První střetnutí po druhé přestávce zavede pirátskou družinu na led Komety

Napsal 19.12.2017 Marcel Holl
C h o m u t o v - Po druhé reprezentační přestávce se opět rozjíždí program Tipsport extraligy. Ve středečním 31. kole vyzvou Piráti aktuálně pátou brněnskou Kometu, se kterou mají pozitivní vzájemnou bilanci. Trenéru Růžičkovi budu k dispozici nová posila Ronald Knot i omilostněný útočník Marek Tomica. Utkání startuje v brněnské DRFG Aréně ve středu 20. prosince v 18 hodin.

Úřadující mistři v letošním ročníku

Obhájci extraligové zlata se v aktuálním pořadí nacházejí na páté příčce se ziskem 49 bodů. Na páté příčce jsou v tuto chvíli osamoceni, neboť na čtvrtý Třinec mají svěřenci kouče Zábranského ztrátu tří bodů a na šestou Olomouc je náskok čtyřbodový.

Před druhou reprezentační pauzou ale Kometa spíše ztrácela, než že by připisovala body do tabulky. V DRFG Aréně loupily celky Pardubic a Vítkovic. Následně nebyl úspěšný ani venkovní trojboj. Nejprve přišla prohra v Liberci, následně na ledě suveréna z Plzně a na závěr na Hané s Morou. Reputaci si Brňané vylepšili v duelu s Litvínovem, který doma přehráli poměrem 6:2. O tři dny později se ale museli sklonit před třineckými Oceláři. První prosincový duel zavedl Kometu na led královéhradeckého Mountfieldu, kde se diváci dočkali až v samostatných nájezdech a úspěšnějším celkem byli Východočeši. Náladu si celek z města pod Špilberkem zlepšil v posledním klání před pauzou, v němž doma porazil Mladou Boleslav.

O poznání lépe si Brňané vedli v Lize mistrů. V osmifinále vyřadili švýcarský Zug po výhrách 4:3 a 5:2. V prosincovém čtvrtfinále jim ale vystavila stopku finská Jyväskylä. Ve Finsku sice Kometa remizovala, avšak v domácím prostředí prohrála 3:5 a se soutěží se pro letošní ročník rozloučila.

Talentovaný střelec Jan Süss

Suss
Jan Süss (foto: Jiří Grulich)

Před reprezentační pauzou dostal prostor v sestavě Komety osmnáctiletý útočník Jan Süss, který na sebe okamžitě strhl pozornost. Nejprve v Lize mistrů vsítil hattrick do sítě finské Jyväskylä v první čtvrtfinále. Následně si odbyl premiéru v Tipsport extralize proti Mladé Boleslavi a v ní zaznamenal i první branku. Perličkou je, že talentovaný mladík vstřelil všechny čtyři branky bekhendem. „Kluci už mi říkají, ať střílím jen bekhendem,“ prozradil pro stránky Komety.

„Je to moje silná parketa. I dřív jsem si ze sebe dělal srandu, že mám lepší bekhend než forhend. Teď se to docela potvrzuje,“ vykládal mladý forvard.

Reprezentanti na Channel One Cupu

Extraligu přerušila druhá reprezentační pauza. Do nominace České republiky na ruský Channel One Cup se dostali i tři zástupci středečních soupeřů. Z Komety se moskevského podniku zúčastnili bek Ondřej Němec a forvard Martin Erat, jenž vedl národní tým s kapitánským céčkem. Součástí sestavy kouče Jandače byl i pirátský lídr Michal Vondrka.

Všem třem hráčům se turnaj bodově vydařil. Obránce Němec si připsal dvě nahrávky. Stejný počin zaznamenal i chomutovský Vondrka. Martin Erat se projevil jako skvělý lídr a za tři zápasy nashromáždil pět bodů za dvě branky a tři asistence.

Nová pirátská akvizice

Den před pokračování extraligového kolotoče oznámilo chomutovské vedení změnu v hráčském kádru. Na trase Chomutov – Mladá Boleslav proběhl trejd zadáků. K Bruslařům putoval Ondřej Dlapa. Opačným směrem pak bývalý slávista Ronald Knot. „Řešili jsme nějaké možnosti a nakonec jsme se domluvili s Mladou Boleslaví,“ konstatoval Vladimír Růžička, trenér a sportovní manažer Pirátů.

