Reprepauza končí, extraliga pokračuje: Ve středu čeká Piráty zápas na Slavii

Napsal 12.11.2013 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Reprezentační pauza končí a na programu jsou další zápasy hokejové Tipsport extraligy. A hned první soupeř nebude z kategorie těch lehkých. Piráti pražskou Slavii ještě neporazili, v posledním vzájemném utkání nicméně dokázali, že se umí poprat i s tříbrankovým mankem. Podpořte chomutovský tým na jeho cestě vzhůru – ve středu 13. listopadu v pražské O2 aréně.

Nový trenér, nový asistent a deset dní, během kterých Piráti měli čas na to, aby zapracovali na svém herním projevu. Ve středu je čeká soupeř z horních pater tabulky – pražská Slavia. A věřme, že tento duel bude začátkem té lepší části sezony.

Jak je na tom aktuálně Slavia?

U slávistů je to jako na houpačce. Na začátku sezony byl tým z pražské O2 arény k nezastavení, svým hokejem, který byl úsporný, co se inkasovaných i vstřelených gólů týkalo, vyhrál sedm utkání v řadě a usadil se na několik kol na špici extraligové tabulky.

poř. tým Z V VP PP P skóre B
4. Slavia 19 8 4 1 6 47:41 33
14. Chomutov 18 3 0 5 10 38:61 14
Dominik Furch

Jenže pak se slávistická mašina zastavila. Mužstvo prohrálo pětkrát v řadě a spadlo „až“ na šesté místo. Menší krizi se ale slávistům podařilo zvládnout, po smolné sérii přišla pro fanoušky i hráče mnohem příjemnější šňůra další pěti zápasů s výhrou na kontě a cesta tabulkou vzhůru.

V posledních dvou zápasech nicméně Slavia opět nepředvedla nic navíc a dvakrát prohrála – 1:2 s hradeckým Mountfieldem a 2:4 ve Vítkovicích. A po tomto zápase asistent trenéra Ondřej Weissmann nemohl své svěřence chválit: „Já můžu pochválit jenom našeho brankáře Dominika Furcha, který ještě asi z pěti nájezdů čtyři kryl. Nehráli jsme dobře dozadu, dělali jsme hrubé chyby a scházel nám větší pohyb. Proto domácí zaslouženě zvítězili."

Statistické okénko

Největší slabina Slavie podle statistik? Jednoznačně využívání přesilových her – v nich je Slavia nejhorší v celé extralize. Odehrála jich 102, využila jich pouhých osm, což je úspěšnost jen těsně nad osmi procenty. Podprůměrná je Slavia i v útoku, kdy nastřílela v 19 duelech 47 branek. Na druhou stranu ve většině zápasů odvádí i perfektní práci v obraně, kterou svými zákroky korunuje Dominik Furch.

Ten se může pyšnit brankovým průměrem 1,8 gólu na zápas a úspěšností zákroků 92,9 procent. V tabulce, kde jsou zahrnuti všichni gólmani, jež zasáhli do dvou třetin duelů, mu patří šestá pozice, z gólmanů, jež odchytali všechny zápasy, je před ním ale jen Tomáš Pöpperle ze Sparty.

Slavia Praha – Piráti Chomutov
Jaroslav Bednář (11+11)Nejproduktivnější hráčDavid Hruška (6+7)
Jaroslav Bednář - 11 gólůNejlepší střelecHruška, Svoboda, Balej – 6 gólů
Jaroslav Bednář – 11 asistencíNejlepší nahrávačHruška, Divíšek – 7 asistencí
Juraj Valach (2+3)Neproduktivnější obránceLukáš Pulpán (1+3)
Vladimír Růžička – 28 trestných minutNejtrestanější hráčJaroslav Svoboda – 37 trestných minut

Hráčům v poli potom dominuje Jaroslav Bednář, který se do Slavie před sezonou vrátil. V 18 zápasech, ke kterým nastoupil, nasbíral 22 bodů, což ho řadí na špici klubové produktivity a třetí místo kanadského bodování celé extraligy. S jedenácti góly je navíc i nejlepším střelcem klubu a čtyři z jeho jedenácti branek byly brankami vítěznými. Bednář na ledě v průměru stráví rovných dvacet minut, v tomto ohledu je před ním ve Slavii jen Petr Kadlec.

Nicméně za Bednářem je ve slavistickém kanadském bodování pořádná díra – druhý Lukáš Krenželok má na svém kontě 11 bodů (5+6), třetí Petr Jelínek osm kanadských bodů za tři branky a pět asistencí.

Poslední vzájemné zápasy

27. 9. 2013 ELH – 6. kolo Chomutov - Slavia 6:7sn
22. 2. 2013 ELH – 50. kolo Chomutov - Slavia 0:4
6. 1. 2013 ELH – 37. kolo Slavia – Chomutov 4:1
23. 11. 2012 ELH - 24. kolo Chomutov - Slavia 1:5
12. 10. 2012 ELH - 11. kolo Slavia – Chomutov 4:0

V prvním letošním vzájemném zápase dali Piráti Slavii třikrát více branek než za celou loňskou sezonu – ani to ale na výhru nestačilo. Svědčí to jednak o mizerné sérii, kterou se slávisty máme, a pak o divokém výsledku z posledního zápasu.

Jaroslav Bednář

Chomutov po svém návratu do extraligy Slavii ještě neporazil a v pěti vzájemných zápasech získal jediný bod. V loňské sezoně se navíc po výsledcích 0:4, 1:4, 1:5 a 0:4 skóre zastavilo na nelichotivém poměru 2:17. Slavia byla čtyřikrát nad síly Pirátů, kteří ve všech utkáních propadli v ofenzívě.

V letošním prvním vzájemném zápase nicméně začaly branky padat velmi brzy – hned v první minutě se trefil slávista Kolařík, jen o minutu později pak srovnal Divíšek. Slavii se ale podařilo už ve 13. minutě odskočit na 4:1, těsně po polovině zápasu pak bylo skóre 5:2 pro Slavii. Pirátům se ale hlavně díky třem brankám v posledních šesti minutách podařilo srovnat na 6:6 po šedesáti minutách hry – bod pro chomutovské barvy zachraňoval 23 vteřin před třetí sirénou Lukáš Pulpán.

Jozef Balej, autor dvou branek a jedné asistence, pak utkání zhodnotil: „Asi nikdo nečekal, že to bude taková přestřelka. Bohužel jsme měli špatný začátek. Dostali jsme rychlé góly, po kterých jsme se vezli a museli dotahovat,“ vykládal pro klubový web. „Přijde mi to trochu takové šílené, že dáme gól, pak zase oni. Ale takový je hokej. Myslím, že tam bylo hodně chyb. Musíme si to rozebrat a podívat se na to, co bylo špatně.“

O zápase:

S novými trenéry a s vůlí bojovat o body se Chomutov vrhne do dalších zápasů. Utkání se Slavií je na programu ve středu 13. listopadu od 18:15 v pražské O2 aréně. Přijeďte podpořit Piráty přímo do haly, případně utkání sledujte prostřednictvím portálu onlajny.com.