Chomutov nezvládl utkání na ledě Třebíče

Napsal 07.02.2005 Ivo Krčmář, David Nováček
C h o m u t o v - Severočeši začali v Třebíči výborně, už ve 4. minutě se ve vlastním oslabení prosadil Révay a poslal hosty do vedení - 0:1. V polovině třetiny vedl Chomutov už o dvě branky, když hned po návratu z trestné lavice skóroval Zbyněk Sklenička - 0:2. Aktivně hrající Chomutov měl ještě několik dalších příležitostí, ale branka padla na druhé straně. V 16. vyslal Šefčík do sóla Valka a ten vrátil domácí do hry - 1:2. Hned v úvodu druhé části se Valko prosadil podruhé a bylo srovnáno - 2:2. V polovině zápasu dokonal obrat skóre třebíčský Holý - 3:2. Nejistého Podolku v ten okamžik vystřídal Luboš Horčička a Chomutovu nezbývalo nic jiného než se hrnout za vyrovnáním. V cestě jim však stál skvěle chytající Luňák. Velkou šanci na vyrovnání měl ve 45. minutě Sklenička, který však sám před prázdnou brankou zklamal. Hosté se marně hnali do útoku a když jim nepomohla ani minutová power-play, odjíždějí z Třebíče s prázdnou.
49.kolo po 7.2.2005
TRE
3:2(1:2, 2:0, 0:0)
Třebíč
Luňák - Míka, Kališ, Ščerban, Šefčík, Hrbáček, Horák, Sedláček, Svačina - Holý, Žiška, Kubiš - Valko, Oliva, Fryauf - Vrbata, Sobotka, Škoda - Přibyl, Čech, Topol.
Podolka (od 33. minuty Horčička) - Hájek, Révay, Nosek, Szakal, Plaček, Prošek, Trefný, Řezníček - Polodna, Koláček, Boušek - Malát, Šíp, Šulc - Sklenička, Heinisch, Pražák - Řepík, Buchal

Třebíč-Chomutov

V první třetině byla branka hostí pro Třebíčské tabu.

Chomutov začal hru pěkně zostra a v prvních dvou minutách vyslali hostující hráči na Luňáka minimálně dvě nebezpečné střely. Na druhé straně se pokusili odpovědět Oliva s Valkem, chvíli na to o něco důrazněji ve smělém průniku i Vrbata, ale ostrou střelu Podolka vyrazil nad branku. Studenou sprchu ale na domácí spustil Révay, a to dokonce ve vlastním oslabení ve 4. minutě: vystihl rozehrávku Třebíčských v jejich obranném pásmu a těžkou dělovkou z kruhu vymetl síť Luňákovy klece – 0:1. V polovině prvního dějství nejprve putoval na trestnou lavici chomutovský Sklenička, nicméně domácí ani nestačili rozehrát přesilovku a už na lavici hanby putoval i Horák. Sotva naskočil Sklenička na led, Severočeši vyrazili od červené do útočného pásma jako uragán a právě díky Skleničkovi - kterému připravil kotouč ve středním pásmu Řezníček - zvýšili svoje vedení na 2:0. To bylo pro Horáckou Slavii už hodně nepříjemné, hosté měli v těchto chvílích jasně navrch, a na domácí lavičce bylo hodně co řešit. To se také vyplatilo a domácí šli jak "do sebe", tak i do soupeře. V 16. minutě našel Šefčík nádherným pasem z hloubi obranné třetiny na útočné modré Lukáše Valka, který v neméně ukázkovém samostatném nájezdu nedal Podolkovi šanci a přesnou trefou mezi betony uvedl domácí zpět do hry – 1:2. Do konce první třetiny se vytáhl několikrát domácí Škoda, jednou dokonce předložil kotouč zcela osamocenému Topolovi, ale toho uzemnil za cenu faulu Szakal.

