Aktuální zprávy

Vrchol sezóny je tady! Finálová bitva proti Slovanu v úterý začíná!

Napsal 22.03.2010 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Lepší vygradování sedmi prvoligových měsíců, ve kterých doposud sváděli chomutovští hokejisté boje na ledových kluzištích, nemohlo přijít! Finálová bitva proti sobě postaví dva nesmiřitelné severočeské rivaly - KLH Chomutov a HC Slovan Ústí. Do závěrečné bitvy o vstupenku do baráže zbrojí nejen hráči, ale i fanoušci, kteří mají o celou sérii enormní zájem a slibují perfektní atmosféru na obou stadionech. Než ale sudí vhodí v úterý 23.3. v 18:00 úvodní buly, pojďme se podívat na našeho soupeře optikou semifinálových statistik a zavzpomínat na finálovou sérii, která rozpálila severní Čechy v sezóně 2006/2007.
1. a 2. finále
Zlatopramen aréna
23. a 24. března, 18:00
HC Slovan Ústečtí Lvi - KLH Chomutov
Umístění Slovanu po základní části 1.(117b)
Čtvrtfinálová série Proti SK Kadaň - 3:1, 4:0, 8:6, 6:1 - konečný stav série 4:0
Skóre ve čtvrtfinále 21:8
Semifinálová série Proti VČES Hradec Králové - 6:3, 9:1, 2:3p, 1:6, 9:4, 5:1 - konečný stav - 4:2
Skóre v semifinále 32:18
Prozatímní play-off bilance 8-0-0-1-1, skóre 53:26
Nejproduktivnější hráč PO Rok Pajič (10 zápasů - 7+9)
Nejlepší střelec Rok Pajič (10 zápasů - 7 branek)
Nejproduktivnější obránce Jan Klobouček (10 zápasů - 2+8)
2000/2001

O rivalitě mezi týmy KLH Chomutov a HC Slovan Ústí už byly popsané kilogramy papíru - není větších soupeřů a první liga si nemohla přát lepší rozuzlení! O titul prvoligového krále a zároveň o pomyslný palubní lístek k barážovým ostrovům si to rozdají dva největší favorité první ligy. O tom, kdo nakonec zvedne nad hlavu ruce ve vítězném gestu a kdo bude odcházet z ledu jako poražený, rozhodnou následující dny. Nejdříve se jméno vítěze první ligy můžeme dozvědět po čtyřech odehraných zápasech - právě tolik jich musí jeden z finalistů vyhrát, aby ukončil sérii. Fanoušci bílomodrých barev by samozřejmě rádi slavili už v neděli 28. března v ochozech ČEZ stadionu. Tak hladký průběh série ale nepředpokládají ani ti největší optimisté - finálová bitva bude nespíš dlouhá, náročná a všichni fanoušci KLH Chomutov samozřejmě doufají, že úspěšná právě pro jejich tým... Tak se naloďte, vyplouváme!

Ústecká cesta skrze nástrahy play off

Svojí pouť nástrahami vyřazovacích bojů zahájil celek z krajské metropole proti SK Kadaň. I když bílomodří fanoušci doufali v to, že outsider favorita série pořádně potrápí, výsledkově skončila celá série naprosto jednoznačně. Ústí stačily pouhé čtyři zápasy k tomu, aby poslali hráče Kadaně na posezónní dovolenou. Slovan ve čtvrtfinále nasázel do sítě svého soka 21 branek a sám jich povolil pouhých osm.

Jako mnohem těžší se nakonec ukázala semifinálová bitva proti týmu Hradce Králové. Lvi sie vyhráli dva úvodní domácí zápasy a vypadalo to, že si na východočeském celku smlsnou, ale Hradečtí doma zabojovali a po výhrách 3:2p a 6:1 vrátili sérii zpět do Ústí za nerozhodného stavu. Ústí ale další dramatizování a napínání nervů svých fanoušků nedovolilo - doma vyhrálo 5. zápas 9:4 a sérii ukončilo v Hradci výhrou 5:1. Celkové skóre dosavadního průběhu play off se zastavilo na poměru 53:26 - "Jednu branku nám dáš, ale dvě dostaneš!"

