V pátek proti Rytířům: Piráty čeká souboj s předposledním týmem tabulky

Napsal 16.01.2014 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Souboj posledního s předposledním týmem tabulky. Právě to je na programu v pátek od 17:30 na ledě chomutovské SD ARÉNY. Piráti se postaví soupeři, s nímž zaznamenali zatím poslední výhru, když ukořistili všechny body v Kladně!

Nevydařenou sezonu korunuje předposlední místo

Kladno nezažívá, stejně jako Chomutov, úspěšnou sezonu. Krčí se na předposledním místě tabulky (nutno ovšem uznat, že s luxusním náskokem 17 bodů na poslední Chomutov) s bilancí pouhých devíti výher v osmatřiceti zápasech. V průběhu sezony se nepodívalo na lepší než sedmou pozici a místo zajišťující alespoň předkolo play off drželo naposledy ve třiadvacátém kole – to bylo ještě desáté.

poř. tým Z V VP PP P skóre B
13. Kladno 38 9 5 2 22 80:106 39
14. Chomutov 38 5 0 7 25 68:141 22

Pak ale přišel sešup tabulkou dolů. Aby také ne – za tři body vyhráli Rytíři od 3. prosince 2013 poprvé až 10. ledna doma s Litvínovem. Pravda, velmi blízko jim byli v zápase proti Spartě, nad kterou na domácím ledě vedli po dvou třetinách už 4:0, pražský tým ale dokázal v poslední dvacetiminutovce vyrovnat, a Kladno tak bralo jen dva body za výhru v prodloužení.

Kladno je předposlední
Na Chomutov má ale luxusní náskok

Před Vánoci tak majitel Jaromír Jágr sáhl k trenérské výměně – na Kladně teprve druhé za posledních jedenáct let! Stávajícího kouče Vojtu vystřídal Jiří Čelanský, chomutovský lodivod z úvodu sezony. Záda mu pak kryje dvojice kladenských srdcařů, Neliba se Zajícem.

Nový trenér a nový mentální kouč

Nicméně ani tato výměna, zdá se, zatím nepřináší úspěch, jaký by si Středočeši představovali. Z posledních pěti zápasů Kladno čtyři body, když porazilo již zmíněný Litvínov a po nájezdech podlehlo Třinci. S Plzní, Karlovými Vary a Kometou prohrálo. K týmu tak na začátku nového kalendářního roku nastoupila mentální koučka Katka Kudláčková, která bude v následujících týdnech pracovat s psychikou hráčů.

„Musím hráče nejdřív detailně poznat. To bude trvat nějakou dobu, řekněme několik týdnů. Není ale mnoho času nazbyt, takže náš program budeme muset uzpůsobit rozběhnuté sezoně. Zaměříme se proto na věci, které jsou nejdůležitější,“ uvedla nová „posila“ kladenského kádru pro klubový web.

Statistické okénko

Piráti Chomutov – Rytíři Kladno
David Hruška (14+11)Nejproduktivnější hráč Pavel Patera (5+17)
David Hruška - 14 gólůNejlepší střelec Tenkrát a Treille – 11 gólů
David Hruška – 11 asistencíNejlepší nahrávač Pavel Patera - 17 asistencí
Lukáš Pulpán (2+6)Neproduktivnější obránce Tomáš Kaberle (3+16)
Marek Sikora – 51 trestných minutNejtrestanější hráč David Růžička – 62 trestných minut

Kladno nezvládá koncovky zápasů. Zatímco ve statistikách prvních a druhých třetin patří k průměru extraligy, v tabulce třetích částí mu patří poslední místo. Třetí třetinu vyhrálo jen v pěti z 38 zápasů a inkasovalo v nich 43 z celkových 106 branek.

Pavel Patera
Nejproduktivnější hráč Kladna

Co se týká počtu vstřelených a inkasovaných gólů, není to v podání Kladna také žádná hitparáda. 80 vstřelených branek dělá z kladenského útoku třetí nejhorší útok v lize a 106 branek inkasovaných ho řadí na stejnou pozici v kategorii nejprostupnějších obran. Nicméně je třeba říci, že Piráti jsou v těchto disciplínách v obou případech až pod Kladnem.

Individuální statistiky v Kladně okupuje zkušenost. Kanadské bodování klubu vede letos třiačtyřicetiletý Pavel Patera s 23 body. A mezi obránci si drží jednoznačnou pozici jedničky Tomáš Kaberle, s 19 body nejproduktivnější obránce a se zhruba třiadvaceti minutami na ledě nejvytíženější hráč.

Branky pak Kladnu zajišťuje duo Tenkrát a Treille. Zatímco Petr Tenkrát ale potřeboval na jedenáct gólů 36 zápasů, francouzský reprezentant Sacha Treille stihl stejný počet gólů nastřílet ve 22 utkáních.

Poslední výhra za tři body byla ze zápasu s Kladnem

01. 12. 2012 ELH – 26. kolo Rytíři – Piráti 1:2
18. 10. 2013 ELH - 13. kolo Piráti – Rytíři 1:4
1. 2. 2013 ELH – 45. kolo Rytíři – Piráti 2:3pp
21. 12. 2012 ELH – 32. kolo Piráti - Rytíři 2:5

Naposledy za tři body vyhrál Chomutov právě zápas proti Kladnu, který se odehrál na začátku prosince. To Piráti zvítězili těsně 2:1, když obě branky vstřelil David Hruška. Piráti předvedli důslednou hru v obraně, do jejich sítě propadl jediný puk a to v 54. minutě, kdy se trefil kladenský Hořava. Robert Kaše si po zápase pochvaloval, že týmu vyšla taktika: „Šli jsme do zápasu s tím, že nechceme dostat gól a pokusíme se jeden dát. Povedlo se to, nakoplo nás to a na hráčích bylo vidět odhodlání se o výsledek porvat. Velké díky patří gólmanovi Růžičkovi, který nás hodně podržel.“

První vzájemný zápas ale Piráti prohráli – ve 13. kole podlehli Kladnu 1:4 a tehdejší trenér Jiří Čelanský po utkání řekl, že výkon jeho týmu nebyl hodný ani jednoho bodu. Naopak kladenský Jiří Kopecký si pochvaloval, že stavu 1:3 už nechtěli hrát hokej, ale jen bránit výsledek, což se jim nakonec podařilo.

O zápase:

Utkání devětatřicátého kola proti předposlednímu Kladnu je na programu v pátek 17. ledna od tradičních 17:30 hodin. Hraje se v SD ARÉNĚ. Pokud se na tribunu nedostanete, pak můžete celý zápas jako už tradičně sledovat prostřednictvím textového onlinu na portálu onlajny.com.