Aktuální zprávy

Skvělá zpráva! Chomutov získal statut Hokejové akademie

24.06.2011 Tisková zpráva
C h o m u t o v - Skvělá zpráva pro chomutovský hokejový klub. Rozhodnutím Výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje se KLH Chomutov stal držitelem statutu hokejové akademie. S dalšími pěti kluby tak vytvořil síť nejprestižnějších mládežnických míst v zemi. Ve společnosti extraligových klubů Pardubic, Liberce, Karlových Varů, Sparty Praha a Vítkovic se Chomutov bude snažit pozvednout úroveň výchovy hokejové mládeže. Pomoci mu má mimojiné cílená podpora hokejové svazu nebo také fakt, že extraligoví mládežníci hokejových akademií nemohou sestoupit z nejvyšších soutěží.

Zkvalitnit český hokej a eliminovat nedostatky našich hráčů. Tomu má výrazně pomoci zřízení hokejových akademií. O "akademický" statut mohly usilovat kluby hrající extraligu juniorských soutěží – ELMD, ELSD, ELJ.

Dnes bylo rozhodnuto, kdo z devíti přihlášených týmů tento statut získá. Z první ligy usilovaly o statut dva týmy – KLH Chomutov a Dukla Jihlava. Chomutov se raduje, Jihlava se stala adeptem pro získání v dalším hokejovém ročníku. Z extraligových klubů se snažilo sedm statečných – Bílí Tygři Liberec, HC Energie Karlovy Vary, HC Sparta Praha, HC Vítkovice Steel, HC ČSOB Pojišťovna Pardubice, HC Plzeň 1929 a Kometa Brno. Celkem se dnes raduje šest týmů z toho pět extraligových. Z české nejvyšší soutěže tento statut získala Sparta, Karlovy Vary, Liberec, Vítkovice a Pardubice. Brno a Plzeň se stejně jako Jihlava zařadili mezi adepty pro udělení v další sezóně.

Cílem projektu Akademií ČSLH je komplexní rozvoj hráčů v mládežnických kategoriích a podpora klubů, které vytvářejí pro jejich výchovu nejlepší předpoklady. Získání statutu proto výkonný výbor ČSLH podmínil splněním řady kritérií ve sportovně technické, vzdělávací, zdravotnické, personální a dalších oblastech. Podmínky zahrnují například zázemí pro soutěže a tréninky mládežnických mužstev, požadavky na zajištění jejich výzbroje a výstroje, stejně jako nároky na tréninkový proces, herní systémy a mezinárodní kontakty. Významnou součást hodnocení tvoří vzdělávání a zdravotní zabezpečení hráčů. „Chceme, aby se statut Akademie stal značkou kvality v mládežnickém hokeji, ať už pro hráče, jejich rodiče nebo partnery klubu,“ uvedl Tomáš Král, prezident Českého svazu ledního hokeje.

V v neposlední řadě musí kluby spolupracovat se světem a vytvářet mezinárodní vztahy. Chomutov díky tomu navázal kontakt s Hockey club PK WARRIORS AAA, který se nachází v Detroitu a chomutovští hráči ročníku 1995, 1996 a 1997 zde mohou absolvovat tréninkovou a zápasovou stáž.

Akademie je především otázkou prestiže. Výhodou je také fakt, že všechny zmíněné celky nemohou v juniorských a dorosteneckých kategoriích sestoupit do nižší soutěže. V neposlední řadě budou všichni držitelé nově zavedeného statutu podporováni ze strany Svazu ledního hokeje. „Přinese nám to především kredit kvality nebo kredit toho, že jsme mezi šesti mužstvy, které tento statut mají. Je to vizitka klubu a signál pro rodiče. Dále tým nesestupuje ze soutěží extraligy. Podpora svazu ze strany tréninkového procesu je dalším důležitým faktem. Zástupci akademií by se měli pravidelně scházet a předávat si informace,“ zkonstatoval důležitost akademie ředitel sportovního úseku mládeže a šéf nově vzniklé akademie Jaroslav Liška.