Preview k zápasu

Velké prvoligové finále je tady! Piráti míří dobýt ústeckou vojenskou tvrz

Napsal 20.03.2011 David Matula
C h o m u t o v - Dlouho očekávané finále je tady! Již zítra tj. v pondělí 21. 3. bude vhozeno první finálové buly prvoligového ročníku 2010/2011. První dvojzápas uvidí ústecká Zlatopramen aréna a oba celky hlásí bojovnou náladu a touhu uspět. Zda budou po skončení spokojenější piráti, nebo naopak vojáci, ukáže čas. Nicméně už teď je jasné, že nás čeká vynikající podívaná. Oba týmy jsou dlouholetí rivalové, oba celky chtějí do extraligy. Navíc Ústí chce Chomutovu vrátit loňskou finálovou porážku. První finálový duel startuje v pondělí 21. 3. od 18.00, druhý potom ve stejný čas o den později. Buďte u toho!

Oba soupeři na sebe v základní části narazili čtyřikrát, za poslední dvě sezony potom čeká na úvod finále již soutěžní zápas s číslem 16. Těžko si tedy myslet, že se oba soupeři ještě mají čím překvapit, a proto si pojďme projít a srovnat všechny hráčské posty a také se detailněji podívat třeba na přesilové hry či hru v oslabení.


Derby v play-off

Celkem třikrát již na sebe ve vyřazovacích bojích narazili hokejisté Chomutova a ústeckého Slovanu. Ve všech třech odehraných sériích potom musel o vítězi rozhodnout až poslední pátý, respektive sedmý vzájemný duel.

První bitvu ve čtvrtfinále play-off v sezóně 2002/03 rozhodlo až páté střetnutí na chomutovském ČEZ stadionu, které vyhráli domácí 6:2. Závěr zápasu potom okořenila i hromadná bitka a série nakonec skončila 3:2 pro chomutovské barvy.

Na další nesmiřitelnou bitvu došlo ve finále 2006/07, a přestože byli bílomodří kousek od postupu do extraligy, nakonec slavili vítězství v sérii 2:3 Lvi, když v pátém rozhodujícím duelu uspěli na svém ledě.

Poslední vyrovnanou bitvou je rok staré finále, které v sedmém rozhodujícím střetnutí rozhodl dnes ústecký Jan Kovář a poslal tak chomutovské Piráty do baráže. Kolik bitev bude k vidění letos?

Poslední zápasy

Velká éra chomutovského ČEZ stadionu pomalu ale jistě končí. Na hokejisty a fanoušky již čeká nově postavená aréna, a tak starý stadion čekají poslední bitvy. Čistě teoreticky by jich mohlo být již maximálně šest!

Chomutovský stadion toho za svůj více jak šedesátiletý hokejový život zažil mnoho. V posledních letech ovšem jednoznačně nad velkými úspěchy ční několik velkých zklamání. Tím největším jistě bylo čtvrté utkání finále v sezoně 2006/07, kdy při střele Romana Chatrnúcha v prodloužení chybělo několik málo centimetrů, aby narvaný chomutovský stánek vybouchl extraligovou radostí. Nestalo se tak.

Stane se tomu tak letos? Rozloučí se chomutovští hokejisté a fanoušci se starým stadionem splněním již několik let trvajícího velkého snu? Hodně by již mohla napovědět samotná finálová série.

Brankáři

V brankovišti obou mužstev se během bojů play-off představili vždy oba gólmani základní sestavy. Na tzv. „trojky“ prozatím nedošlo. V brance Chomutova dostal více příležitostí Alexandr Hylák, kterého ve dvou zápasech zastoupil Miroslav Hanuljak. V brance ústeckých Lvů potom více šancí vyniknout dostal mladý Pavel Francouz, kterému vypomáhal zkušený Zdeněk Orct.

Prozatím chomutovská jednička pro play-off kraluje brankářským statistikám play-off, v nichž si udržuje brankový průměr na hodnotě 1,58. Úspěšnost zákroků rovných 95 % je skvělou vizitkou letní posily z Komety Brno. Naproti tomu hned v závěsu zůstává Pavel Francouz, který se může chlubit průměrem 1,66 a úspěšností 94,62 %.

