Aktuální zprávy

Zpestřete si poslední dva domácí zápasy základní části návštěvou výstavy mapující počátky hokeje v Ústeckém kraji

Napsal 26.02.2018 Klub
C h o m u t o v - O historii chomutovského hokeje, která se začala psát v roce 1945, se toho ví poměrně dost. Jeden z prvních brankářů Drahoslav Vojta stále navštěvuje domácí zápasy Pirátů. Stejně jako on také řada velkých osobností klubové historie pocházela z okolních vesnic či městeček, kde působily registrované kluby. Na domácích zápasech 28. února s Třincem a 4. března se Spartou si budete moci připomenout historii hokeje v regionu, odkud pocházeli velikáni jako Miroslav Klůc nebo Otto Cimrman.

Vyjmenovat kluby působící v současnosti na území Ústeckého kraje by pro každého fanouška nejrychlejší kolektivní hry světa nejspíš nebyl zásadní problém - Kláštercem nad Ohří začínaje a Varnsdorfem konče. Jenže v minulosti se oficiální soutěže hrály i v místech, která v současnosti znají jen pamětníci nebo fanoušci zajímající se o historii více.

Stačí si připomenout, s jakými týmy se chomutovští hokejisté utkávali při cestě do nejvyšší soutěže. Radonice, Kopisty, Jirkov, Jiřetín, Osek, Opočno, Jimlín nebo Holoubkov mezi současnými aktivními kluby nenajdeme.

Vždyť první brankářskou jedničkou, která k postupu mezi tehdejší československou elitu pomohla, byl žatecký František Vejvoda. Jeho již zmíněný kolega v brance Drahoslav Vojta pocházel z Jimlína stejně jako třetí nejlepší střelec klubové historie a účastník olympiády 1956 v Cortině D’Ampezzo Otto Cimrman, jehož jméno inspirovalo zrození Járy Cimrmana.

Všichni fanoušci pak znají Nesuchyni, kde s hokejem začínala legenda z největších - Miroslav Klůc. A právě počátky hokeje na Žatecku a Rakovnicku, konkrétně v Jimlíně, Nesuchyni a Opočně mapuje výstava Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci. Kurátor výstavy Miroslav Černý shodou okolností žije v Jimlíně v domě, kde se narodil a vyrůstal Otto Cimrman.

Pokud vás zajímá, jak vypadala tehdejší výstroj nebo vzpomínky pamětníků včetně synovce Miroslava Klůce, přijďte na středeční zápas s Třincem do partyboxu mezi sektory H a I, kde budou vystaveny dobové fotografie a budete si moci poslechnout vyprávění pamětníků. Pokud výstavu nestihnete, nemusíte litovat. Bude pro vás otevřena také na nedělní duel s pražskou Spartou.