Ohlasy po utkání

„Za góly jsem rád, určitě mi pomohou ve zbytku sezóny,“ pronesl Dávid Skokan

Napsal 22.02.2018 Marek Douda
C h o m u t o v - Piráti odehráli během olympijské pauzy tři přátelská utkání, ve kterých ani jedinkrát nezaváhali. Po vysoce atraktivním souboji s Dynamem Moskva přišla dvojzápasová série s Vervou Litvínov, ve které Chomutovští prokázali vítěznou mentalitu. K druhému skalpu proti rivalovi ve žlutočerných barvách značně přispěl útočník Dávid Skokan, který zaznamenal dva přesné zásahy a pomalu vyhlíží závěr ligové sezóny.

„Nevím, jestli se tato forma může přenést do zápasů o play-off, protože to nebylo hrané naplno. Hrálo se bez soubojů, aby se nikdo nezranil, takže to nemůžeme srovnávat. Určitě to potěší, když v přípravě spíš vyhrajete, než prohrajete. Jsme rádi, že máme tyto tři zápasy za sebou, protože uprostřed sezóny není jednoduché hrát další přípravná utkání k ligovým duelům,“ odvětil rodák z Popradu na Slovensku.

Duely mezi Piráty a Vervou byly v letošním ročníku výrazné pro výhry hostujících celků, což platilo i po prvním přípravném zápase v Litvínově, kdy se po vítězství Chomutova toto nepsané pravidlo opět potvrdilo. Po odvetě v pirátské aréně je tato „rarita“ minulostí. Sám Dávid Skokan však tomuto faktu nepřikládá žádnou vyšší hodnotu.

„Vzhledem k tomu, že to byl přípravný zápas a ani jeden tým nehrál naplno, je to zkreslující. Kdyby to bylo naostro, mohlo to vypadat jinak. My i soupeř jsme zkoušeli přenést věci z tréninku do hry a otestovat je. Byly tam věci, které jsme trénovali a vyšly. Zároveň si musíme některé situace později rozebrat. Rozhodně se na tom dá stavět do dalších zápasů,“ zkonstatoval.

„Člověk má v povědomí, že si může více dovolit. V extralize to budou tři extrémně důležité zápasy, které bude každý brát jinak a budeme hrát na jistotu. Budeme se chtít vyvarovat jakékoliv chyby z naší strany,“ doplnil dále s vyhlídkou k nadcházejícím duelům.

Nadcházející extraligový střet čeká Piráty v poslední únorový den, kdy bude pirátská posádka na vlastním ledě čelit třineckým Ocelářům. Slezané figurují na třetí příčce tabulky a mají jistotu postupu do klíčové fáze sezóny. Blížící se duel může výrazně napovědět ohledně pirátské účasti pro letošní play-off. Svěřenci trenéra Růžičky si jsou vážností zmíněného duelu zcela vědomi a nehodlají nic podcenit.

„Třinci o moc nejde, ale pro nás to budou zápasy důležité jako v play-off, takže to bude na krev. Jsme rádi, že se nám nikdo nezranil, a že se nám vrátí chlapi z reprezentací, ať už Vondrc nebo Jura Valach. Pečlivě se připravíme. Máme ještě jeden den volna, odpočineme si a potom se můžeme plně soustředit na zápas s Třincem,který bude velmi důležitý,“ zdůraznil Pirát s číslem 19.

Slovenský útočník se dost možná vinou častých zdravotních komplikací nevešel do nominace rodné země pro olympijské hry v Jižní Koreji a slovenská reprezentace po nadějném úvodu turnaje nakonec vypadla v předkole o čtvrtfinále s výběrem USA. Dávid Skokan cestu slovenského národního týmu sledoval a hru obměněného reprezentačního týmu hodnotil pozitivně.

