Chomutov neudržel dvoubrankové vedení a první zápas prohrál

Napsal 18.02.2005 Daniel Višňák, Martin Ritter
C h o m u t o v - Chomutovští hokejisté zajížděli k prvnímu zápasu play - off na led soupeře. Jejich hostitelem se stal Hradec Králové. Do sestavy Chomutova se až na Charouska a Veverku vrátili všichni marodi. V první třetině se obě mužstva jen oťukávala a šance které si vytvořila zneškodnili oba brankáři. Do druhé třetiny nastoupil Chomutov oslaben o vyloučeného Révaye. Další přesilovku chomutovští nabídli soupeři hned vzápětí, ale ihned po návratu na led otevřel skóre Řepík. Ve 26. minutě přidal gól na 0:2 Révay. Do konce druhé třetiny dokázal za Hradec snížit Pazdera na 1:2. Chomutov byl do té doby lepším mužstvem. Ve 45. minutě ale vyrovnal na 2:2 Vondráček. Zkázu pro chomutovské dokonal v 58. minutě Kacíř, když poslal Hradec do vedení. V závěrečné power-play domácí uzavřeli skore na konečných 4:2.
ČF1 pá 18.2.2005
HKR
4:2(0:0, 1:2, 3:0)
Hr.Králové
Hylák - Mečiar, Pazdera, Petr Suchý, Linhart, Kolafa, Hendrich - Fořt, Roubík, Beck - Kacíř, Martinec, Vondráček - Cetkovský, Volráb, Pavel Suchý
Horčička - Hájek, Révay, Nosek, Szakal, Plaček, Řezníček, Trefný, Prošek - Malát, Mikšovic, Jíra - Polodna, Koláček, Boušek - Šulc, Šíp, Buchal - Sklenička, Heinisch, Řepík.

Začátek zápasu patřil hostům, ti si vytvořili několik slibných šancí, ale branka se jim z úvodního tlaku vstřelit nepodařila. Hradec hrál v první třetině a hlavně na jejím začátku hodně ustrašeně, a tak se dostal k vážnějšímu ohrožení Horčičky až ve svých dvou přesilových hrách, ale ani z těchto možností branku velmi solidně zaplněné hradecké ochozy neviděly. Chomutov měl výhodu početní převahy až v druhé polovině třetiny, ale i Východočeši se dokázali v oslabení ubránit. Dvě minuty před koncem úvodní části se musel činit hostující brankář Luboš Horčička, který chytil střelu před ním osamoceného kapitána Energetiků Stanislava Mečiara a když se neujala ani bomba v závěru třetiny z hole Aleše Pazdery, skončila první třetina bezbrankovou remízou 0:0.

Svižný nástup Chomutova do druhé třetiny přerušil hloupý faul Josefa Révaye a tak se ke slovu dostali domácí. Ty z nabídnuté přesilové hry příliš vytěžit nedokázali a to ani z následné, poté co hráli hosté v šesti. Na to už se nemohl dívat chomutovský Libor Řepík a ihned po návratu z trestné lavice poslal hosty úspěšně zakončeným blafákem do vedení. Jednobrankový náskok Severočechů zvýšil v polovině utkání rychlou dorážkou šťastně odraženého puku zpoza hradecké branky Josef Révay a s Energetiky to vypadalo špatně. Jiskřičku naděje vykřesali přeci jen v závěru třetiny, kdy po přihrávce Patrika Fořta snížil bombou kousek za modrou obránce Aleš Pazdera na 1:2. V samém závěru třetiny měli opět štěstí domácí když chomutovský kapitán Radek Šíp nepropasíroval střelou pod horní tyčku puk do hradecké branky.

V závěrečné třetině předvedli Energetici něco, na co budou hradečtí diváci ještě dlouho vzpomínat. Nejprve zásluhou Romana Vondráčka, kterému předložil ukázkovou přihrávku Tomáš Martince vyrovnali na 2:2. Energetici si následně vytvořili místy až drtivý tlak, necelé tři minuty před koncem strhl krásnou střelou pod horní Horčičkovu tyčku vedení na stranu Východočechů Marián Kacíř, to na světelné tabuli svítilo přesně 57:18. Chomutov si ve zbývajícím čase vyžádal oddechový čas a odvolal brankáře Horčičku z branky, vyrovnat tedy zkoušel v šesti hráčích v poli. Ve zbylých dvou minutách utkání chytil ale domácí strážce svatyně Hylák minimálně dvě obrovské šance soupeře a Patrik Fořt po uniku s Patrikem Beckem stanovil konečnou podobu výsledu, který zněl 4:2 ve prospěch domácích. Ti před skvělým publikem poprvé v této sérii zvítězili, zítra je čeká další, druhý vzájemný duel, ten začíná o hodinu dříve, než ten páteční, tedy v 17 hodin, předprodej bude na pokladnách ZS už od dvanácti hodin.

Ladislav Kolda (trenér Hradec Králové): "Chomutov byl ze začátku zápasu aktivnějším týmem, působil zkušeněji. Na nás byla vidět nervozita a když jsme prohrávali 0:2, tak to s námi nevypadalo dobře, byli jsme hodně dole. Začala se na nás projevovat únava. Skvělý pro mužstvo byl kontaktní gól 2:1, třetí třetina pro nás byla perfektní, povedla se nám bezvadně. Vypracovali jsme si šance, ožili jsme a hlavně dali góly. To co jsme v ní zkazili napravil výtečný Šaša Hylák, utkání nám vyšlo a byli jsme šťastnější. Jsme rádi, že se nám první utkání povedlo vyhrát, to je pro psychiku hráčů důležité."

Vladimír Petrovka (asistent trenéra Chomutova): "Dvě třetiny jsme hráli to, co jsme si od mužstva představovali, vytvářeli jsme si šance a řekl bych, že byli i lepší. V té třetí jsme ale udělali několik chyb, hrubých chyb v našem pásmu, nedokázali jsme ani vyhazovat kotouče a to soupeř potrestal. Série se hraje na vítězné zápasy a pro nás neexistuje zítra nic jiného než výhra."