V úterý proti Zlínu: Podaří se Pirátům na ledě loňského finalisty bodovat?

Napsal 18.11.2013 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Sedm zápasů bez výhry a narůstající ztráta na předposlední místo – to je situace, se kterou se musí Piráti popasovat. V úterý je čeká další zápas, další pokus o to zlomit nepříznivou sérii. Soupeřem bude tým Zlína, který zatím nijak nevyčnívá a veze se uprostřed extraligového pelotonu. Utkání startuje v úterý v 17:30 na zlínském ledě.

Aktuální forma Zlína

Pulpán versus Leška

Loňský vítěz základní části a finalista extraligy zatím předvádí spíše průměrné a v kontextu s loňskými výsledky a předsezónními cíli možná až lehce podprůměrné výkony. Zlín se od začátku extraligového ročníku drží na hranici mezi přímým postupem a předkolem play off – s žádnými výraznými výkyvy ani dolů, ani nahoru.

Po jednadvaceti kolech mu patří šestá pozice a s téměř vyrovnaným skórem 55:53 patří do extraligového průměru jak v počtu střelených, tak inkasovaných branek.

V posledních pěti kolech nicméně Zlín celkem válí – vyhrál čtyři utkání z pěti, když porazil Karlovy Vary 4:3, Pardubice 4:2, Slavii 4:3 po nájezdech a v posledním kole Vítkovice 4:2. Jedinou prohru utrpěl Zlín na ledě Komety, kde prohrál 1:3.

poř. tým Z V VP PP P skóre B
6. Zlín 21 8 4 3 6 55:53 35
14. Chomutov 21 3 0 6 12 46:77 15

V posledním utkání proti Vítkovicím se v brance Zlína objevil mladý Libor Kašík – chomutovským fanouškům dobře známý z loňské rozšířené baráže, když svými výroky v dresu Olomouce vířil klidné vody – a nevedlo se mu vůbec špatně. Ač měly Vítkovice v celém zápase výraznou střeleckou převahu a v zápase po první třetině vedly, podařilo se Zlínu ve druhé třetině výsledek otočit a zvítězit 4:2. Kašík pustil jen dvě ze čtyřiceti střel, které na něj šly. V zápase navíc Jaroslav Balaštík vstřelil svou třístou extraligovou branku.

Asistent trenéra Juraj Jurík po zápase pochválil Kašíka a zmínil se i o tom, že měl Zlín pomalejší vstup do zápasu: „Na začátku náš výkon nebyl ideální. Domácí daleko lépe bruslili, vyhrávali osobní souboje a zaslouženě se dostali do vedení. Od druhé třetiny šel náš výkon nahoru, dorovnali jsme se domácím v bruslení i důrazu. Začali jsme proměňovat naše šance a získali náskok, který jsme udrželi až do konce. Klíčové bylo to, že jsme přečkali dvě dlouhé vítkovické přesilovky pět na tři a výborně nám zachytal brankář Libor Kašík."

Statistické okénko

PSG Zlín – Piráti Chomutov
Jaroslav Balaštík (10+6)Nejproduktivnější hráčDavid Hruška (9+7)
Jaroslav Balaštík - 10 gólůNejlepší střelecDavid Hruška – 9 gólů
Petr Leška – 12 asistencíNejlepší nahrávačTomáš Divíšek – 10 asistencí
Jiří Marušák (3+6) Neproduktivnější obránceJaroslav Mrázek (2+2)
Petr Zámorský - 56 trestných minutNejtrestanější hráčJaroslav Svoboda – 37 trestných minut

Bezbrankový stav 0:0 - tak může zítra dosti pravděpodobně vypadat časomíra po první třetině utkání. Jak Zlín, tak Chomutov nemají v prvních třetinách příliš vstřelených gólů. Spíše naopak. Zlín se v jednadvaceti utkáních prosadil v první třetině pouze třináctkrát, Chomutov má ještě o jednu trefu v první třetině méně. A zatímco Zlínu tato střelecká bilance stačila na sedm vyhraných prvních třetin, protože dokázal byť jen jednobrankové vedení uhájit, Chomutov s dvanácti góly vyhrál první třetinu jen ve třech případech.

Jaroslav Balaštík
Nejproduktivnější hráč Zlína

V ostatních ohledech je Zlín ale ukázkovým příkladem extraligového průměru – a to i v útoku. Zatímco loni končil dlouhodobou část se 158 brankami na kontě a tedy s průměrem 3,03 branky na utkání, aktuálně má na svém kontě po jednadvaceti kolech 55 branek a průměr tedy 2,62 branky na utkání.

Ve využití přesilovek je Zlín horší než Piráti – úspěšnost má 12 %, v oslabeních jsou potom hráči ze Zlína úspěšní v 87 % případů.

Hráčským statistikám potom vévodí Jaroslav Balaštík, který proti Vítkovicím vstřelil svůj třístý gól v extralize. V aktuální sezoně jich má na kontě zatím deset, k tomu pak šest asistencí. Jen o bod zpátky je Petr Leška s třemi góly a dvanácti asistencemi.

A v kádru Zlína je pak také Marek Melenovský, který v posledním utkání oslavil metu tisíce extraligových zápasů. Před ním to dokázalo jen šest hráčů – a jedním z nich byl i jeho spoluhráč Petr Leška.

Poslední vzájemné zápasy

4. 10. 2013 ELH – 9. kolo Chomutov - Zlín 3:4sn
3. 2. 2013 ELH – 46. kolo Chomutov - Zlín 3:1
26. 12. 2012 ELH – 33. kolo Zlín – Chomutov 5:2
14. 11. 2012 ELH - 20. kolo Chomutov - Zlín 1:2
30. 09. 2012 ELH - 7. kolo Zlín – Chomutov 1:2sn

„Ztratili jsme dva body,“ lakonicky komentoval poslední vzájemný zápas Zdeněk Skořepa. Chomutov totiž v utkání po první třetině vedl díky přesilovkovým gólům Hrušky a Baleje 2:0, a ač v polovině utkání snížil Veselý, podařilo se Chomutovským odskočit ještě na 3:1. Pak ale Zlín zabral v posledních pěti minutách zápasu – v 55. minutě snížil, a půl minuty před koncem v power play vyrovnal Jiří Marušák. Bonusový bod po Zlín potom v nájezdech zařídil Petr Holík.

Chomutov nicméně se Zlínem drží celkem vyrovnanou sérii – v pěti vzájemných extraligových zápasech dvakrát vyhráli Piráti a třikrát pak Zlínští.

O zápase:

Chomutov odehraje další utkání na ledě soupeře. Zápas se Zlínem je na programu v úterý na Zimním stadionu Luďka Čajky ve Zlíně a úvodní buly hlavní sudí vhodí v 17:30. To, zda se Chomutovu podaří zlomit pekelně černou sérii, můžete sledovat prostřednictvím textového přenosu na portálu onlajny.com.