Po vánoční pauze míří Piráti na Slavii. Čeká je zápas proti devátému týmu

Napsal 25.12.2013 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Extraliga jede dál – a to i během vánočních svátků. Ve čtvrtek je na programu dvaatřicáté kolo, v rámci kterého Piráti míří na led pražské O2 arény. Chomutov letos proti Slavii v obou utkáních bodoval, v obou byl dokonce blízko výhře. A případné tři body by byly příjemným opožděným dárkem.

Nepovedený slavistický listopad

David Hruška ve Slavii působil

Slavia perfektně zvládla začátek sezony, pak ale přišlo několik krizí a sešup extraligovou tabulkou dolů. Ve třiadvacátém kole Slavia vypadla z elitní šestky a s výjimkou jednoho kola se jí nepodařilo vrátit se mezi elitních šest týmů, které mají jistotu přímého postupu do vyřazovacích bojů.

A ohromný podíl na tom má nepovedený slavistický listopad. Pražský tým totiž v průběhu tohoto měsíce nedokázal vyhrát za tři body – když naposledy porazil za tři body 27. října Pardubice a pak až 5. prosince na svém ledě Kometu. Tým kouče Růžičky čekal na tříbodovou výhru 11 zápasů a prožil si tak doposud nejhorší krizi v průběhu ročníku.

Slavia je tak aktuálně na deváté pozici – nicméně rozdíl mezi šestým a desátým místem jsou pouhé tři body. A jedenáctý Liberec už na tuhle skupinku ztrácí pět bodů.

poř. tým Z V VP PP P skóre B
9. Slavia 31 10 6 5 10 78:76 47
14. Chomutov 32 5 0 6 21 59:118 21

Mimochodem, na prosincové tříbodové výhře nad Kometou se jedním gólem podílel Jaroslav Bednář, který naskakoval rovnou do dvou útočných řad a na ledě strávil více než 28 minut. A po zápase si pak výkon týmu pochvaloval: „Konečně jsme hráli od první minuty. Nechybělo nám nasazení jako v minulých zápasech a člověka to pak hned víc baví.“

Spokojený byl i trenér Růžička: „Dvě třetiny jsme podávali jeden z nejlepších výkonů v sezoně. Jsme rádi, že jsme po dlouhé době vyhráli za tři body.“

I v dalších třech zápasech před reprezentační pauzou se Slavii povedlo pokaždé bodovat – po samostatných nájezdech porazila Pardubice 5:4, rozdrtila hradecký Mountfield 6:1 a v posledním kole podlehla až po nájezdech Vítkovicím 1:2.

Statistické okénko

HC Slavia Praha – Piráti Chomutov
Jaroslav Bednář (16+15)Nejproduktivnější hráčDavid Hruška (13+8)
Jaroslav Bednář – 16 gólůNejlepší střelecDavid Hruška - 13 gólů
Jaroslav Bednář – 15 asistencíNejlepší nahrávač Tomáš Divíšek – 10 asistencí
Juraj Valach (7+8) Neproduktivnější obránceLukáš Pulpán (1+5)
Petr Kadlec – 46 trestných minutNejtrestanější hráčMarek Sikora - 49 trestných minut
Jaroslav Bednář - Nejproduktivnější slávista

Slavia na začátku ročníku opanovala nejen extraligovou tabulku, ale i individuální statistiky. Těm například dominoval gólman Furch, který je ale aktuálně mezi extraligovými gólmany „až“ na dvanácté pozici – v jednatřiceti zápasech, do kterých nastoupil, si vytvořil úspěšnost 92,1 % a průměr branek 2,2 na zápas.

V poli pak statistikám vévodí Jaroslav Bednář, který nastřádal jednatřicet bodů – v celkové tabulce je tak na čtvrté pozici, na Ondřeje Romana ztrácí dva body a na sparťanské duo Hlinka a Ton devět, respektive čtvrnáct bodů. Mimochodem – Bednář je specialista na vítězné góly. Z jeho šestnácti vstřelených branek jich bylo hned sedm vítězných. Nikdo jiný jich více nedal.

Za Bednářem ale v klubových statistikách zeje veliká díra. Vždyť součet kanadských bodů druhé a třetího v pořadí by bodový účet Jaroslava Bednáře překonal jen o jediný bod! Lukáš Žejdl nasbíral doposud 17 bodů, Juraj Valach potom bodů patnáct. U něj ale zároveň platí, že je nejproduktivnějším obráncem a zároveň také nejlepším přesilovkovým střelcem Slavie.

Vzájemné zápasy – na Slavii neumíme

13. 11. 2013 ELH – 19. kolo Slavia - Chomutov 5:4p
27. 9. 2013 ELH – 6. kolo Chomutov - Slavia 6:7sn
22. 2. 2013 ELH – 50. kolo Chomutov - Slavia 0:4
6. 1. 2013 ELH – 37. kolo Slavia – Chomutov 4:1
23. 11. 2012 ELH - 24. kolo Chomutov - Slavia 1:5

Slavia je jeden z nejméně oblíbených chomutovských soupeřů. V premiérové sezoně v nejvyšší soutěži nedokázali Piráti Slavii porazit ani jednou, nezískali ve vzájemných zápasech ani bod a navrch končili loňskou sezonu se vzájemným skóre 2:17.

Letos je to trochu lepší. Chomutov už vstřelil Slavii 10 branek, nicméně ani to nepomohlo k více než dvěma bodům. První zápas Chomutov ztratil po nájezdech v poměru 6:7, v tom druhém třikrát vedl, přesto musel v závěru základní hrací doby dotahovat a nakonec prohrál 4:5 v prodloužení.

Chomutovu, který hrál v 19. kole na Slavii poprvé pod novým koučem Turkem, vyšly přesilovky, dokázal využít tři z pěti nabídnutých, v zápase třikrát vedl, přesto se Slavii podařilo v 50. minutě otočit skóre a jít poprvé v utkání do vedení. Bod vybojoval gólem jednadvacet vteřin před koncem třetí třetiny David Hruška a v prodloužení pak o výhře Slavie rozhodl Jaroslav Bednář.

Kouč Josef Turek byl ale s výkonem týmu spokojený: „Narazili jsme na silného soupeře z opačného konce tabulky, dostali jsme se třikrát do vedení, ale vždycky jsme ho ztratili chybami. Měli jsme v závěru trošku štěstí, když jsme vyrovnali při hře bez brankáře. Bod jsme si však zasloužili. Chtěl bych hráče pochválit, že dřeli celý zápas. Zanechali tady dobrý dojem.“

O zápase:

Utkání proti Slavii je na programu na 2. svátek vánoční na ledě pražské O2 arény. Pokud tedy nemáte v plánu další vánoční oslavy, vydejte se do hlavního města na hokej. Úvodní buly je v plánu už na 15 hodin.