Přesilovky - klíč k úspěchu?

Podle mnohých jsou právě přesilové hry tím pomyslným jazýčkem na vahách. Právě touto optikou se nyní podíváme na obě semifinálové série. HC Slovan měl v pěti zápasech semifinále k dispozici celkem 36 přesilovek, v nich vstřelili 10 branek a úspěšnost proměňování přesilových her posunuli na hranici 28 %. Slovan se ale zároveň "pyšní" 52 vyloučenými na své straně a Hradec sedm z těchto výhod brankově využil - i tak je ale procento ubráněných přesilovek hodně slušné - 86 %. Příjemný pro ústecké fanoušky musí být i fakt, že v pěti zápasech Lvi vystřelili na hradeckou bránu 301x! To je 50 střel v jednom zápase a následných 32 gólů v síti Hradce.

KLH Chomutov byl v semifinále mnohem ukázněnějším týmem - v oslabení hrál 32x a inkasoval v něm pouhé 2 branky - to je 91% úspěšnost a velmi slušná vizitka domácí obrany. Výhoda více hráčů v poli se svěřemcům Radima Rulíka naskytla celkem 39x a využili ji 7x - úspěšná tak byla zhruba každá 5. přesilová hra.

Vzpomínáte?

Severočeské finále není v první lize žádnou novinkou. Oba celky se ve finálových bojích už jednou střetly. Vrcholila sezóna 2006/2007 a stejně jako letos proti sobě stály KLH Chomutov a HC Slovan. Série ale byla o to dramatičtější, že vítěz první ligy (kterému stačily pouhé 3 vítězné zápasy) postupoval přímo do nejvyšší soutěže. V dubnu 2007 tak v obou městech propukla hokejová horečka, která vyprodala stadiony.

Výhodu domácího prostředí mělo stejně jako letos Ústí a Chomutov první zápas prohrál 0:4, když bílomodří hráči neproměnili několik gólových šancí a pohrdli naprosto odkrytou ústeckou brankou. V druhém venkovním zápase ale po velké bitvě vyhráli 3:2 a série se stěhovala do Chomutova. V hledišti se tehdy při domácích duelech tísnilo 7000 fanoušků. Oba zápasy skončily po 60. minutách 2:2, v obou dával druhou branku Ústí Jakub Grof a oba dospěly do infarktového závěru, který rozhodně nedělal dobře kardiakům.

Prodloužení třetího zápasu jsme zahajovali v oslabení a tribuny trnuly při úvodním drtivém tlaku Ústí. Horčička v brankovišti čaroval, obětaví obránci padali do střel a domácí se ubránili. Navíc hned vzápětí střílel z levého kruhu zpoza ústeckého obránce Michal Jeslínek a v 62. minutě poslal domácí do vedení v sérii. Stadion málem spadl a všichni věřili, že druhý den Chomutov sérii ukončí.

Chomutovským hrdinou druhého zápasu byl Jaroslav Hašek, který zařídil obě branky. V prodloužení měl na své holi postup do extraligy Roman Chatrnúch, stadion jen zahučel, ale puk do ústecké branky nepropasíroval. Utkání tak rozhodl sporný moment v 6. minutě prodloužení. Chomutov hrál oslabení, před Horčičkovou brankou byl velký závar, na hraně brankoviště se motalo několik hráčů, jeden z ústeckých hráčů spadl na Horčičku, vytlačil ho z brankoviště a Hořava už neměl příliš práce. Domácím hráčům a fanouškům zbyly jen oči pro pláč a naděje, že se podaří zvítězit v rozhodujícím pátém zápase na ledě Slovanu.

Ten ale frustrovaný Chomutov nezvládl, prohrál 5:1 a vidina extraligy se na několik let rozplynula..