V úterý doma proti Vítkovicím. Čeká nás zápas kompaktních obran?

Napsal 07.01.2013 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Utkání na Slavii Pirátům nevyšlo, je proto potřeba dvojnásob zabrat na domácím ledě proti Vítkovicím. Soupeř, který má v nohách zápasy Spengler Cupu a od začátku sezony rozhodně nepředvádí výkony, které by měl, přijede do Chomutova v úterý. Start zápasu je tradičně „chomutovský“, tedy v 17:30. Přijďte podpořit domácí Piráty!

Vítkovické trápení – bojují o předkolo

Vítkovicím se letošní ročník příliš nedaří. Zatím drží desáté místo, mají 48 bodů a o účast v předkole play-off budou muset asi hodně bojovat – vždyť stejný počet bodů a jen horší skóre mají i jedenácté České Budějovice.

Karel Hromas
Karel Hromas ujíždí obraně Vítkovic. Ta je jedna z nejlepších v lize.

Vítkovice v sezoně zatím nezaznamenaly výrazněji úspěšné období. Už od prvních kol drží pozice „jen“ v pásmu předkola play-off. V první polovině soutěže nad nimi v tabulce stabilně byl i Chomutov. Teď se sice situace otočila, Vítkovice nicméně v tuto chvíli nepatří ke špičce extraligy. Ta mzně ale může přijít – vždyť vítkovický klub ve svém kádru neměl jedinou posilu z play-off. Jeho výkon by tedy startem zámořské soutěže neměl utrpět.

Mizérie v útoku, ale pevná obrana

Kde ty loňské sněhy jsou. Respektive, kde jsou doby, kdy Ujčík s Burgerem okupovali horní patra tabulek produktivity. Vítkovice v útoku nepředvádějí nijak oslnivé výkony. Spíše naopak. Co se produktivity týká, patří na chvost extraligové tabulky. Ve hře o předkolo je tak drží skvělá obrana v čele s gólmanem Romanem Málkem.

V posledních pěti utkáních braly Vítkovice tři body pouze ve dvou případech. V derby přesvědčivě porazily Třinec 4:1, pak vybojovaly zápas v Litvínově, kde vyhrály 3:2. V zápase s vedoucí Plzní ale vybojovaly pouze bod a v následujícím zápase na Kometě padly v nájezdech. A chlubit se rozhodně nemohou ani posledním výkonem proti Spartě.

Vítkovice v tomto zápase totiž jednoznačně nezvládly hru v oslabení. Sparta využila jak obě dvě klasické přesilové hry, tak i přesilovou hru pět na tři. Navíc přidala i branku ve vlastním oslabení. Vítkovicím tak k zisku bodů nepomohla ani perfektně odehraná závěrečná třetina. V ní Spartě nasázely čtyři branky, z toho dvě dokonce v rozmezí 18 sekund, pražský tým si ale vedení pohlídal a z Vítkovic si odvezl výhru 5:4.

Vítkovický kouč Petr Oremus tak rozhodně nemohl být spokojený: „Ke spokojenosti máme daleko. První třetinu jsme měli odehrát jinak, bylo tam od nás málo agresivity, bojovnosti a nebylo tam naopak to, co nás ctilo v minulých zápasech.“

Letos se hrálo dvakrát – a pokaždé úplně jinak

Miroslav Zálešák
Miroslav Zálešák poslal první vzájemný zápas do prodloužení.

Dva vzájemné zápasy a dvě utkání jako den a noc. V tom prvním Chomutov prohrál o dvě branky, ve třetí třetině ale zabral, dokázal snížit a v ohromném závěrečném tlaku vstřelil deset vteřin před koncem vyrovnávací branku Zálešák. Dokonalý obrat pak dokonal v prodloužení Michael Frolík. Chomutov tedy první střetnutí s Vítkovicemi vyhrál 3:2 a trenér Antonik si výkon svých svěřenců pochvaloval: „Nehráli jsme vůbec špatně. Dostali jsme sice dva góly, ale nezmatkovali jsme, pokračovali jsme dál, řekli jsme si, že se budeme tlačit více do brány a to se párkrát v závěru také projevilo.“

Druhé utkání už tak dobré v podání Chomutova nebylo. Do poloviny zápasu sice Piráti s Vítkovicemi drželi krok, pak ale stačilo pouhých sedm minut, Vítkovice za záda Řehoře poslaly hned čtyři branky a poslední třetina už se tak jen dohrávala – Vítkovice v ní nicméně přidaly ještě jednu branku. Domů jeli Piráti s debaklem 0:5.

A trenér Doležal se při hodnocení zápasu celkem zlobil. „Naše produktivita v zápase byla špatná, nepodařilo se nám a první třetina skončila 0:0, i přes naše šance. Do druhé třetiny jsme zase vstoupili dvěma nevyužitými šancemi. Utkání pak zlomily čtyři rychlé góly a bylo rozhodnuto.“

Chomutov tak má Vítkovicím rozhodně co oplácet.

Z kabiny Chomutova: Doma už si nesmíme dovolit ztrácet body

Patrik Lušňák
Patrik Lušňák se trefil v prvním vzájemném zápase.

Patrik Lušňák se střelecky prosadil v prvním vzájemném utkání. V tom druhém ale branku nedal, stejně jako nikdo jiný z jeho spoluhráčů. Chomutov je v pásmu bojů o udržení a s výjimkou ěských Budějovic, které mají několikabodový náskok, je na chvostu tabulky situace velmi vyrovnaná. „Půjde o hodně důležitý zápas, díky kterému se můžeme přiblížit Vítkovicím i dalším týmům,“ uvědomuje si Lušňák. „Půjde o hodně, nemůžeme si dovolit prohru."

Výhodou by mohlo být to, že Chomutov v posledních dvou domácích zápasech bral vždy plný počet bodů. Porazil nejdříve České Budějovice, pak ve velmi důležitém zápase i Karlovy Vary. „Pomůže nám to hlavně psychicky, ale musíme se soustředit na každý detail. Doma už se nemůžeme dovolit ztrácet,“ dobře ví hráč, který se dostal až do nominace do slovenského národního týmu.

A jaký čeká proti Vítkovicím zápas? V úterý nebude podle Lušňáka jednoduché vstřelit branku. „Myslím, že bude těžké se prosadit přes obrany, protože obě mužstva dobře brání. Moc gólů podle mého nepadne. Asi to bude podobné jako s Karlovými Vary, kdy jsme skvěle bránili, na což bychom chtěli navázat."

Vítkovice za sebou mají účast v povánočním Spengler Cupu, který se hrál ve švýcarském Davosu a kam je pořadatelé pozvali. Vítkovice vypadly až v semifinále s domácím Davosem, pro Chomutov tak může hrát případná únava. „Může to sehrát roli, ale spoléhat na to rozhodně nemůžeme,“ říká Patrik Lušňák.