Piráti proti Slavii letos poprvé nebodovali, rozhodl závěr prvního dějství

Napsal 26.12.2013 Michal Borovan, Libor Kult
C h o m u t o v - Piráti zajížděli na druhý svátek vánoční v rámci 32. kola Tipsport extraligy na led pražské Slavie, kde už v 15 hodin odstartovalo jejich poslední venkovní utkání roku 2013. Důležité okamžiky se odehrály v závěru první dějství, kdy se domácí nejprve dostali do vedení, ale družina Josefa Turka zásluhou ukázkového blafáku Josefa Straky vyrovnala. Jenže v přestávce hřálo vedení Slavii, dvaadvacet vteřin před první sirénou skóroval Pavel Klhůfek. Jeho trefa se v konečném účtování ukázala jako vítězná, neboť ve zbytku utkání mířil přesně už jen Jaroslav Bednář, který v úvodu 35. minuty pojistil vedení „sešívaných“. Piráti tak proti Slavii poprvé v této sezóně nebodovali a zaznamenali pátou porážku v řadě.
32.kolo čt 26.12.2013
SLA
3:1(2:1, 1:0, 0:0)
Slavia
Furch – Holub, Kadlec, Wharton, Kolařík, Štich, Valach, Šenkeřík – Krenželok, Petrovický, Bednář – Tomica, V. Růžička, Žejdl – Sklenář, Jelínek, Skokan – J. Doležal, Klhůfek
M. Růžička – Půlpán, Novák, Krstev, Rutta, Prošek, Mrázek, Bartejs – Hřebejk, Gajovský, Hruška – Kubinčák, Straka, Bomersback – Šagát, Svoboda, Račuk – Kůs, Hlava

Slavia
14. Tomica (Kadlec, Žejdl), 20. Klhůfek (J. Doležal, Kadlec), 35. Bednář (Krenželok, Kolařík)
18. Straka (Kubinčák, Novák)

3:6
0:0
0:0
46:24
3280

V prvním dějství měli více ze hry domácí, kteří se hned v úvodu dostali do několika zajímavých příležitostí, poté je ale přibrzdila dvě po sobě jdoucí oslabení. Piráti v nich sice drželi puk v útočné třetině, k větší šanci se však nedostali. Naopak skórovat mohl v oslabení ujíždějící Jelínek, proti ale byl pozorný gólman Růžička.

Početní výhodu následně nevyužili ani sešívaní. K největší šanci se dostal navrátilec do sestavy Petrovický, jehož teč skončila mimo branku. Ve 14. minutě se do samostatného úniku po krásné přihrávce od Kadlece dostal Marek Tomica, který přesnou střelou o tyčku překonal Martina Růžičku.

V 18. minutě se do první vážnější šance dostali Piráti. Mezi Šenkeříkem a Štichem se protáhl Josef Straka a kličkou do forhendu překonal bezmocného Furcha. Slávistická odpověď na sebe však nenechala dlouho čekat. Svou vyraženou střelu dojel Pavel Klhůfek a uklidil puk za Růžičkova záda.

Začátek druhé třetiny příliš vzrušení nenabídl. To přišlo až ve 26. minutě. Tomica s Žejdlem jeli do úniku dva na jednoho, Žejdl sice krásně přihrál, ale Tomica podruhé v zápase chomutovského brankáře nepřekonal. Tato příležitost odstartovala řadu šancí Slavie, z kterých sice gól nepadl, ale hosté se ubránili jen za cenu nedovoleného zákroku.

Hned na začátku přesilovky měl obrovskou šanci Růžička, který ale při dorážce netrefil odkrytou branku svého jmenovce. Furch na druhé straně příliš práce neměl, první zákrok v druhém dějství si připsal až ve 32. minutě, kdy nadvakrát likvidoval nebezpečnou střelu Hřebejka a zanedlouho poté bravurním zákrokem zasáhl i proti Bomersbackovi.

Ve 35. minutě už opět úřadovali domácí. Jaroslav Bednář sebral puk, proháčkoval přes své soupeře až před Růžičku a střelou pod víko nádhernou individuální akci zakončil. Pro slávistickou ikonu to byla 250. branka v součtu nejvyšší soutěže a reprezentace. Díky tomu se zařadil do Klubu hokejových střelců deníku Sport!

I začátek poslední části byl poněkud volnější. Hosté dostali po faulu Jiřího Doležala ve 45. minutě možnost přesilovky. Krátce po jejím začátku ujel Jaroslav Bednář, který v souboji jeden na jednoho Růžičku nepřekonal. Byl ale faulován a poměr hráčů na ledě se srovnal. O pět minut později jel sám na chomutovskou bránu i Žejdl, ale ani on střelou na vzdálenější tyč neuspěl.

Slávisté i nadále výborně bránili a ujížděli do brejků. Naopak hosté se dostávali před Furcha jen sporadicky a slávistický brankář zůstával pozorný. V jednom z brejků se ocitl Jelínek, z blízka ale Růžičku neprostřelil. Stejně dopadl i pět minut před koncem z prostoru mezi kruhy Růžička. Syn slávistické legendy byl celý zápas velice aktivní, jen ta koncovka…

Právě Růžička se stal terčem faulu Jaroslava Svobody a Piráti šli do čtyř. Ve druhé polovině početní výhody byl faulován i Valach a Slavii se naskytla dvojnásobná přesilovka. Ani z té ale sešívaní neudeřili. Čtyřicet vteřin před koncem se v další stoprocentní šanci ocitl Růžička, opět ale ztroskotal na skvělém gólmanovi Pirátů. Z následné přesilovky se domácí taktéž neprosadili a zápas skončil výsledkem 3:1

Vladimír Růžička (HC Slavia Praha): „Měli jsme výbornou první třetinu, bohužel jsme převahu brankově tolik nevyjádřili. Soupeř po pěkné akci, kdy projel hráč přes celé hřiště, dal gól na 1:1, ale my jsme se pak dostali do zápasu zpátky. Gól dvacet vteřin před koncem první třetiny byl hodně důležitý. Ve druhé třetině jsme nepředváděli ideální výkon, ale třetí dějství bylo vynikající. Měli jsme hodně šancí, jen jsme je neproměňovali. Doufám, že se nám v dalším zápase podaří dát víc gólů.“

Josef Turek (Piráti Chomutov): „Byli jsme celý zápas horším týmem. Od prvního střídání jsme byli všude o krok pozdě. Prohrávali jsme, pak jsme vykřesali naději díky pěknému gólu Josefa Straky, ale bohužel jsme dostali gól do šatny po nezodpovědnosti asi dvacet vteřin před koncem třetiny. To samé se nám stalo i v předchozích zápasech v Brně nebo Třinci. To nás zlomilo. Ve druhé třetině byla Slavia lepší a rozhodl gól Bednáře. Ve třetí třetině jsme nedostali gól. Malinké zlepšení ve hře bylo. Už nedostáváme takové příděly, ale potřebujeme nějaký zápas vyhrát, abychom se odrazili.“