DOROST - článek

Už i extraliga dorostu zná nový systém, bude se dohrávat celé play-off

Napsal 19.05.2021 Eliška Ratiborská
C h o m u t o v - S novým formátem přichází po extralize juniorů i extraliga dorostu. Nejlepší týmy čeká po dlouhé době odehrání celého play-off, nejhorší z třiceti družstev naopak výrazná změna bojů o udržení.

V posledním ročníku stihli dorostenci Pirátů ještě o utkání méně než junioři, tedy čtyři. Ten následující bude trvat snad o poznání déle, avšak rozdělení týmů do tří skupin podle geografické polohy proběhne stejně. 

1. část

Chomutovští utvoří skupinu A s mladíky z Karlových Varů, Litvínova, Plzně, Liberce, Mladé Boleslavi, Třemošné, Hvězdy Praha a s Rytíři i PZ Kladno.Ve všech třech rozdělených skupinách se utká každý s každým dvakrát. 

2. část

Po odehrání osmnácti kol se celky z prvních až čtvrtých míst oddělí od zbytku a na základě územního principu vytvoří dvě nadstavbové skupiny. To znamená, že se tedy rozdělí postupující týmy ze skupiny B, dva z nich půjdou na západ do skupiny A a dva na východ do skupiny C. Do nových skupin se výsledky přenášet nebudou a týmy se utkají čtyřikrát každý s každým, takže vznikne dvacet kol. Všechna tato mužstva už budou mít zajištěné play-off.

Týmy z pátých až desátých míst v první části zůstanou v původních skupinách A, B a C i se získanými body. Rovněž se odehraje dvacet kol, jelikož se utká každý s každým čtyřikrát. Vítězové a jeden nejlepší tým z druhé příčky těchto skupin se po odehrání připojí do play-off.

3. část

Ve třetí části soutěže dojde k největší změně, po mnoha letech se totiž nebude konat mistrovství republiky, ale play-off se dohraje až do konce. Zatím však není jasné, zda se proti sobě v osmifinále postaví týmy ze západu a východu, nebo se dvojice sestaví podle řazení z článku 418 Soutěžního a disciplinárního řádu, ale je známo, že se odehraje na dvě vítězná utkání. Následné čtvrtfinále a semifinále se budou hrát na tři vítězná utkání a finále dokonce na čtyři.

Shodně s extraligou juniorů je počítáno s dvouzápasovou minisérií poražených semifinalistů, ve které se rozhodne o majiteli bronzové medaile.

Na druhé straně dvě nejslabší mužstva z horších skupin sestoupí přímo do ligy dorostu. Týmy ze čtvrtých příček a ten nejhorší ze třetích se v nové skupině utkají každý s každým dvakrát. Odehraje se tak ještě šest kol bez započítání předešlých výsledků. Dva nejhorší týmy následně odehrají dvoukolově baráž proti dvěma nejlepším celkům právě z ligy dorostu. Po šesti kolech dva nejlepší zamíří nebo se udrží v extralize a dva nejhorší poputují opačným směrem do ligy.

Hracími dny budou čtvrtek a sobota jako doposud. Začátek nového ročníku je naplánován na 10. září 2021, mistr bude znám nejdříve 10. dubna 2022 a nejpozději o týden později.

×
Odehrané v 12:30 | Dor.
BK Mladá Boleslav
Piráti Chomutov
×
Odehrané v 13:00 | Jun.
HC Dynamo Pardubice
Piráti Chomutov