Podkrušnohoří zavoní perníkem: Bartečka a spol. prověří Pardubice

Napsal 30.09.2013 Petr Horčička
C h o m u t o v – Tipsport extraliga je na programu trochu netradičně i v úterý. Právě první říjnový den bude v podkrušnohorském městě patřit hokeji – Piráti totiž přivítají Pardubice. Svěřenci trenéra Jiřího Čelanského předvádí v posledních zápasech vynikající podívanou: proti Slavii dokázali stáhnout tříbrankové manko a z Vítkovic si přivezli plný bodový zisk. Na tyto úspěchy budou chtít Bartečko a spol. navázat i v osmém kole české nejvyšší soutěže. Duel startuje tradičně v 17 hodin a 30 minut.

Změny v kádru perníkářů

I Pardubice udělaly před startem nového ročníku tuzemské nejvyšší soutěže několik změn. V následujícím textu vám nabídneme přehled, kdo tým posílil a kdo naopak opustil.

Nejprve se tradičně podíváme na odchody z východočeského klubu. V týmu skončili Pavel Brendl a Martin Bartek. Druhý jmenovaný se přesunul do Liberce. Pardubický dres už neobléká bývalý reprezentační kapitán Tomáš Rolinek a Jan Buchtele. Oba působí v pražské Spartě. Na jejich místa přivedl management klubu útočnou dvojici z Davosu – vrátil se Petr Sýkora a spolu s ním se do Čech přesunul i Josef Marha. Na krátkém angažmá se s Pardubicemi dohodl Jan Kolář, jenž se vrací po zranění.

Také obrana doznala několika změn. Klub se rozloučil s Travisem Gawryletzem, Stanislavem Hudcem a Jiřím Marušákem. Jako náhrada za ně přišel Slovinec Blaž Gregorc a Zdeněk Čáp.

Statistické okénko soupeře

Nejvíce odehraných minut v úvodních pěti kolech zaznamenal obránce Václav Benák (146:13). Benák doposud zaznamenal celkem 193 střídání a jeho průměrný čas na ledě na zápas čítá téměř 21 minut. Za tímto pardubickým obráncem jsou s přibližně šestiminutovým zpožděním obránci Václav Kočí (140:40) a Aleš Píša (136:28). Trio těchto tří beků je tak nejvíce vytěžovanými hráči našeho úterního soupeře.

Nejvíce střel vyprodukovaných na branku soupeře zaznamenali útočníci Tomáš Zohorna (26 střel) a Robert Kousal, jenž vystřelil o dva projektily méně. Zohorna se prosadil celkem dvakrát, Kousal vstřelil o jednu branku více. Častokrát také střílí forvardi Petr Sýkora (21 střel) a Tomáš Nosek (16 střel). První jmenovaný se prosadil čtyřikrát, druhý se pak trefil jednou.

Na vhazování chodí nejčastěji Robert Kousal. Ten absolvoval celkem 119 rozhozů, ze kterých jich dokázal vyhrát 62. Jeho úspěšnost na vhazování čítá 52 %, tedy více, než polovinu. Pokud však Kousal není na ledě, chodí na značku do kruhu například Josef (55 z 98, úspěšnost 56 %), Tomáš Nosek (41 ze 73, úspěšnost 56 %) či Jan Starý (24 z 52, úspěšnost 46 %).

Co se týče brankářů, tak pardubickou svatyni hájil ve většině zápasů Martin Růžička. Tento šestadvacetiletý brankář odchytal celkem 369 minut (6 zápasů), zaznamenal 186 zásahů a za svá záda pustil třináct puků. Brankový průměr na zápas tohoto brankáře čítá 2,11 branek na utkání. Úspěšnost zákroků má přes 93 %. Dušan Salfický odchytal nedělní duel proti Hradci, na ledě strávil 63 minut a za svá záda pustil dvě branky. Úspěšnost zákroků východočeského veterána čítá téměř 95 %. Zkušený gólman ale odchytal jediné utkání, tudíž chomutovské střelce tato statistika děsit nemusí.

Nedá se říci, že by se Pirátům na Pardubice v uplynulém ročníku Tipsport extraligy nedařilo, ovšem lepší bilanci zaznamenaly Pardubice. Severočeši posbírali ze čtyř vzájemných soubojů celkem pět bodů, nás úterní soupeř o dva více. Svěřenci trenéra Jiřího Čelanského budou chtít svému soupeři oplatit porážku z loňské sezóny v poměru 0:5. To se jim už částečně povedlo v posledním vzájemném souboji, odehraném ve druhé polovině ledna letošního roku, kdy se Chomutovští radovali z vítězství 4:3.

