Severočeské derby č. 3 je tu, Piráty čeká rozjetý Litvínov

Napsal 12.12.2013 Jan Řápek
C h o m u t o v - Na tento zápas jsou již pravidelně natěšení všichni fanoušci obou týmů. Piráti se totiž střetnou s HC VERVA Litvínov o nadvládu nad severními Čechami. Chomutov touží odlepit se od dna tabulky. Z Litvínova je naopak rozjetý celek. Přesto se v rámci 30. kola Tipsport extraligy můžeme těšit na velmi dramatický souboj.

Litvínovská sezóna by se zatím dala rozdělit do dvou částí. Do té špatné, kdy se prohrávalo a do té dobré, v níž se vyhrává. Nejhůře Litvínovským bylo od sedmého kola, kdy prohráli rovných osm zápasů v řadě, až se nakonec propadli na poslední místo. Poté se ale hráči oklepali, postupně se zvedli a začali stoupat i tabulkou.

Verva se momentálně nachází na desátém místě. Na deváté Pardubice ztrácí dva body. Situace ve středu tabulky je ovšem celkem vyrovnaná. Sedmé Vítkovice mají 43 bodů a šestý Třinec pouze o dva body více. Jedna či dvě výhry a souhra okolností tedy může litvínovské hokejisty přiblížit jistotě čtvrtfinále. Vítkovice navíc mají odehráno o utkání více.

poř. tým Z V VP PP P skóre B
10. Litvínov 29 8 6 4 11 61:69 40
14. Chomutov 30 5 0 6 19 58:112 21

Na venkovním ledě se Litvínovu letos daří o něco méně než na domácím. Čtrnáct venkovních zápasů odpovídá čtrnácti získaným bodům. Toho by měli Piráti využít. Doma má Verva lepší bilanci, když z patnácti utkání posbírala šestadvacet bodů.

Litvínov v útoku extra nezáří. Jednašedesát vstřelených branek je druhý nejhorší útok ligy. Naproti tomu si hokejisté Vervy drží poměrně vyrovnanou bilanci, jelikož litvínovští brankáři lovili puk z brány pouze v 69 případech. Obrana Vervy si může letos připsat i další primát. Zatím se drží na špičce statistik v ubráněných oslabeních. Při početní nevýhodě inkasoval Litvínov 15 branek, což je nejmenší počet ze všech týmů. Naopak celkem třikrát se hráčům podařilo ve vlastním oslabení skórovat.

Litvínov v posledních zápasech

Jak již bylo zmíněno, Litvínov se v posledních zápasech zvedá. Z posledních osmi zápasů jich Verva dokázala vyhrát rovných sedm. Během své vítězné série si Litvínovští dokonce vyšlápli na Kometu Brno a porazili ji na jejím ledě, což se moc často nestává.

Pikantností byly zejména dva zápasy v rámci 26. a 27. kola, kdy Litvínov doma hostil nejprve Slavii a poté i Zlín. Oba tyto zápasy skončili totožným výsledkem a to výhrou Litvínova 1:0 po samostatných nájezdech. Litvínovští fanoušci si přišli na defenzivní hokej, za který by se nestyděl ani Michal Bílek.

Domácímu publiku ale Litvínovští vše nahradili v posledním utkání, kdy přejeli Liberec celkem jasně 8:3. Tuto kanonádu vedl především Viktor Hübl, který vstřelil hattrick. To se na druhé straně povedlo i hostujícímu Bulíkovi. Před tímto zápasem však Litvínov poznal i hořkost porážky, když nestačil na Pardubice a podlehl jim 2:3.

Vzájemné zápasy 2013/2014

Piráti odehráli letos s Vervou dva zápasy a v obou byli zatím šťastnější litvínovští hokejisté. Obě utkání byla ovšem dosti vyrovnaná.

První zápas se odehrál v chomutovské SD ARÉNĚ koncem září. Lépe vstoupili do utkání Piráti. Již ve čtvrté minutě se prosadil Jaroslav Svoboda. Pak ovšem zavelel Litvínov a podařilo se mu otočit skóre. Ještě v první třetině stačil vyrovnat Lukeš. Po bezbrankové druhé části hry přišla ta třetí a to se začaly dít věci. Obrat litvínovských hráčů v šestačtyřicáté minutě dokončil Piroš. Litvínov si již věřil na všechny body, ale proti tomu byl David Hruška, který vyrovnal 17 vteřin před koncem. Jelikož v prodloužení branka nepadla, musely o vítězi rozhodnout nájezdy. V těch byli úspěšnější hosté. Rozhodující nájezd proměnil opět Lukeš.

Druhé utkání se hrálo na Zimním stadionu Ivana Hlinky v Litvínově. I zde byli úspěšnější litvínovští hráči. Zápas již ovšem nebyl tak dramatický jako ten první. V patnácté minutě poslal domácí do vedení Martynek. V padesáté minutě poté zvyšoval Jánský. Piráti dokázali odpovědět až v šedesáté minutě, kdy se prosadil obránce Mrázek.

Statistické okénko

Piráti Chomutov – HC VERVA Litvínov
David Hruška (13+8)Nejproduktivnější hráčViktor Hübl (10+15)
David Hruška - 13 gólůNejlepší střelec Viktor Hübl – 10 gólů
Tomáš Divíšek – 10 asistencíNejlepší nahrávač Viktor Hübl – 15 asistencí
Mrázek (2+3) a Pulpán (1+4)Neproduktivnější obránceJiří Zeman (2+4)
Marek Sikora – 49 trestných minutNejtrestanější hráčMichal Trávníček – 73 trestných minut

O zápase…

Piráty nečeká vůbec lehké utkání. HC VERVA Litvínov patří mezi ošemetné soupeře. Piráti musí zabojovat a připravit soupeře o body. Duel začíná v pátek 13. prosince, tentokrát až v 18:20. Začátek utkání je posunut, jelikož ho bude živě přenášet sportovní kanál České televize. Pokud nemáte cestu do SD ARÉNY, můžete sledovat onlajn přenos na serveru onlajny.com nebo na ČT sport.