Poslední derby základní části je tu! Piráti míří na litvínovský led

Napsal 27.01.2014 Michal Luxa
C h o m u t o v - K utkání třiačtyřicátého kola Tipsport extraligy zajíždí Piráti do nedalekého Litvínova. Při těchto zápasech jsou již pravidelně natěšení všichni fanoušci obou týmů. Vždyť vzdálenost mezi oběma městy je něco málo přes dvacet kilometrů. Zápas začne v úterý 28. ledna od 17 hodin a 30 minut.

Poslední utkání těchto soupeřů

Piráti Chomutov - HC Kometa Brno 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

V defenzivním utkání diváci čekali na první branku až do 28. minuty, kdy Michal Kempný dorážel střelu svého spoluhráče - 0:1. Do konce druhé periody zbývalo padesát vteřin, když se střelou z první trefil chomutovský kanonýr David Hruška - 1:1. Ve 46. minutě obral o puk Němec chybujících kapitána domácích a přihrál na najíždějícího Tomáše Svobodu, ten svou střelu uklidil k bližší tyči - 1:2.

Takto se k utkání vyjádřil trenér Pirátu Jaroslav Beck: „Naše hra zatím ke koukání moc není, ovšem objevují se určité pasáže, které se dají hodnotit pozitivně. Když už se zdá, že se nadechneme, dokáží nás srazit nešťastná vyloučení nebo chyby, které se ve hře běžně nestávají. Tohle musí přestat. Způsob, jak to provést, se hledá těžko. Každý bod by pro tým byl živou vodou. Není to jen o sebevědomí, v nahrávce nebo zakončení, ale i v odhodlanosti jít do soupeře tělem. Cesta z toho všeho ven je strašně těžká, ovšem věřím, že tým má tu sílu takovou cestu najít a podstoupit."

Bílí Tygři Liberec - HC VERVA Litvínov 3:2 prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)

Jedenáct minut po začátku utkání ujel obráncům soupeře Tomáš Urban, který provedl bekhendovou kličku, která skončila za Francouzem - 1:0. Šest minut po polovině zápasu dostal v přesilové hře puk Petr Nedvěd a jeho střela mířila za záda bezmocného brankáře - 2:0. Pětatřicet vteřin po začátku třetí třetiny našel Jánský přesným pasem Františka Lukeše, který z první namířil puk do branky - 2:1. V čase 58:52 prostřelil od modré Filip Pavlík vše, co mu stálo v cestě - 2:2. V prodloužení se napřáhl Tomáš Bulík, jehož střela doplachtila až do sítě chybujících Francouze 3:2.

„Od začátku to bylo opatrnější utkání, protože bylo pro oba týmy hodně důležité. První dvě třetiny byli domácí pohyblivější a důraznější, i proto vedli 2:0. Ve třetí části jsme vsadili vše na jednu kartu, protože jsme chtěli vyrovnat, což se podařilo. Mohli jsme odvézt i dva body, v prodloužení jsme měli přesilovku čtyři na tři. Za jeden bod jsme ale rádi," řekl po utkání asistent trenéra Miloslav Hořava.

poř. tým Z V VP PP P skóre B
10. HC Verva Litvínov 42 14 6 6 16 82:93 60
14. Chomutov 42 5 0 8 29 71:156 23

Poslední vzájemný zápas

Piráti Chomutov - HC Verva Litvínov 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)

Již po 38 vteřinách dokázal skórovat Viktor Hübl, který zůstal za chomutovskou obranou a svůj samostatný únik zakončil přesnou střelou pod vyrážečku domácího brankáře - 0:1. Na začátku osmé minuty dokázali hosté vstřelit druhou branku. Brankář Růžička byl atakován a přestal hrát v domnění, že se bude pískat faul. To se ale nestalo, kotouč poslal do odkryté branky Michal Trávníček - 0:2. Úvod prostřední části patřil také hostům. Přesně po třech minutách hry se s nutnou dávkou štěstí prosadil Jakub Černý, který zpoza brány nahodil před domácí klec, kde kotouč nešťastně srazil do brány jeden z obránců. Ve 47. minutě byl Jakub Černý sám proti dvěma obráncům, a tak se napřáhl a jeho střela skončila až v brance Růžičky.