18. 1. 2013 ELH – 41. kolo Chomutov - Pardubice 4:3
5. 12. 2012 ELH – 28. kolo Pardubice – Chomutov 5:0
23. 10. 2012 ELH - 15. kolo Chomutov - Pardubice 2:5
18. 09. 2012 ELH - 2. kolo Pardubice – Chomutov 3:4sn

Pardubice vstoupily do nového ročníku porážkou v Brně. Na tamní Kometu nestačily a prohrály po prodloužení (3:4p). První domácí ovšem bravurně zvládly, Litvínov vyprovodily s pětibrankovým přídělem. Následný druhý venkovní duel ale svěřenci trenéra Venery znovu nezvládli, ze Slavie odjeli s porážkou po samostatných nájezdech (1:2). Ve čtvrtém kole přivítali Kladno a utkání znovu skončilo s nulou na konci – 4:0. O dva dny později už ale série domácích výher skončila, Pardubičtí podlehli Zlínu těsně 1:2. Poslední dva zápasy se rozhodovaly znovu až v prodloužení – Východočeši v přestřelce podlehli Vítkovicím (6:5p) a v neděli porazili v derby Hradec Králové (3:2p).

Tabulka po 7. kole

poř. tým Z V VP PP P skóre B
6. Pardubice 7 2 1 3 1 22:16 11
10. Piráti 7 2 0 3 2 19:23 9

Poslední zápas Pirátů

Piráti předvedli na ledě Vítkovic precizní defenzivu, která premiérově po návratu mezi tuzemskou elitu nekapitulovala. O výsledku se nakonec rozhodlo v prostředním dějství, kdy skórovali Ondřej Kaše s Davidem Hruškou. Tito dva Piráti se stali jedinými střelci duelu, ze kterého si soubor Jiřího Čelanského odvezl domů tři body.

HC Vítkovice Steel – Piráti Chomutov 0:2

Zápas hodnotil asistent trenéra Pirátů Jiří Veber: „Oba týmy hrály disciplinovaně a bylo to pouze o prvním gólu. Ten jsme dali my, což bylo hodně důležité. Tím jsme se také pochopitelně trochu uvolnili. Byl to celkově urputný zápas a nás těší, že z Vítkovic odjíždíme s plným bodovým ziskem. Letos poprvé dostal šanci gólman Řehoř a jsme rádi, že to zvládl a neinkasoval. Máme jenom pozitivní myšlenky, protože jsme získali tři body, což je ale zásluha všech.“

Poslední zápas Východočechů

Hokejisté Pardubic vyhráli v úterý po dvaceti letech první extraligové derby. Ti sice v zápase s Hradcem Králové dvakrát prohrávali, ale pokaždé dokázali srovnat. Vyrovnaný duel dospěl až do prodloužení, kde se v přesilovce prosadil Václav Benák. Domácí vstřelili všechny góly v početní výhodě a v tabulce se dostali právě před Mountfield. Před úterním duelem tak mají na Piráty pouze dvoubodový náskok.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice – Mountfield Hradec Králové 3:2p

Zápas hodnotil trenér Pardubic Miloš Říha mladší: „Mountfield se ukázal jako velmi kvalitní soupeř, zejména jeho hra v defenzivě nám dělala problémy. Navíc měli hosté hodně šancí při protiútocích. V závěru třetí třetiny mohly vyhrát oba týmy, takže skóre bylo po šedesáti minutách spravedlivě vyrovnané. My jsme rádi, že jsme konečně hráli v prodloužení přesilovku a dokázali ji proměnit.“

Sestava Pardubic z posledního zápasu:

Salfický – Kočí, Píša, Čáp, Benák, Vašíček, Gregorc – Sýkora, Marha, Somík – Zohorna, Nosek, Cetkovský – Radil, Kousal, Starý – Tybor, Číp, Veselý. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha ml.

Zápas 8. extraligového kola se odehraje v úterý, 1. října. Úvodní buly v chomutovské SD ARÉNĚ je naplánováno na tradičních 17 hodin a 30 minut. Živě ho můžete sledovat prostřednictvím TV Tipsport anebo prostřednictvím tohoto odkazu.