Kometa

Vzájemné souboje v aktuálním ročníku

Dosud obě vzájemná měření sil mají jedno společné – pirátskou výhru 3:2. Poprvé se oba celky utkaly v pátém kole. Brno otevřelo skóre v šesté minutě zásluhou Alexandrea Malleta. Pirátská odpověď přišla v minutě jedenadvacáté z hokejky Jakuba Sklenáře. O třináct minut později překlopil vedení na stranu Chomutova Ivan Huml. Kometa ale srovnala osm minut před koncem základní hrací doby, Laca překonal Martin Zaťovič. Prodloužení vítěze neurčilo, tudíž rozuzlení musely přinést nájezdy. V nich zajistil bonusový bod pirátské družině Michal Poletín.

Druhé klání se sehrálo na ledě chomutovské SD ARÉNY na konci října před kamerami České televize. Brankový účet otevřel ve dvanácté minutě hostující Martin Zaťovič. Vyrovnání přišlo o dvě minuty později. Dělovkou od modré překonal Čiliaka Tomáš Slovák. V šestatřicáté minutě nejprve nevyužila šanci Kometa, a tak trestali Piráti. Grmanovu přihrávku do brankoviště tečoval šikovně Vojtěch Tomeček. Poslední šampioni poslali i druhý duel do prodloužení, tentokrát remízu po základní hrací době zařídil mladík Martin Nečas. Nastavovaný čas ale trval pouze 39 vteřin, než rozhodl o druhém bodu pro Chomutov střelou z levého kruhu Jakub Sklenář.

299 tr. minutTRESTNÉ MINUTY387 tr. minut

Kometa Brno – Mladá Boleslav 4:1 (3:0, 1:1, 0:0)

Brno v posledním klání před reprezentační pauzou hostilo Mladou Boleslav. A byla to právě Kometa, která režírovala duel devětadvacátého kola. Díky brankám Malleta, Süsse a Radima Zohorny vyhráli svěřenci trenéra Zábranského první periodu tříbrankovým rozdílem. Bruslaři dokázali korigovat zásluhou Jakuba Orsavy, jenže místo toho aby utkání zdramtizovali, tak dostali čtvrtou branku z hole Vincoura na konci druhé části a bylo rozhodnuto, neboť třetí dvacetiminutovka branku nenabídla.

Sestava: Čiliak – Barinka, Němec, Gulaši, Krejčík, Bartejs, Štencel, Vágner – Zaťovič, Nečas, Erat – Mallet, R. Zohorna, H. Zohorna – Horký, Čermák, Vincour – Dočekal, Süss, Svoboda.

Branky a nahrávky: 5. Mallet (R. Zohorna), 16. Süss (Vincour), 19. R. Zohorna (Němec), 40. Vincour (Erat, Krejčík) – 36. Orsava (Musil, Eminger).Vyloučení: 2:3. Využití:1:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 27:20. Blokované střely: 8:7. Hity: 8:16. Vhazování: 35:33.

Piráti - Jihlava 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)

Úvodní třetina zápasu branku nepřinesla, avšak oba týmy měly dvě slibné šance, které ale nevyužily. Stav se poprvé změnil ve třiadvacáté minutě, kdy poslal Chomutov do vedení premiérovým gólem v pirátském dresu bek Stanislav Dietz, jenž během devíti vteřin využil přesilovou hru. Dukla sice srovnala zásluhou Lukáše Žálčíka, ale v téže minutě sama inkasovala z hole Nicolase Hlavy. K němu se přidal Vladimír Růžička a domácí vedli o dva přesné zásahy. Náskok si Chomutovští už pohlídali. V závěru sáhl trenérský štáb Jihlavy k power-play, kterou využil Tomáš Jiránek a snížil na rozdíl jediné branky. Definitivní tečku za zápasem udělal Ivan Huml, jenž trefil opuštěnou soupeřovu klec.

Sestava: Laco – Dietz, Flemming, Grman, Valach, Dlapa, Slovák, Chalupa – Poletín, Huml, Vondrka – Sklenář, Růžička, V. Tomeček – Koblasa, Chlouba, Lauko – Dlouhý, Šťovíček, Hlava.

Branky a nahrávky: 23. Dietz (Flemming) 36. Hlava (Dlouhý, Šťovíček), 42. Růžička (Grman, Valach), 59. Huml (Vondrka) - 36. Žálčík (Bryhnisveen, Anděl), 58. Jiránek (Hubáček, Čachotský). Vyloučení: 3:4. Využití: 2:0. V oslabení 0:0. Střely na branku: 23:23. Blokované střely: 13:5. Hity: 14:12. Vhazování: 35:35.