„Prvních deset minut byla katastrofa. Hned v prvním střídání si necháme za sebou hráče a ten dá gól. U druhého gólu myslím vyrazili brankářovi hokejku z ruky a měl být pískán faul. Později jsme sice začaly hrát, ale za takového stavu se nehrálo nejlépe. Měli jsme šance a nemalé. Ovšem my netrefíme ani prázdnou bránu,“ ohlížel se po utkání Vojtěch Kubinčák.

Statistické okénko

HC Verva Litvínov – Piráti Chomutov
Viktor Hübl (11+18)Nejproduktivnější hráč David Hruška (15+12)
Martin Ručinský, Viktor Hübl – 11 gólů Nejlepší střelec David Hruška - 15 gólů
Viktor Hübl - 18 asistencíNejlepší nahrávač David Hruška - 15 asistencí
Matěj Stříteský (1+7)Neproduktivnější obránce Lukáš Pulpán (2+7)td>
Michal Trávníček - 95 trestných minutNejtrestanější hráč Tomáš Malec - 65 trestných minut

Radegast index obou týmů vedou útočníci, což je v extralize raritou. Celkově osmý z celé extraligy je Michal Trávníček, který posbíral 154 bodů. Litvínovský hráč rozdal devadesát hitů a zblokoval pětatřicet střel soupeře. V Chomutově tuto dovednost vede Martin Šagát, jenž získal 119 bodů a patří mu sedmnácté místo.

Klíčoví hráč soupeře

Pavel Francouz

Pavel Francouz má průměr 1,86 obdrženého gólu na zápas a drží třetí příčku celé Tipsport extraligy.

Litvínovský brankář je narozen 3. června 1990 v Plzni, kde také začínal s hokejem. Od roku 2008 nastupoval v nejvyšší soutěži právě za HC Plzeň 1929. V roce 2010 zamířil na sever Čech do týmu HC Slovan Ústečtí Lvi, odkud odešel do týmu HC Verva Litvínov. V Litvínově tento muž působí letos druhou sezónu. Hned v té první se dostal díky výborným výkonům na mistrovství světa 2013. V probíhajícím ročníku odchytal 38 utkání a dostal 71 branek. Úspěšnost zákroků Pavla Francouze se zatím zastavila na 93,75%. Muž s třiatřicítkou na zádech v brankovišti Litvínova byl vyhlášen čtrnáctkrát hvězdou utkání.

Sestavy z posledního utkání

Piráti Chomutov: Růžička – Havel, Malec, Lojek, Trefný, Krstev, Tejnor, Šulák – Balej, Bartečko, Bomersback – Hruška, Sikora, Hřebejk – Šagát, Straka, Kubinčák – Kaše, Kämpf, Račuk.

HC Verva Litvínov: Francouz - Posmyk, Chaloupka - Stříteský, Gula - Pavlík, Kousalík - Černý, Hübl, Lukeš - Jánský, Hanzl, Ručinský - Jurčík, Skuhravý, Trávníček - Martynek, Piroš, Gerhát.

O zápase

Derby je často nazýváno jako utkání, které nemá favorita. Na zápasy mezi Litvínovem a Chomutovem bývá často vyprodáno a zápas má skvělou kulisu. Piráti budou věřit v první výhru pod Jaroslavem Beckem. Zda se jim to podaří, se dozvíme 28. ledna od 17:30. Pokud se nechystáte na Zimní stadion Ivana Hlinky v Litvínově, můžete utkání sledovat na TV Tipsport nebo portálu www.onlajny.com.