Chomutov dál vládne první lize, tentokrát skolil Opavu

Napsal 01.10.2003 David Dinda
Ani v šestém zápase nenašel celek Chomutova svého přemožitele, ba co víc, dosud se nenašel žádný tým, který by Severočechy připravil alespoň o bod. Ve středu se do cesty pokusila postavit Opava, avšak ani ona nedokázala zastavit spanilou jízdu bílomodrých. Díky dvěma brankám Petra Jíry, jedné brance Kamila Koláčka a znovu skvělému výkonu Kamila Jariny v brance veze Chomutov domů tři body za výhru 3:2.
6.kolo st 1.10.2003
OPA
2:3(0:1, 1:1, 1:1)
Opava
Šlupina - Přibyla, Prokop, Vosátko (41.Vnenk), Růčka, Mocek, Kramný - Suchánek, Sochorek, Šebesta - Mikšan, Najdek, Komínek - Duba, Harazim, Lhotský. Trenéři Milan Chalupa a Josef Doboš
Jarina - Révay, Nosek, Maleček, Liška, Hájek, Trefný - Jíra, Koláček, Polodna - Boušek, Šíp, Zika - Jeslínek, Mikšovic, Kostourek

Chomutov se hned od prvních minut, jak se to na vedoucí celek soutěže sluší, pustil do svého soupeře zostra a pohotovými střelami zaměstnával domácího brankáře Šlupinu. V 5. minutě Koláček ještě neskóroval, zato o minutu později Jíra už ano. Ani inkasovaný gól nepřiměl Opavské k větší aktivitě, čehož málem využil Šíp, ale opavský brankář odolal.

Slezané konečně pochopili, že pasivní bránění by vedlo pouze k další brance, a tak se počali pouštět do stále smělejších kombinací směrem k chomutovskému brankáři. Jedenáctá minuta se hrála v režii opavského zámku, když Jarina střelám Vosátka a dorážkám Šebesty a Najdka jen horko těžko odolával. Šebesta, opět po měsíci s kapitánským céčkem na hrudi, pobízel dravými průniky spoluhráče ke zteči. Jeho táhlá střela po ledě jen těsně minula bránu.

Při útočné snaze Opava zapomínala na zadní vrátka, ale ani Koláčkova teč ani Šípův blafák si cestu za Šlupinova záda nenašly. Chomutov tak do kabiny odchází s jednogólovým náskokem.

Už ve 23. minutě tečuje Noskovu střelu od modré těsně nad Polodna, na což vzápětí reaguje Mikšan, který se zbaví soupeře u mantinelu soupeře, snaží se přelobovat Jarinu, ale ten vyrazí ramenem těsně nad břevno. V přesilovce domácích zavírá první formace na celou minutu hosty do defenzivy, ovšem ani Sochorek ani Šebesta zkušeného Jarinu nepřelstí. Při hře v pěti dostal ideální přihrávku za obránce Koláček, ale Šlupina včas zareagoval.

V 31. Jarinu znovu v přesilovce vyzkoušel Najdek, ale brankář dal betony včas k sobě. Nadruhé Hájek střílí sám od modré, ale také on nechá vyniknout brankáře. Chomutovští jsou nebezpečnější a převahu využívají ve 35. minutě. Polodna se Zikou rozeberou opavskou obranu, před brankou je volný Koláček a ten zkušeně podstřeluje ležícího Šlupinu. Slezan je zaskočen a vkrátkém rozmezí jedou v samostatném nájezdu na opavského golmana Jeslínek a Kostourek, ale Šlupina jejich bekendové kličky likviduje.

Domácí se vzpamatovali, vynutili si přesilovku za přísné zdžování hry Mikšovice, nejdříve Lhotský netrefuje z úhlu prázdnou branku, ale v zápětí se po ideální Najdkově přihrávce prosazuje Šebesta, který prostřeluje dosud skvělého Jarinu mezi betony. Hráči tedy znovu odcházejí do kabin s jednogólovým náskokem pro Chomutov.

Diváci očekávali v úvodu nápor domácích, ale čáru přes rozpočet jim už ve 12. vteřině udělal po Koláčkově pěkné přihrávce Jíra, který mířil opět mezi betony brankáře. Opava se snaží okamžitě korigovat, ale narážela na pevnou severočeskou obranu. Ve 45. však pásmem projela druhá řada, Mikšan od modré vystřelil a Komínek nikým nehlídán dorazil mezi betony Jariny. Slezané po kontaktní brance uzavírají hosty v obranném pásmu a těm nezbývá, než vyhazovat přes všechny pásma. Diváci se dožadují branky, ovšem proti je stojí Jarina. Nejenže vyráží jedovaté střely Duby a Lhotského, ale do brejků posílá své spoluhráče. Boušek nevyužívá zaváhání obránců, Mikšovic střílí z brejku těsně vedle.

V 57. vylučuje rozhodčí v rozpětí pěti sekund tři hráče a Opavě se tak naskýtá dvouminutová přesilovka 4 na 3. Šebesta nedotahuje bekhendovou kličku, Mikšan si najíždí až před Jarinu, ale míří těsně nad. Po návratu všech hráčů se dopustí zbytečného faulu Koláček, ale Slezané už se ke střele nedostanou.

Milan Chalupa: "Předně musím říci, že kdybychom s takovým výkonem hráli proti Olomouci a Písku, tak výsledky těchto zápasů by byli určitě jiné. Jsem spokojený s nasazením a hladem po hokeji, který jsme předváděli. Vsadili jsme na důrazný forčekink, sbírali puky, a tak Chomutov zatlačili do obrany. Při obou týmech stálo štěstí; hosté neproměnili řadu brejků, my jsme zase netrefovali poloprázdnou branku. Důležité bylo, že si hráči uvědomili, že musí za každého stavu makat, což se nám vyplatilo, když jsme téměř vyrovnali. V těžkých chvílích mužstvo taky podržel skvělý Šlupina. Vůbec bych se nezlobil, kdybychom další zápas začali výkonem, jakým jsme dnes skončili."

Vladimír Petrovka: "Potvrdilo se nám, že to nebude lehké utkání. I když jsme dali první gól, iniciativa byla na straně Opavy. Domácí hráči nás přehrávali, měli jsme v problémy hlavně v obranné třetině. Po druhé brance jsme se zvedli, měli jsme šance a kdyby jsme nějakou proměnili, mohli bychom poslední část v klidu dohrát. Takhle to byl boj, který jsme naštěstí zvládli.