Aktuální zprávy

Sezóna v číslech: Bodování a hru v pěti ovládl Stloukal, na buly kraloval Pitule

Napsala 14.03.2020 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti stihli v Chance lize pouze dlouhodobou část o osmapadesáti zápasech, v nichž kromě týmových čísel sbírali i individuální bilance. Kanadské bodování bylo pod taktovkou Petr Stloukala, který dominoval i v rovnovážném počtu hráčů na ledě. Úspěšnost střelby šponoval Filip Suchý hlavně v přesilovkách, na buly se dařilo Tomáši Pitulemu.

Kanadské bodování: Petr Stloukal 51 (23+28)

K prvenství v kanadském bodování týmu našlápnul Petr Stloukal už v úvodu sezóny, když si v polovině října došel proti Frýdku-Místku pro hattrick. Celkem ze čtyřiapadesáti zápasů, ve kterých strávil na ledě něco pod devatenáct minut, šestnáctkrát odešel s multibodovou bilancí.

Zároveň byl brněnský rodák nejlepším střelcem i nahrávačem týmu, takže se výkonnostně vrátil do ročníku 2017/2018 v dresu Karlových Varů a zvedl si osobní maxima. Právě Energii výrazně pomohl k návratu mezi elitu, v rámci které minulý ročník tak dobrá čísla neposbíral.

Další pořadí: Nicolas Hlava 45 (18+27), Filip Suchý 37 (15+22) a Tomáš Pitule 37 (11+26).

Kanadské bodování obránců: Dušan Žovinec 22 (5+17)

Chomutovský zadák čekal na gól až do listopadu, poté však Dušan Žovinec strádal přesné zásahy s menšími časovými rozestupy. Častěji mu přibývaly jedničky za asistence, kterých měl mezi obránci také nejvíce. Pražský rodák a odchovanec Sparty jako jediný odehrál všech osmapadesát zápasů, takže nastřádal v týmu i nejvyšší počet minut.

Shodně o pět branek se postaral ještě vytáhlý Viktor Lang, jehož doménou byla defenziva a práce před brankovištěm. Skvělou bilanci čtyř gólů zapsal pouze za patnáct duelů Sébastien Piché, jenž však přes Piráty zamířil do zahraničí.

Další pořadí obránců: Viktor Lang 17 (5+12), Vít Seemann a Martin Rýgl oba 11 (3+8).

Góly – při hře pět na pět, v přesilovkách, v oslabeních, vítězné góly

Celkově nejlepším střelcem byl zmíněný Petr Stloukal, který zářil hlavně při hře v plném počtu na obou stranách, kdy zamířil přesně celkem devatenáctkrát. O jedinou trefu zaostal za vedoucí dvojící Tomáš Šmerha (Slavia) – Martin Kadlec (Litoměřice). Stejný forvard uhájil druhou pozici v počtu vítězných zásahů, skončil se sedmi čárkami těsně za českobudějovickým Janem Veselým.

V početních výhodách úřadoval Filip Suchý, přestože v nich strávil na ledě v průměru pouze tři minuty na utkání. Šest gólů posbírali předbrankový operatér Tomáš Pitule a střelec Lukáš Klíma, jemuž na to stačilo pouze 94 minut. Oba útočníci dostali čtyři minuty a sedmnáct vteřin v přepočtu na duel. V oslabení si připsali dvě branky Darby Llewellyn a Jakub Sklenář.

Další pořadí střelců při 5 na 5: Nicolas Hlava 15 gólů, Darby Llewellyn 12 gólů.

Další pořadí střelců vítězných gólů: Nicolas Hlava 4 góly, Jan Svoboda a Lukáš Klíma oba 3 góly.

Úspěšnost střelby: Filip Suchý 15,15 %

Vůbec nejvyšší úspěšnost střelby měli v pirátském dresu obránce Denis Zeman, Martin Šagát a Jakub Veselý, kteří však odehráli podstatně méně utkání. Filip Suchý vynechal pouze dvě a dosáhl na více než patnáctiprocentní úspěšnost střelby.

Kmenový hráč Plzně si v tomto ohledu nejvíce pomohl v přesilových hrách, kdy zamířil do černého osmkrát. Na ledě v celkovém součtu za celou sezonu strávil mezi útočníky nejdelší dobu. V průměrném čase na zápas byl v ofenzivě až čtvrtý.

Vhazování: Tomáš Pitule 679/1198 – 56,68 %

Výraznou oporu měli Chomutovští na buly v momentě, kdy se nad bodem pro vhazování sklonil Tomáš Pitule. V porovnání s ligou obsadil druhé místo za přerovským Romanem Pšurným, a to o dvacet vyhraných pokusů a přibližně dvě procenta.

V počtu vyhraných vhazování pouze mezi spoluhráči desítka jasně všechny převálcovala. Co do úspěšnosti se k němu přiblížili Martin Šagát nebo Jaromír Kverka, kteří však odehráli podstatně méně duelů.

Blokování střel: Viktor Lang 67 a Filip Suchý 50

Blokování bylo a bude vždycky dominantou obránců, takže není divu, že na prvních patnácti pozicích v celé lize byli právě jenom zadáci. Prvním útočníkem a tudíž i tím nejlepším v této disciplíně se stal chomutovský Filip Suchý, který zastavil padesátku kotoučů.

Více než sto devadesát centimetrů vysoký bek Viktor Lang se sedmašedesáti bloky skončil v celosoutěžním porovnání těsně za top pětkou. Absolutně dominantní byl českobudějovický Jakub Suchánek s 92 zblokovanými střelami.

Brankář: Dominik Pavlát 92,26 %

Pozice dvacetiletého gólmana byla po celou sezónu neotřesitelná, což dokazuje i nejvyšší počet odchytaných minut vůbec. Pouze deset minut mu chybělo k dorovnání tří tisíc! Dominik Pavlát za dvaapadesát střetnutí předvedl více než patnáct set zákroků s úspěšností 92,26 procent.

Hlavně díky hvězdné formě v úvodu ročníku nastřádal čtyři čistá konta, druhý nejvyšší počet v lize. Postupně vynuloval Třebíč, v rozmezí dvou dnů Benátky nad Jizerou a Slavii, na závěr v derby Kadaň.