V novém roce poprvé na hokej. Piráty čeká důležitý zápas s Karlovými Vary

Napsal 03.01.2013 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Rok 2013 přivítali Piráti na dně extraligové tabulky. Na dvanácté Vary ale ztrácejí pouhé dva body. O to důležitější bude vzájemný zápas, který je na programu v pátek na domácím ledě. V cestě za třemi body bude stát kanonýr Lukáš Pech a hlavně aktuálně bezchybně chytající Závorka. Budou mít více energie Piráti, nebo Karlovy Vary?

Vary - Pád ze středu až na dno

Karlovarská Energie nezačala sezonu vůbec špatně. Bez přispění hvězd z NHL, které posílily většinu ostatních týmů, se v prvních patnácti kolech pohybovala ve středu tabulky, v klidných vodách předkola play-off. Pak ale přišla série deseti zápasů, ve kterých Vary nedokázaly uhrát výhru za tři body a pád ke dnu. A tam Vary paběrkují doposud – na posledním místě se pravidelně střídají s Libercem a bohužel i s Chomutovem – páteční zápas tak bude velmi důležitý. Okřídlené klišé hovoří o zápase „o šest bodů“.

Karlovy Vary totiž rok 2013 odstartují z 12. pozice. Mají o dva body více než Chomutov, na předkolo play-off v tuhle chvíli ztrácejí osm bodů.

Pulpánovo zranění
Lukáš Pulpán poslední vzájemný zápas nedohrál

Zápas pro Piráty ale rozhodně nebude jednoduchý – po sérii pěti utkání bez tří bodů se Vary v posledních dvou zápasech zvedly a předvedly dva velmi dobré výkony korunované ziskem všech šesti bodů. Nejprve doma porazily trápící se Pardubice 2:1 a v posledním zápase loňského roku doma v exhibičním tempu přehrály brněnskou Kometu vysoko 7:0.

Tým podržel zejména gólman Závorka, který ustál i osm brněnských přesilových her, a výhru pěti body řídil Lukáš Pech – jeho čtyři branky a jedna asistence byly pro výhru Varů naprosto klíčové. Trenér Kverka si pak po zápase v hodnocení pro karlovarský web výkon týmu pochvaloval: „Ve třetí třetině jsme to už dohrávali v exhibičním tempu. Jsem hrozně rád, že jsme domácím fanouškům nabídli na konci kalendářního roku takový zápas a pevně doufám, že v tom budeme pokračovat.“

Vojtěch Kloz vidí za výhrou hlavně týmový výkon a výbornou hru v oslabení, kterou Vary v poslední době trénují. „Příprava na hru v oslabení proběhla, trénovali jsme na ní a myslím, že, co jsme natrénovali, to se v utkání povedlo.“ Podobný styl hry Vary pravděpodobně předvedou i v pátek v Chomutově. „Tenhle systém hry nám sedí a myslím si, že by byla chyba ho měnit, když nám dvakrát po sobě přinesl body.“

Proti svým
Mikuláš Antonik odstartoval trenérskou kariéru na lavičce Karlových Varů.

Poslední vzájemný zápas

Dvakrát se Piráti v rámci extraligy střetli s Energií a dvakrát nebylo po šedesáti minutách jasno, kdo utkání vyhraje. V prvním zápase vyhrál Chomutov v prodloužení 5:4. V tom druhém se ale musel po nájezdech před Karlovými Vary sklonit – prohrál fotbalově 1:0 – úspěšným penaltovým exekutorem byl Lukáš Pech.

Byl to zápas, ve kterém dominovaly obrany a v němž gólman Kostúr pochytal 44 karlovarských střel. Krátký byl jen na dva nájezdy Pecha. Po nemastné a neslané první třetině to byly Vary, které měly herně navrch, Chomutov měl ale obrovskou šanci na druhý bod v prodloužení, kdy hrál přesilovku. Tu ale nevyužil, čehož po utkání litoval i Mikuláš Antonik: „Nevyužitá přesilovka v prodloužení nás trochu mrzí. Nájezdy jsou už velká loterie. Máme jeden bod, Vary si ten druhý asi zasloužily víc za celý průběh zápasu.

Z kabiny: Mikuláš Antonik proti svým

Pro hlavního kouče Pirátů bude mít páteční zápas lehce pikantní nádech. Poprvé v roli hlavního kouče totiž povede své svěřence proti klubu, ve kterém dlouhá léta působil. Ať už na pozici úspěšného mládežnického trenéra, který karlovarské juniory dovedl k titulu, nebo na pozici asistenta trenéra u „áčka“, se kterým v sezoně 2008/09 oslavil titul.

Teď bude ale stát na druhé straně barikády. „Bude to pro mě zvláštní duel. Půjde o zápas proti klubu, kde jsem v podstatě začal s trénováním a kde můj otec dělal jednatele,“ přiznal a vzápětí dodal: „Na druhou stranu se Vary nacházejí v podobné situaci jako my a já jako trenér Chomutova chci, abychom ten zápas vyhráli!“

Statistické okénko

Tomáš Závorka
Tomáš Závorka stojí za lepšími výkony Varů v posledních zápasech.

V posledním zápase proti Kometě nasbíral Lukáš Pech pět bodů a upevnil si vedení v kanadském bodování karlovarského klubu. Má na svém kontě 43 bodů, patří mu sedmá pozice v rámci celé extraligy a druhý Petr Kumstát mu na záda kouká s osmnáctibodovým odstupem.

Třetí v klubovém bodování je potom obránce David Nosek, jehož střela od modré dost možná ze sna budí nejednoho extraligového gólmana. Nosek je celkově druhý v bodování všech extraligových obránců a navíc se mu podařilo celkem čtyřikrát zajistit pro Vary vítěznou brankou výhru.

Kde by ale Vary byly, kdyby v brance nekouzlil Tomáš Závorka. Gólman, který dostal důvěru a na pozici jedničky vystřídal Mensatora, v posledních utkáních předvádí výborné výkony a drží naděje Varů na lepší umístění. Aktuálně dominuje i statistikám extraligových gólmanů – a není divu, s čísly, jako jsou úspěšnost zákroků 93,4 % a průměrem 1,7 branky na utkání.

O zápase

Po týdnu a poprvé v novém roce se Piráti předvedou před domácími fanoušky. Po výborném týmovém výkonu doma proti Českým Budějovicím budou chtít přidat další výhru na domácím ledě.Utkání startuje v pátek v „chomutovských“ 17:30 a sledovat ho můžete i prostřednictvím portálu onlajny.cz