek, Mikšovic, Malát - Tauš, Heinisch, Havlůj

Do dohrávky 24. kola vstoupila domácí Sareza s útočnými choutkami, když se na hostujícího brankáře Horčičku natlačil Šebesta. Přesto se skóre utkání měnilo poprvé na druhé straně ve třetí minutě, kdy prakticky první střela na Štěpánka skončila v síti. To se v přesilové hře na modré napřáhl Malinský a Radek Šíp se šikovnou tečí postaral o brzké vedení. Na počátku páté minuty dostali domácí více než minutovou možnost dvojnásobné početní výhody, v ní se ale téměř nedostali k zakončení. Po jejím skončení, rovněž v početní výhodě, v čase 6:05 Chomutov inkasoval z hole Petra Janečky, jenž stejně jako hostující hráč tečoval před brankářem Tesaříkem vypálený projektil. Toto nabudilo ostravské hráče k vyšší aktivitě, ale Horčičkovy betony byly jak v případě Holuši, tak i Baranyka včas u sebe. Opět do vedení chtěli Severočeši v 8. minutě, dostalo se jim nečekaného přečíslení tří proti jednomu, pakliže by po Jírově vybídnutí nezvolil Kostourek jen zadovku na Polodnu místo očekávané střely. Minutu nato hostující gólman neudržel kotouč, Boháč jej vypíchl, objel svatyni, ale zakončení zabránili beci Chomutova. Hrálo se nahoru dolů a další akce patřila zase hostím – Jeslínek nahodil na Štěpánka a vyražený puk bekhendem neumístil do brány, a o chvíli později Boušek jen prověřil lapačku ostravského muže v masce. Čtrnáctá minuta přinesla zvrat ve skóre, Radovan Glas využil v přesilovce zmatků před Horčičkou po Ovšákem vypálené bombě od modré a upravil na 2:1. V samém závěru prvé třetiny nahodil na modré Nosek na Mikšovice, ten nenápadnou tečí chtěl překvapit, nebylo mu však přáno a do kabin tak odcházeli hosté s menším úsměvem na rtech nežli domácí.

Druhou dvacetiminutovku se diváci v hale rozhodně nenudili, již od úvodních vteřin se hrál rychlý a kombinační hokej s šancemi rovnoměrně rozloženými na oba tábory. Ostravské v disciplíně zvané předháníme se ve střelách reprezentoval Boháč, Baranyk či Šebesta, to hosty ve stejné kategorii Charousek mířící k horní tyči, Vaněček do výstroje a Heinisch jen do břicha. Ve 26. minutě vybídl Chatrnúch Kostourka, jenž se musí ještě nyní divit, jakto že i přes kotouč prakticky na brankové čáře, ač v obtížné pozici, neskóroval. Na druhé straně v přesilové hře mohl nejdříve Najdek zavěsit do odkryté brány Horčičky, který ležel vedle svatyně, ale zvolil příhru na Tesaříka a ten neměl přesnou mušku a jen nevěřícně kroutil hlavou. V polovině mače Malát přehodil domácího brankáře, touš však spadl mimo prostor vymezený brankovou konstrukcí, a tak se opět měnil stav utkání v přesilové hře - Jiří Charousek dostal jako na zlatém servírovacím tácu puk od Kostourka a sám před brankovištěm srovnal. Než se Sareza dostala opět do vedení, neproměnil Šebesta s Boháčem vyložené šance, ale téměř vzápětí Patrik Rimmel najel před Horčičku a zcela nikým nehlídán si mohl vybrat místečko kam. Ještě na stadionu nedoznělo Gól! a bylo opět srovnáno. Jakub Trefný využil zmatků v domácí obraně, najel si ke kruhu a nekompromisně vyrovnal na průběžných 3:3. Hektické minuty završil Michal Holuša střelou „z prvé“, když jej z rohu kluziště přesně nalezl Baranyk. I po dvou terciích vedli domácí rozdílem jedné branky.

Pakliže se doposavad hrálo prakticky ve shodném čase před oběma kasami, vtrhli nyní Chomutovští do hry jako diví a jediným zaměstnaným mužem se na dlouhé okamžiky stal domácí gólman Jakub Štěpánek. Muž s jedničkou na zádech se blýskl ve 42. minutě, kdy úspěšně čelil úniku Jeslínka, jenž se pokoušel zakončit pohlednou fintou; tentýž forvard pokoušel své štěstí ještě v témže střídání, ale chaos v obraně nepotrestal. To Heinischova dělovka proletěla před Štěpánkovou maskou jako obtížný hmyz. Ve 47. minutě hosté Stanislavem Mikšovicem srovnali potřetí v zápase s Ostravou krok, Malát na modré nahodil směr brána a střelec branky pod brankářem pohodlně zasunul. Horčička se pořádně zapotil až s blížící se padesátou minutou, to na něj mířil Gelačák. Modře hrající přesto ovládali ledovou plochu a zásluhou bojovnosti ostravské obrany zřejmě neputovaly všechny body na sever Čech – Jeslínek díky teči namířil do ochranné sítě, Boušek se zase jako torpédo vřítil do útočného pásma a díky své rychlosti neměl čas na kloudnější zakončení a Jíra protáhl betony domácího strážce svatyně. Tři minuty před závěrem základní hrací doby za Horčičkovou kasou stojící Najdek nalezl před ním najetého Holušu, který jen napálil kotouč do svého soka.

Na řadu tedy přišlo prodloužení, hned zkraje zpětnou asistencí nalezl Polodna Jeslínka a ten zas nalezl domácí lapačku. V 62. minutě Bombic objel domácí bránu, vědom, že Štěpánek je daleko od ní, ale proti skórování se obětavě postavil do rány ulehnuvší Rimmel. A když se v samotném závěru neprosadil Šebesta, následovaly samostatné nájezdy. Ze šestice střílejících hráčů se ujal jen nájezd domácího kapitána Pavla Šebesty, který tak rozhodl o dvou bodech pro Ostravu.

Petr Fabián (Ostrava): „V Chomutově jsme 5:4 prohráli, kdy jsme měli více ze hry my a nedovezli jsme ani bod. Dnes jsme mohli do poloviny zápasu rozhodnout v náš prospěch, ale Chomutov je velmi silný tým, počet bodů, které nasbíral nejsou náhodné. Třetí třetina? Kolikrát jsme hráli krásný hokej, ale bez bodového efektu. Dnes jsme zápas vybojovali, s tím, že jsme tolik neriskovali. Hokej z tribuny asi nevypadal tak pěkně jako minulé zápasy, ale vydřeli jsme bod a nakonec nám vyšly i nájezdy.“

Vladimír Petrovka (Chomutov): „Odehráli jsme v Ostravě výborné utkání, ale po dvě třetiny jsme prohrávali 2:1, 3:2 a 4:3. Vždy jsme se dokázali do zápasu vrátit. Ve druhé třetině jsme dostali gól, na který jsme rychle odpověděli, jenže v zápětí opět inkasovali, ale to se v hokeji stává. Třetí třetina byla z naší strany hodně smolná, dokázali jsme si vytvořit velkou spoustu šancí, ale nedokázali jsme je proměnit. Slabá produktivita rozhodla o tom, že jsme nezískali tři body. Dnes jsme vyzkoušeli variantu výměny gólmanu na nájezdy, ale ani to nám nevyšlo.“