Druhou třetinu tedy zahajovali hosté v oslabení. Rozehrávku domácích opět vystihl Révay a pálil těsně nad. I nadále Severočeši svědomitě vyhazovali a užuž se zdálo, že oslabení ustanou, avšak těsně před vypršením Szakalova trestu se podél mantinelu propasíroval do pásma Oliva. Ač tísněn, ještě stačil vystřelit, ale Podolka kotouč pouze vyrazil - avšak přímo k Valkovi, který i tentokrát mířil přesně a podruhé v zápase skóroval – vyrovnáno na 2:2. Tento moment byl rozhodující pro další vývoj zápasu. Třebíčští začali šlapat naplno a postupně převzali iniciativu. Nezaskočilo je ani oslabení, naopak Ščerban si vyšlápl přes celé kluziště a zakončil dělovkou do Podolkových betonů. Posléze, již při hře v plném počtu v polovině třetiny, před chomutovskou brankou doslova hořelo; do vyložené šance se dostal Fryauf. Chomutovští se osvobodili a hned zahrozili Pražákem a Skleničkou. Tempo však stále diktovali domácí, z čehož nakonec stoprocentně těžili. V další zteči na chomutovskou svatyni se opět u vyraženého puku zorientoval na modré nejlépe Kališ, s přehledem nahodil před branku, odkud zcela nepokrytý Holý nemohl netrefit odkrytou síť – 3:2. Podolka chvíli nato vystartoval na střídačku a na jeho místo nastoupil Horčička. Hosté se nevzdávali a předvedli také nebezpečné akce, například když Boušek vybojoval v rohu puk a našel přímo před Luňákem Polodnu. V druhé půli třetiny tak měla hra velmi rychlý spád a náboj. Ale ani ve 38. minutě se Severočechům nepodařilo vyrovnat: to když pálil od modré těsně nad ledem Révay a Šíp nebezpečně tečoval. Puk minul levou tyč o několik centimetrů.

Chomutovský obránce Josef Révay (28) patří k ostrým hochům. Nakonec putoval pod sprchy.

Třetí dějství začal o něco aktivněji Chomutov. Osamocený Šíp se pokoušel před Luňákem na jeden dotek usměrnit střelu obránce, ale neuspěl. O chvíli později se dostal do gólové šance Polodna, ale ani on neproměnil. Horácká Slavia však hostím nedovolila převzít otěže a postupně jim brala vítr z plachet. Vrbatova střela z otočky skončila na boční síťce. Ač Severočeši zakládali co chvíli útoky, domácí obrana byla tentokrát na místě. Navíc Luňák dnes chytal ve výborné formě a vždy si s přehledem dokázal poradit i ve vyhrocených situacích. A to i v 53. minutě, kdy měl v přesilovce na holi vyrovnávací gól Koláček. Pět minut před třetí sirénou už atmosféra gradovala. Nejprve putoval do sprch Koláček a v 59. minutě se pokusil o boxerskou vložku horkokrevný Révay, který začal bušit do Fryaufa. Za to jej hlavní sudí "ocenil" pěti minutami a trestem ve hře. Power-play Severočechů v poměru sil pět na čtyři už byla pouze pro formu a v 58. sekundách zbývajících do sirény Luňáka vážněji neohrozili. Domácí vyhodili, k puku se v útočném pásmu dostal Holý, ale z úhlu se mu už výsledek změnit nepodařilo.
Mužstvo Horácké Slavie si tak na domácím ledě dokázalo poradit s velmi těžkým soupeřem: ač bylo zpočátku zaskočeno nepříjemnými dvěma góly, dokázalo se vyburcovat a obětavým výkonem Severočechy nakonec přehrálo. Ve vypjatých chvílích měli hráči za zády jistotu v podobě vynikajícího Luňáka.

Vladimír Petrovka (asistent trenéra KLH Chomutov): "Začali jsme dobře: vlastně v desáté minutě jsme vedli už 2:0. Šance, které jsme měli, jsme proměnili. Ale už v těch prvních deseti minutách jsme domácím nechávali hodně prostoru - měli šance, aby výsledek zkorigovali. Jinak z naší strany prvních čtyřicet minut bylo dost špatných: taky to tak dopadlo... Domácí se dostali do hry a po čtyřiceti minutách byl výsledek zasloužený. Ve střední části hry jsme tlačili, domácí se soustředili na obranu, ale bohužel jsme se střelecky neprosadili."

Josef Horešovský (trenér SK HS Třebíč): "Navážu na kolegu: samozřejmě soupeř začal dobře a my jsme byli z toho zkoprnělí. Zápas byl pro nás velmi důležitý – jako ostatně všechny – a snad pod tíhou zodpovědnosti jsme udělali chyby, které soupeř potrestal. Takže začátek byl pro nás těžký. Ono v domácím prostředí prohrávat 0:2 v desáté minutě a pak se z toho zvedat – to je obtížné. Mužstvu je tedy potřeba poděkovat, že ho to nepoložilo - což se nám zde stalo už letos vícekrát. Hlavně, že jsme se zvedli, utkání otočili a dokázali tolik potřebné body získat. Po první třetině jsem už v kabině mluvil klidně, zato hlas jsem musel zvedat předtím na střídačce. Tam byla taková ta letargie, kluci byli zkoprnělí... Musel jsem je z toho trochu dostat, abychom začali hrát; v takových chvílích se na nějakou etiku nehledí. Doufám, že nám dnešní výsledek pomůže, ale musíme se vyvarovat chyby, abychom se snad nedomnívali, že vyhnutí se baráži je jakoby jasné – to vůbec není jasné. Jasno bude až za týden v pondělí."