Aktuální zprávy

Začíná druhá polovina dlouhodobé části. Chomutov míří na led Karlových Varů

Napsal 02.12.2013 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Chomutov porazil v posledním kole Kladno a po třech zápasech opět naplno bodoval. Ale ani karlovarská Energie nepřišla bodově zkrátka. Nejdříve porazila vysoko Pardubice a pak bodovala s Kometou. Úterní utkání nebude jednoduché, ale proti Varům už jsme letos dvakrát bodovali, tak přidejme body i potřetí!

Vary sráží výkony venku

David Hruška

Karlovy Vary byly letos nejlépe na pátém místě – ale to jen v prvním kole. Pak následoval sešup tabulkou dolů, který se ve třetím kole zastavil až na samém dně. Po výměně trenérů pak Vary zlepšily hru a v osmém kole opustily poslední místo. Zdálo se, že se blýská na lepší časy, ale 18. kolo znamenalo další pád na předposlední místo, ze kterého se Energie zatím nedokázala odrazit výš. Náš úterní soupeř tak má téměř totožné starosti jako Piráti.

V posledních pěti utkáních se ale hra Karlovarských minimálně výsledkově trochu zlepšila. Doma se Energii podařilo porazit Třinec 3:1, a po prohrách 1:2 s Litvínovem a 0:3 s Kladnem před svými fanoušky rozstřílela Pardubice 6:2, v nedělním zápase potom ubojovala bod na domácím ledě proti Kometě Brno po výsledku 2:3 po prodloužení.

Energie v utkání navíc dvakrát vedla a dvakrát vedení ztratila. Velkou měrou i díky častým a zbytečným vyloučením. Ostatně vítězná branka Žižky ze 61. minuty také padla v početní výhodě Komety. Karel Mlejnek, hlavní kouč Energie, by ale s výkonem týmu celkem spokojený. „Musím mužstvo pochválit za nasazení a bojovnost, to tam všechno bylo, ale šťastnější byl dnes soupeř. Myslím, že po šedesáti minutách hry je dělba bodů spravedlivým rozuzlením dnešního zápasu. Bohužel v závěru jsme udělali faul a soupeř si přesilovku přenesl do prodloužení a tam rozhodl o bodu navíc pro sebe.“

poř. tým Z V VP PP P skóre B
13. Karlovy Vary 26 7 1 4 14 55:78 27
14. Chomutov 27 5 0 6 16 55:99 21

V posledním zápase už Energie také mohla spoléhat na novou posilu – za Jiřího Doležala byl do Energie vyměněný slávista Tomáš Micka, který ve Slavii spíše paběrkoval (dokonce naskakoval do zápasů za Havlíčkův Brod) a za výměnu tak byl rád. „Ve Slavii jsem pár posledních zápasů sledoval z tribuny, takže jsem rád, že jsem dostal v Karlových Varech šanci. Šanci rvát se o místo v sestavě, být pro kluky platný, hrát do těla, dorážet před brankou puky za záda brankářů,“ komentoval svůj přesun.

„Tohle je prostě hokejový život. Takové věci se sbíhají rychle. Ráno jdete na zimní stadion trénovat a pan Růžička vám oznámí, že jste vyměněný. Sbalíte si věci a druhý den se hlásíte v Karlových Varech,“ dodal ještě hráč, od kterého si Karlovy Vary slibují především důraznou hru a hodně fyzický hokej.

Statistické okénko

Karlovy Vary – Piráti Chomutov
Roman Vlach (7+10)Nejproduktivnější hráčDavid Hruška (12+9)
Martin Zaťovič – 9 gólůNejlepší střelecDavid Hruška – 12 gólů
Roman Vlach – 10 asistencíNejlepší nahrávačTomáš Divíšek – 10 asistencí
Michal Gulaši (2+6) Neproduktivnější obránceJaroslav Mrázek (2+3)
Michal Gulaši - 36 trestných minutNejtrestanější hráčMarek Sikora - 49 trestných minut

Pokud by se do extraligové tabulky započítávaly pouze domácí zápasy, pak by Karlovy Vary držely postup do předkola play off. Doma se jim podařilo vyhrát šestkrát za tři body a jednou zvítězit v prodloužení.

Bilance venkovních zápasů je ale naopak více než tristní. Ve třinácti venkovních zápasech vyhrály Vary pouze jedinkrát a se skórem 17:46 ve 13 venkovních utkáních jsou na tom v tabulce venkovních zápasů vůbec nejhůře.

Nejvytíženější gólman extraligy

Ve využití přesilovek a v úspěšnosti bránění oslabení jsou na tom Karlovy Vary podobně jako Chomutov, nijak skvěle. Úspěšnost využití přesilovek se pohybuje okolo 12 procent a v oslabení Energie inkasuje při každé páté přesilovce soupeře.

Nejproduktivnějším duem je Roman Vlach a Martin Zaťovič, kterým sekunduje obránce Michal Gulaši. A v brance? Tam mají Karlovy Vary vůbec nejvytíženějšího gólmana v extralize. Tomáš Závorka naskočil do všech šestadvaceti duelů, odchytal 1437 minut, nicméně v gólmanských statistikách mu patří spíše podprůměrné hodnocení. Úspěšnost zásahů je 91,3 procenta, počet inkasovaných gólů potom 2,5.

Vzájemná bilance je mírně nakloněná Varům

Souboj Kubinčáka se Zuckerem

Z posledních deseti zápasů – do kterých počítáme i přípravná utkání – slavili čtyřikrát konečné vítězství Piráti a šestkrát se radovala Energie. Dlouhodobá statistika tedy mluví spíše pro Energetiky. Na druhou stranu jsou ale právě karlovarská Energie společně s pražskou Slavií jediné dva týmy, se kterými Chomutov dokázal bodovat v obou doposud odehraných utkáních.

Proti Slavii to navíc bylo „jen“ dvakrát za bod, proti Varům jsme z šesti bodů, jež dosud byly ve hře, získali na své konto čtyři. První utkání Chomutov prohrál v prodloužení 2:3, v tom druhém před domácími fanoušky ale hráči dokázali zabrat a vybojovali výhru 4:2. i přesto, že museli otáčet nepříznivý stav.

Vítězný rozdílový gól na 3:2 dával obránce Jaroslav Mrázek a v 53. minutě výhru pečetil David Hruška. Asistent trenéra Karlových Varů pak po zápase na výkonu svého týmu nenašel jediné pozitivum: „Nám se utkání nepovedlo. Nestačili jsme bruslařsky, v nasazení a v takové zarputilosti. Soupeř na nás vlítnul od první třetiny, nevěděli jsme, kde nám hlava stojí. Sice jsme dali náhodný gól, ale bohužel se nám nepovedlo bodovat.“

O zápase:

Chomutov v úterý míří na led Karlových Varů, a pokud se chystáte Piráty podpořit přímo v hale, pak vězte, že utkání startuje v 18 hodin. Případně ho můžete sledovat i prostřednictvím portálu onlajny.com, kde pro vás bude připravený tradiční textový přenos.