Play-out pokračuje: V pátek přijede Liberec

Napsal 07.03.2013 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Chomutovu se na Liberec v sezoně celkem dařilo. Tygři navíc do bojů v play out nevstoupili zrovna ideálně. Piráti by tak mohli navázat na bod z Komety a zvednout si sebevědomí. Nejdůležitělší část sezony se totiž blíží a na doladění už moc zápasů nezbývá. S tím pátečním pouhých pět.

Šance, že by se Piráti odlepili od barážových pozic sice existuje, ale je už spíše teoretická. Ve hře je sice patnáct bodů, nicméně ztráta na “mimobarážové” Vary je dvanáctibodová, a tudíž téměř nesmazatelná. I tak se ale bude bojovat o hodně – o herní pohodu, o sebevědomí před baráží…

Marek Schwarz
Marek Schwarz přišel do Liberce ze Sparty.

Liberec do předkola nepostoupil ale zdramatizoval boje o něj

Fanoušci Liberce toho od svého klubu před letošní sezonou čekali nejspíš hodně. To, že se budou Bílí Tygři celou dlouhodobou část potácet na chvostu tabulky, ale určitě ne. Nepomohl odchod Mariana Jelínka z postu hlavního kouče, nepomohl příchod Radka Dudy, Liberec hrál celých dvaapadesát kol na samém spodku.

Teoreticky sice mohl ještě v posledních kolech myslet na postup do předkola, nicméně ti, kteří hru Liberce sledovali, to opravdu brali spíše jako sci-fi. Liberec nicméně s účastí v předkole zamíchal – u jiných klubů.

Ve 49. kole porazil Pardubice, čímž jim značně zkomplikoval situaci, v dalším kole ale obral o všechny body Karlovy Vary (čímž je nenechal odskočit a uniknout barážové hrozbě), v předposledním kole pak obral o bod brněnskou Kometu, čímž jen přidal další hřebíček do modrobílé brněnské rakve, a v posledním kole podlehl Vítkovicím, které na dálku bojovaly o postup do předkola, 2:4.

Samotný Liberec pak po dvaapadesáti kolech skončil na 13. pozici – s 63 body na kontě, šestibodovým náskokem na poslední Chomutov, nicméně se čtyřbodovou ztrátou na Karlovy Vary.

Tygrům se vstup do play out nevydařil

A tato ztráta narostla hned po úvodním kole play out. Liberec v něm zajížděl právě do Karlových Varů, a to s jediným cílem – získat tři body a dotáhnout se tak na jediný bod právě za Vary.

Plán ale dostal vážné trhliny hned v úvodu zápasu a v desáté minutě už bylo vymalováno. Tři zbytečné fauly, tři přesilové hry pro karlovarskou Energii a z nich rovnou tři branky za zády gólmana Schwarze. Toho v desáté minutě střídal náhradník Vošvrda, i ten ale inkasoval. Vary šly do vedení 4:0 a Liberec už dokázal jen korigovat skóre na 4:2. „Zápas jsme si prohráli v prvních deseti minutách, kdy jsme udělali fauly a dostali jsme góly v oslabení. Potom jsme už tahali za kratší konec. Vyhráli jsme jen třetí třetinu a to bylo málo. Myslím, že kdybychom měli lepší začátek a byli jsme disciplinovanější, tak by zápas vypadal jinak," vykládal po zápase trenér Černý pro klubové stránky.

Petr Nedvěd
Petr Nedvěd vyhrál klubové bodování s obrovským náskokem.

Pro Liberec se tak situace ve skupině o udržení nevyvíjí vůbec dobře. Do konce zbývá pět kol, ve hře je patnáct bodů, ale ztráta na Vary už je desetibodová. “Flinty do žita rozhodně neházíme. Budeme bojovat do posledního zápasu, protože nikdy nevíš, co se může stát,” tvrdí ale kapitán Petr Nedvěd. “Situace se třeba ještě může obrátit, ale vzhledem k tomu, kolik zápasů zbývá, to bude hodně těžké. Neříkám nehratelné, ale opravdu hodně těžké.”

Poslední vzájemný zápas Chomutov nezvládl

Chomutovu se s výjimkou posledního vzájemného utkání na Liberec celkem daří. První utkání, které okořenilo celkem 26 menších trestů, Chomutov vyhrál na ledě Liberce 5:2. A základ k tomu položil už v prvních dvou minutách hry, kdy vstřelil rovnou dvě branky. Druhý zápas pak Chomutovští ovládli v prodloužení 3:2. Třetí duel dospěl až do nájezdů a i v nich byl úspěšnější Chomutov.

Zatím poslední vzájemný zápas ale Chomutovu hrubě nevyšel. Šel sice do vedení jako první, ale Liberec vyrovnal hned po vhazování. A po čtyřech brankách v síti Pirátů v průběhu druhé třetiny bylo rozhodnuto. Chomutov zápas, ve kterém šlo v poslední čtvrtině základní části opravdu o hodně, prohrál 3:6 a ještě ten večer skončil na lavičce Pirátů kouč Antonik.

Liberec ve statistikách

Kde by byl liberecký útok, kdyby neměl kapitána Petra Nedvěda, ten ve 48 zápasech nasbíral 53 bodů a suverénně tak ovládl klubové bodování, nikdo jiný se mu nepřiblížil ani na dostřel. I když pravda – Nedvěd se někdy zapomněl vepředu na delší dobu, než bylo nutné, a možná i proto byl Liberec po základní části týmem s největším počtem inkasovaných branek.

Radek Duda
Radek Duda hraje aktuálně za Liberec, proti Chomutovu ale nenastoupí.

Druhým nejproduktivnějším hráčem, který oblékal dres tygrů byl Radek Duda, ten ale 14 z celkových 34 bodů, které v této sezoně získal, vybojoval ještě v dresu Chomutova, za Liberec bodoval ve 24 utkáních celkem dvacetkrát. Duda navíc do vzájemného zápasu nezasáhne, neumožní mu to totiž dohoda mezi kluby, ke které došlo při jeho přestupu. Na kluzišti tak druhým nejproduktivnějším hráčem Tygrů bude Tomáš Pospíšil, který ale nezískal ani polovinu kanadských bodů co Petr Nedvěd.

Začátek sezony v Liberci odchytal Marek Pinc, ten ale po matných výkonech odešel do pražské Sparty, kde se chytil. Opačným směrem pak putoval Marek Schwarz, gólman, kterého na post náhradníka ve Spartě odsunul Michal Neuvirth. Schwarzovi se ale příliš nedaří ani v novém angažmá. S průměrem tří branek na zápas a úspěšností pod 90 % se k extraligové špičce řadit nemůže.

O zápase

Liberec přijede na chomutovský led v pátek 9. března a start utkání je naplánovaný jak jinak než na 17:30. Pokud se ale na stadion nedostanete, pak ho můžete sledovat alespoň prostřednictvím textového online přenosu na portálu onlajny.cz .