Těžká premiéra Jaroslava Becka! Piráti vyzvou druhý Mountfield z Hradce Králové

Napsal 08.01.2014 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Na lavičce bude nový trenér, v žilách snad nová síla bojovat. V pátek čeká Piráty jeden z nejtěžších soupeřů a pro mnohé překvapení letošní sezony – Mountfield Hradec Králové. Aktuálně druhý tým extraligové tabulky se pyšní nejlepšími výkony na ledech soupeřů. V posledních týdnech ho ale brzdí zranění klíčových hráčů. Jak si proti Hradci povedou Piráti? Utkání startuje v pátek v 17:30.

Hradec brzdí rozsáhlá marodka

Asi jen málokdo čekal, že bude mít tým Mountfieldu po divokém letním stěhování na východ Čech tak úspěšnou sezonu. Hradec hraje hokej postavený na kompaktní obraně a v sezoně zatím nepoznal horší než pátou pozici – ba co víc, posledních devatenáct kol drží druhé místo za suverénní Spartou. Na svém kontě má šestašedesát bodů, což je o tři víc, než má třetí Plzeň, a hned třikrát víc, než mají na svém kontě Piráti.

poř. tým Z V VP PP P skóre B
2. Mountfield 36 15 9 3 9 90:77 66
14. Chomutov 36 5 0 7 23 65:134 22
Tři prohry v řadě

V posledních kolech se ale Hradec potýká s rozsáhlou marodkou. Podařilo se mu sice vyhrát nad Litvínovem 3:2 a následně v Pardubicích 5:3, pak ale přišly tři prohry v řadě – s Kometou těsně 2:3, vysoko ale na ledě Vítkovic, kde Hradec prohrál 2:6, a v posledním kole doma se Zlínem 1:2.

Podle Petera Draisaitla, trenéra Hradce, byla na vině právě rozsáhlá marodka. „Zlín si v zakončení počínal zkušeněji, a to byl v zápase velký rozdíl. Absence zkušených útočníků byla v přesilových hrách hodně znát, pak je hráli kluci, kteří je vůbec netrénují,“ komentoval utkání, ve kterém šel Zlín do vedení v polovině hrací doby a na začátku třetí části zvyšoval na 2:0. Hradec pak už dokázal v závěrečné powerplay jen korigovat výsledek na 1:2.

A jen z tribuny mohli počínání kolegů na ledě sledovat Jaroslav Kudrna, Martin Podlešák, František Ptáček, Jiří Šimánek, Josef Marha nebo Michal Tvrdík. Ti všichni se aktuálně potýkají se zraněními.

Statistické okénko

Piráti Chomutov – Mountfield Hradec Králové
David Hruška (13+11)Nejproduktivnější hráčJiří Šimánek (19+14)
David Hruška - 13 gólůNejlepší střelecJiří Šimánek – 19 gólů
David Hruška – 11 asistencíNejlepší nahrávačTomáš Mertl – 15 asistencí
Lukáš Pulpán (2+5)Neproduktivnější obráncePeter Frühauf (3+11)
Marek Sikora – 49 trestných minutNejtrestanější hráčTomáš Mertl- 52 trestných minut

Hradec má jednu z nejlepších obran v lize a propracovat se skrze ní k zakončení, není jednoduché. V průměru Hradec inkasuje pouhé dvě branky v zápase , což z něj dělá extraligovou špičku. A i hradecký útok patří k extraligovému nadprůměru.

Tomáš Mertl
Tomáš Mertl

A pozor! Hradci se výrazně lépe daří na venkovních kluzištích! Zatímco doma vyhrál ze sedmnácti utkání jen osm a v tabulce domácích zápasů mu patří až 11. pozice, venku válí! Z devatenácti utkání prohrál jen čtyři, venku nasbíral dokonce více bodů než doma a tabulku venkovních zápasů vede i před jinak suverénní Spartou! Hradec venku předvádí otevřenější hru – častěji inkasuje, dává ale i více branek.

Hradci jdou výborně i přesilové hry, úspěšnost v nich má nad 15 %, pokulhávají ale jeho výkony v oslabeních, v průměru inkasuje v každém pátém a horší tým v této disciplíně v extralize není.

Je nejproduktivnější, má nejlepší úspěšnost střelby, vede i plus minus statistiku a… je na marodce. Jiří Šimánek je na hradeckých stránkách stále vedený jako zraněný, a pokud v pátek nenastoupí, bude Hradci chybět jedna z největších opor. Zraněný je i třetí nejproduktivnější hráč Mountfieldu Jaroslav Kudrna. Útok tak stojí a padá s osobou Tomáše Mertla. Mezi obránci dominuje René Vydarený, jež je zároveň i nejvytěžovanějším hráčem Mountfieldu.

Ze vzájemných zápasů máme letos bod

11. 10. 2013 ELH - 11. kolo Chomutov - Mountfield 2:3p
24. 11. 2013 ELH - 24. kolo Mountfield– Chomutov 4:0

Chomutov vybojoval proti Hradci prozatím jeden bod – a to hned v prvním utkání na domácím ledě. Ve vyrovnaném zápase Piráti dvakrát prohrávali, dvakrát se jim ale podařilo vyrovnat. Na branku Ptáčka odpovídal Šulák, na gól Škody potom Hřebejk. Výhru pro Hradec ale nakonec zařídil Květoň, který se prosadil 19 vteřin po začátku prodloužení. A Štěpán Hřebejk po zápase smutnil: „Všechna prohraná utkání se špatně hodnotí. Nás to víc mrzí i proto, že jsme nebyli horším týmem. Takový hokej ovšem je a nám zůstal pouze bod.“

René Vydarený

A jak bylo první vzájemné utkání vyrovnané, tak bylo to druhé v jednoznačné režii Hradeckých. Mountfield šel do vedení už 26 vteřin po úvodním hvizdu a o výhře rozhodl ve druhé dvacetiminutovce, ve které vstřelil další tři branky. Chomutov žádnou, a tak nakonec prohrál 0:4.

A Robert Kaše nemohl utkání hodnotit pozitivně: „Šli jsme do zápasu s tím, že chceme co nejdéle udržet čisté konto. To se nám ale nepodařilo, hned v první minutě jsme dostali gól, což nás bohužel trochu srazilo dolů. Během první třetiny jsme se sice malinko zvedli, ale zase jsme měli katastrofální vstup do druhé třetiny. Ze druhého gólu domácích jsme se už nevzchopili. Soupeř byl lepší, přebruslil nás a bylo vidět, že chce víc než my.“

O zápase:

Utkání s Mountfieldem startuje v pátek v tradičních „chomutovských“ 17:30. Kdo nedorazí do hlediště, může ho sledovat prostřednictvím tradičního textového online přenosu na portálu onlajny.com.