Kdo se nakonec představí v pondělním finále v obou brankách, zůstane zřejmě až do zápasu samotného zahaleno tajemstvím. Dle statistik se nabízí dvojice Francouz – Hylák, ale všechny čtyři zápasy v základní části proti Pirátům odchytal Zdeněk Orct. Zapomenout nesmíme ani na chomutovského Hanuljaka, který má své zkušenosti z loňského finále.

Obrana

Oba celky mají za sebou první dvě kola vyřazovacích bojů a zatímco chomutovští piráti inkasovali šestnáctkrát, Lvi inkasovali hned o čtyři góly více. V nejlepší desítce obránců v hodnocení +/- potom nalezneme hned pět chomutovských beků a tři ústecké. Třetím nejproduktivnějším obráncem play-off je chomutovský Tomáš Slovák (1+5). Nejlepším Lvem z tohoto pohledu je kapitán Jan Klobouček (0+5).

Dá se očekávat, že na obranné hře obou celků bude hodně záležet. Z tohoto pohledu disponují oba celky rozdílnou charakteristikou. Zatímco Lvi nasazují spíše mladou defenzívu (Černý, Gula, Holomek, Hořava, Jeřábek), tak chomutovští sázejí jednoznačně na zkušenost (Bombic, Havíř, Mudroch, Kántor či Slovák) to jsou všechno hráči, kteří toho mají za sebou již mnoho. Která z obou cest bude nakonec tou „lepší“, ukáže až série samotná.

Útok

Co se nastřílených branek týče, tak v základní části byli Lvi nejproduktivnějším týmem soutěže. V play-off potom nastříleli prozatím o tři branky více Piráti (38). Z hlediska individuálních statistik je nejproduktivnějším chomutovským hráčem Milan Kraft (4+6). Ústeckým statistikám potom vévodí Lukáš Handlovský (8+3), který je i nejlepším střelcem celého play-off.

O složení chomutovských útoků pro finále opět můžeme jen spekulovat. Ani ne tak nad složením jednotlivých trojic, ty se přeci jen ve většině již konsolidovaly, ale otázkou zůstává, na které z hráčů zůstane pomyslný černý Petr a zápas budou sledovat jen z tribuny. Vzhledem k tomu, že ve třetím semifinálovém duelu proti Jihlavě tak sledovalo zápas i duo Hruška – Duda, opravdu těžko soudit.

Na ústecké straně naopak míchají sestavou nově příchozí dvě tváře. Chomutovským fanouškům dobře známý Jan Kovář, který se prozatím usadil po boku Roka Pajiče. Druhým novicem je mladý a v soubojích hodně nepříjemný Juraj Majdan z Litvínova, pro kterého se pozice v nějaké z formací prozatím dle slov hlavního kouče hledá.

Přesilové hry a oslabení

Hodně hráčů a trenérů používá tuto větu během play-off hodně často: „Zápasy rozhodují přesilové hry.“ Určitě rozhodují, a proto se nyní pojďme podívat, jak jsou na tom oba týmy, co se nestandardního počtu hráčů na ledě týče. Piráti nestříleli v play-off v přesilovkách prozatím 10 gólů a úspěšnost mají 24,39 %. Naproti tomu Ústečtí Lvi skórovali jedenáctkrát a mohou se chlubit úspěšností 22,45 %.

Nedílnou součástí přesilových her jsou i ubráněná oslabení. Všechno je potom ještě lepší, když ve vlastním oslabení vstřelíte branku. V tomto ohledu je situace opět vyrovnaná. Piráti inkasovali v oslabení pětkrát a dvakrát sami ve vlastním oslabení udeřili. Lvi inkasovali osmkrát a v oslabení se prosadili třikrát.

Divácká kulisa

Asi zbytečné je počítat průměrné návštěv na první dvě kola play-off obou soupeřů, jelikož se dá očekávat, že finálové duely jak na jednom, tak na druhém stadionu budou vyprodány. Naproti tomu domácí prostředí jistě bude na obou stadionech ovlivňovat početný tábor příznivců soupeře, takže i mužstvo soupeře nemusí mít o podporu v hledišti strach.