„Držel jsem chlapcům palce. Sledoval jsem první zápas, který byl vynikající, ale v dalších zápasech to trochu haprovalo. Bylo vidět mnoho změn i nových systémových věcí. Bylo znát, že tým hraje lépe. Chvíli to potrvá, než se slovenský hokej dostane do popředí. Myslím si, že se slovenská liga poměrně zvedla, ale máme před sebou hodně práce. Musíme začít od zázemí mládeže,“ pronesl směrem k budoucnosti slovenské reprezentace.

Slovenský výběr, včetně pirátského beka Juraje Valacha v sestavě, se na olympijských hrách uvedl skvěle poté, co senzačně obrátil utkání s Ruskem. Na první výhru však Slováci nenavázali a zápas od zápasu se propadali tabulkou skupiny, až se dostali pod vlnu kritiky. Tu ještě umocnila vysoká prohra se Spojenými státy americkými v posledním zápase.

„Ani jeden z hráčů se nemá za co stydět, protože nepředvedli špatný výkon, právě naopak. Každý hráč se může s klidem podívat do zrcadla s vědomím, že předvedl maximum. Bylo by hezké, kdyby Slováci vyhráli, ale takový je sport. Němci půjdou proti Švédům, a jak už jsem řekl, sport je nevyzpytatelný. Chlapci odvedli dobrou práci,“ pravil na adresu slovenského národního týmu.

„Jsem s Jurou v kontaktu, stejně tak i s Martinem Bakošem a Marcelem Haščákem. Všichni si pochvalovali atmosféru v Koreji a byli spokojení,“ dodal slovenský hráč s dvaatřiceti starty za reprezentaci.

Pro každé ze tří přátelských utkání dostal šanci jiný brankář. Ve druhém zápase s Litvínovem ukázal prst hlavního trenéra na Tadeáše Dvořáka, třiadvacetiletého rodáka z Tábora, který často nastupuje za kadaňské Trhače. Mladý gólman držel téměř do poloviny zápasu čisté konto, o které následně přišel po nešťastném gólu. O tom, že má velké zásluhy na druhém skalpu proti krajskému rivalovi není sporu.

„Celkový výkon brankáře byl super. Je to kolektivní sport, brankáři by měl pomoci i tým. Na ledě vidím naši největší přednost v brankářích. Trenér brankářů Dušan Strharský odvádí velice dobrou práci. Je tu od rána do večera a řekl bych, že na to, jak mladé brankáře máme, klobouk dolů,“ vyzdvihl chomutovský útočník brankářskou základnu klubu.

U střeleckých zásahů Chomutova byla k vidění mimo jiné i jedna zvláštnost, která se postupem času stává čím dál méně neobvyklou. Piráti vsítili tři ze čtyř zásahů po teči, čímž si také zajistili výhru. Jediný slovenský forvard v sestavě Pirátů zaznamenal oba zářezy po tečované střele a přiznal, že jiným způsobem gól už dlouho nedal.

„Je to moderní hokej, nic jiného. Pěkné góly už nepadají nebo dost málo. Branky se střílejí hlavně z dorážek a tečí. Já sám jsem nikdy normální gól nedal. Kdybych dal hattrick, měl bych radost. Přiznám se, že jsem na to párkrát pomyslel. Nejsem takový, že bych potřeboval dát hodně gólů, raději nahraju spoluhráči. Za góly jsem rád, protože mi určitě pomohou ve zbytku sezóny,“ zadoufal dvougólový střelec proti Litvínovu.

Ihned po závěrečném hvizdu začal dvoubodový Skokan mávat do hlediště směrem k rodině a slavit s fanoušky. Uvedl, že ho žena s dětmi motivují k lepším výkonům a dodávají mu sílu v dobách krize, což se v domácím zápase s Vervou jednoznačně potvrdilo.

„Měl jsem v hledišti manželku a dvě dcerky. Vždy mě podporují a za každé situace. Ať už je to výhra nebo prohra. Nevynechali ani jediný zápas, jsou tu neustále se mnou. Hraje se mi lépe a lehčeji, když jsou nablízku. Jsou mi oporou a patří jim velký dík, a hlavně mojí manželce, která se o nás příkladně stará,“ zakončil s úsměvem na rtech.