Přidají Piráti další body? V pátek míří na pořádně horký led brněnské Komety

Napsal 19.09.2013 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Start do sezony vyšel na jedničku. Chomutov bral body v obou odehraných zápasech a zdá se, že výsledkově nepříliš vyvedená příprava je zapomenuta. Další body do extraligové tabulky budou ve hře v pátek od 18 hodin na ledě brněnského Ronda. Najde staronový trenér Komety Vladimír Kýhos recept na Piráty?

Jakub Koreis pro Brněnský deník tvrdil, že mají všechny soupeře pečlivě nastudované z videa, Vladimír Kýhos chce ofenzívnější pojetí hry Komety a všichni fanoušci si nejspíš přejí, aby se neopakovala loňská brněnská blamáž. Piráti ale začali sezonu velmi dobře a na brněnském ledě chtějí bodovat.

Brněnské příchody a odchody

Jan Hanzlík
Jan Hanzlík po letech opustil Spartu a zamířil do Komety

Kometa musela na konci loňské základní části spolknout pořádně hořkou pilulku, když i přes skvěle rozehraný ročník nepostoupila do play off. Z trenérské pozice se tak poroučel Zdeněk Venera, jehož nahradil Vladimír Kýhos. A jako jeden z asistentů mu záda kryje další exchomutovák Martin Pešout. Trenérskou trojici pak doplňuje Karel Beran.

Nově dres Komety oblékají Libor Pivko, navrátilec z KHL, exsparťan Jan Hanzlík, David Nosek, jež předtím působil v Karlových Varech a Zlíně a do týmu přichází i Petr Kuboš, bývalý hráč Slavie. Z hostování se potom vrací Jan Káňa a Michal Kempný.

Tým nicméně opustilo několik zásadních postav. Jednou z největších změn je roční hostování Radka Dlouhého v Karlových Varech, nadobro potom tým opustili například Róbert Petrovický, Roman Erat nebo Jan Švrček. Do Chomutova pak zamířil Tomáš Malec.

Povedená příprava

Kapitán Čermák
Leoš Čermák byl v přípravě nejproduktivnější.

Základem letní přípravy byla pro Kometu European Trophy, v rámci které Brno odehrálo osm zápasů, další tři pak byly klasické „přáteláky“. Celková bilance pak vyznívá pro Kometu příznivě – sedmkrát vyhrála, čtyřikrát odcházela poražená.

Vladimír Kýhos před startem přípravy na ledě deklaroval, že více než body bude důležité dostat hráčům do krve ofenzívní přístup ke hře, Kometa nicméně v European Trophy předvedla jeden z nejlepších výkonů od českých týmů. Nejproduktivnějším hráčem byl kapitán Leoš Čermák s osmi body, v závěs za ním potom figuroval David Nosek a překvapivě i obránce Jakub Koreis se šesti body.

Vzájemná střetnutí v loňské sezoně

Loni si chomutovští fanoušci užili Kometu v množství větším než standardním. Tým z brněnské metropole totiž hrubě nezvládl poslední třetinu soutěže, místo play off hrál play out , a tak se Piráti s Kometou v loňském extraligovém ročníku setkali rovnou šestkrát. Větší část bodů ale brali Brněnští.

Právě proti Kometě loni Chomutov zahajoval extraligové působení – zápas před televizními kamerami ale na svém ledě nezvládl a i přes branky Lušňáka a Hromase prohrál 2:4. Úspěšný pak nebyl ani na ledě soupeře a z Ronda si odvezl prohru 1:3. Výhra tak přišla až ve třetím utkání, Sacha Treille vystřelil vítězství 5:4 pět minut před koncem. Poslední zápas v základní části ale Piráti hrubě nezvládli a prohráli 0:4 – i vinou rozsáhlé marodky, nepřesností a velmi špatné střelby, jak uvedl tehdejší trenér Antonik.

V play out byli Piráti o poznání úspěšnější – frustrovaný soupeř v prvním vzájemném zápase bral dva body za výhru 3:2pp, v tom druhém pak na Piráty nestačil a podlehl 4:5 po samostatných nájezdech.

