Blahoslaveny budiž přesilové hry

Napsal 09.11.2005 Tomáš Horáček, Libor Kult
C h o m u t o v - Dalším týmem z čela tabulky, jež přijel na led ČEZ stadionu, byla brněnská Kometa. Ta si stejně jako Havířov odvezla porážku, kterou zařídily přesilovkové góly ve druhé třetině. Úvodní dějství přineslo územní převahu domácího celku, jenž ji však nedokázal vyjádřit gólově. Zásahy do černého přišli až ve druhém hracím období, kdy se svěřenci trenéra Kýhose trefili dvakrát během přesilové hry zásluhou Petrů Jíry a Polodny. Hosté zdramatizovali duel díky Romanu Meluzínovi, ale nepomohlo jim to, neboť na jejich trefu odpověděl Roman Pražák, jenž ukončil chomutovské téměř dvouzápasové čekání na gól při vyrovnaném počtu hráčů na ledě.
22. st 9.11.2005
3:1(0:0, 2:0, 1:1)
KOM
Horčička - Martínek, Jakub Šulc, Nosek, Trefný, Szakal, Ťupa, Chatrnúch, K. Černý - Boušek, Šíp, Polodna - Pražák, Kostourek, Malát - Jíra, Mikšovic, Polanský - Buchal, Charousek, Jan Šulc
Kometa
Maláč - Kališ, Lhotský, Vyrůbalík, Burkoň, Karlíček, Chvojka - Meluzín, Brančík, M. Černý - Staněk, Barus, Appel - Hubáček, Mračka, Zábranský - Hájek, Barták

Úvodní dvacetiminutovka sice nepřinesla otevření skóre, ale šancí mohli fanoušci vidět na obou stranách několik. Nejprve neuspěli domácí, když nedosáhl Kostourek na Pražákovu přihrávku z 2. minuty a mohl se tak dostat do šance, a z protiútoku velmi nebezpečně zahrozil Vyrůbalík, ale souboj tváří v tvář Horčička vyhrál. Poté si mohli oba týmu vyzkoušet hru čtyř proti čtyřem. Aktivnější v ní byli Chomutovští, ale ani pokusy Martínka a Mikšovice od modré čáry Maláče nepřekvapily. Lépe hrající domácí mohli přidat první gólový zápis v 9. minutě, ale pas Petra Jíry nepřetavil v gól Stanislav Mikšovic. Domácího gólmana v první třetině nejvíce zaměstnával Vyrůbalík, ale stejně jako jeho první šance skončila i ta druhá z 10.minuty – Horčička kryl.

Obě mužstva se v úvodním části první třetiny nemohla prosadit, chybělo více přesnosti a klidu v koncovce. Pokud se již dostalo KLH do gólové šance, vyřešil situaci jejich bývalý spoluhráč, Maláč. Brněnští se dostali v první třetině před Horčičku sporadicky, největší šanci Vyrůbalíka chomutovská opora vyřešila.

Ke konci třetiny se dostali ke slovu Jihomoravané, ale střela Černého ze 17. minuty skončila v ochranné síti a kombinace přihrávek z minuty 20. nikomu z Chomutovských vrásky neudělala. Do šaten se tedy šlo za stavu 0:0.

Hned v první minutě druhé třetiny mohl poslat puk za záda Maláče kapitán Šíp, ale mezi kruhy netrefil puk přesně a tak zahrozilo na druhé straně. Nadvakrát však domácího gólmana nepřekonal ani brněnský kapitán. Nedáš, dostaneš - 26 sekund uplynulo z trestu Appela, když domácí vsítili úvodní branku. Z rohu kluziště si vyjel ve 23. minutě Petr Jíra a parádní ranou rozjásal chomutovské fanoušky, 1:0. První asistenci po pěti letech si připsal Martin Ťupa.

KLH nepřestává ohrožovat branku Brna. Střelu Martínka a následné dorážky Šípa s Polodnou však Maláč kryje, a tak se do šance dostává Kometa, která přestože přečíslení 2 na 1 nevyřešila špatně, Mračka netrefil domácí svatyni. Jihomoravané přidali sice ve druhém dějství na tempu, ale ani šance z 26. a 28. minuty, kdy Appel pálil z prostorů mezi kruhy zápěstím, neskončily za Horčičkovými zády. Z protiakce se zase neprosadil jak Kostourek tak i Polanský.

Elitní formace Brna mohla srovnat skóre ve 36. minutě, ale Roman Meluzín trefil pouze břevno a tak opět uhodilo na druhé straně. Ve 38. minutě potvrdil poslední zápasy skvělou chomutovskou bilance v přesilovkách Petr Polodna. Po ose Šíp – Boušek – Polodna se skóre navyšuje na 2:0 a uzavírá gólový zápis druhého dějství.

První gólovou možnost závěrečné dvacetiminutovky zaznamenala Kometa. Stalo se tak v přesilovce, gól na hokejce měl ve 45. minutě Appel, ale Horčička byl pozorný. Brno se ve třetí třetině snaží dát co nejdříve kontaktní gól. Nejblíže k němu má ve 47. minutě Hájek, ale v rozhodující chvíli mu neposedná guma sjela z hokejky.

Severočeši se snaží neudělat chybu a složité situace před vlastní brankou nekompromisně vyhazují na zakázané uvolnění, hlídají si střední pásmo a Maláče ohrožují ve srovnání s první a druhou třetinou jen sporadicky. Chyba se však přece jen vloudila a v 56. minutě se Kometa dočkala. Přesný pas od Černého našel Romana Meluzína mezi chomutovskými obránci a brněnský forvard se nemýlil. Krásnou střelou pod „vingl“ snižuje stav na 1:2 a KLH se mohlo bát o tři body.

Obavy domácích fanoušků však rozprášil necelé dvě minuty po inkasovaném gólu Roman Pražák a odpálil tak Jihomoravany ze zápasu, 3:1. Chomutovští se trefili v plném počtu hráčů na ledě téměř po 120 minutách.

Konec utkání si Chomutov zkušeně pohlídal a nic na tom nezměnilo ani vyloučení šest vteřin před koncem. Nejlepším hráčem zápasu byl na straně Komety vyhlášen střelec jediné brněnské trefy, Roman Meluzín a na straně domácího mužstva navrátilec, zkušený obránce a asistent prvního gólu KLH, Martin Ťupa.

Vladimír Petrovka (Chomutov): „Až na některé pasáže ve druhé třetině jsme s výkonem a s předvedenou hrou spokojeni. Bylo to důležité utkání a dá se říci, že jsme potvrdili formu z poslední zápasů, kdy se nám dařilo. Je vidět, že výkony kluků jdou nahoru a že si věří. To byl v minulosti problém, který nás svazoval. Rozhodující pro vývoj zápasu byla druhá třetina, která se nám moc nevydařila, ale daly jsme dva góly z přesilových her. Brno hrozilo nebezpečnými brejky, protože má hráče, kteří je dokáží proměnit.“

Lubomír Oslizlo (Brno): „Myslím, že na bod jsme mohli dosáhnout. V první třetině byl soupeř lepší, potom jsme měli šance, kdy Brančík dvakrát dorážel před bránou a nedal gól. Ve druhé třetině jsme si vypracovali tři čtyři gólové střely a kdyby tam něco padlo, tak to pro nás mohlo skončit alespoň tím bodem. Naopak jsme ale dostali dva góly v oslabení. Ve třetí třetině jsme hráli stylem buď a nebo. Pět minut před koncem dal Roman Meluzín na 2:1, jenže následovala naše chyba, Chomutov dal třetí gól a bylo rozhodnuto.“