15. 03. 2013 O umístění - 4. kolo Chomutov - Brno 5:4sn
3. 03. 2013 O umístění, 1. kolo Brno - Chomutov 3:2p
13. 01. 2013 ELH – 40. kolo Brno - Chomutov 4:0
02. 12. 2012 ELH - 27. kolo Chomutov - Brno 5:4
21. 10. 2012 ELH - 14. kolo Brno - Chomutov 3:1
13. 09. 2012 ELH - 1. kolo Chomutov - Brno 2:4

Stejně jako Piráti se i Kometa zúčastnila letní „přípravné“ European Trophy, nicméně v severní divizi, takže se poslední vzájemný zápas datuje skutečně až do března loňského roku. Není ale od věci si jedno ze dvou utkání, které Chomutov proti Kometě loni dovedl do vítězného konce, připomenout.

Piráti tehdy dokázali vybojovat výhru 5:4 po samostatných nájezdech, kdy ten rozhodující proměnil Marek Sikora, a je potřeba vyzdvihnout, že dvakrát v zápase prohrávali o dvě branky a dvakrát se dokázali do utkání vrátit. Ve 42. minutě pak vůbec poprvé v utkání poslal Chomutov do vedení Karel Hromas, Brnu se ale podařili jen tři minuty před koncem srovnat.

Radost z gólu

Vladimír Kýhos pak v pozápasovém hodnocení hovořil o tom, že zápas rozhodla nedisciplinovanost jeho hráčů – Chomutov se v přesilovkách prosadil hned dvakrát – o tom samém ale hovořil i Zdeněk Skořepa. Piráti si podle něj zbytečnými fauly ve třetí třetině zbytečně zkomplikovali zápas.

Piráti Chomutov – Kometa Brno - 4. kolo O umístění - 5:4sn

Branky a nahrávky: Branky a nahrávky: 20. Hřebejk (Šagát, Bartejs), 22. Rutta (Sikora, Důras), 27. Mrázek (Rutta, Jíra), 42. Hromas (Sikora, Rutta), 65. Sikora – 8. Holec (Lušňák, M. Hruška), 19. J. Svoboda, 21. Čermák, 57. J. Hruška (Němec, Kováčik). Rozhodčí: Homola, Hradil – Bryška, Tošenovjan. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:0. Diváci: 2 874. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 4:3, 4:4.

Sestava Chomutova: Hanuljak – Macháček, Pavlas, Bartejs, Rýgl, Mrázek, Rutta, Stehlík – Kubinčák, Káňa, Rutta – Hřebejk, Zálešák, Šagát – Hromas, Sikora, Důras – Procházka, Kraft, Kůs – Divíšek.

Sestava Brna: Trvaj – Žižka, Kováčik, Dujsík, Valach, Krejčiřík, Švrček, M. Hruška, Malec – Zohorna, Čermák, Burian – T. Svoboda, J. Hruška, J. Svoboda – Holec, Petrovický, Lušňák – Erat, Němec, Wasserbauer.

Poslední zápas Brna

Koho zdržela ochranka déle ve frontě, přišel v neděli na Kometě o všechno podstatné – jedinou a vítěznou branku Slavie totiž už ve druhé minutě vstřelil Jaroslav Bednář. A prohra před domácím publikem byla pro Kometu o to trpčí, že Slavii k vítězství stačilo pouhých patnáct střel a podařilo se jí využít jednu ze dvou přesilovek, které si v utkání zahrála. Brno naopak nedalo ze třiceti střel ani branku.

2. kolo ELH – Kometa Brno – Slavia Praha 0:1

Vladimír Kýhos tak po zápase chtě nechtě musel pochválit soupeře: „Věděli jsme, že má Slavie propracovanou defenzivu a výbornou obranu, v tomto utkání to potvrdila. Měli jsme dostatek šancí, abychom dali nějaké góly. Bohužel to nevyšlo. Na druhou stranu musím kluky pochválit za vůli, proti takové obraně se hraje velice špatně. Stálo nás to mnoho sil a ke konci to byl vidět. Musíme se otřepat a jít dál.