Piráty čeká poslední zápas letošního roku, síly změří s vedoucí Plzní

Napsal 29.12.2012 Petr Horčička, Jan Hošic
C h o m u t o v – V posledním zápase Chomutovští porazili budějovický Mountfield 5:3 a posunuli se z posledního místa na třináctou příčku. V dalším zápase je znovu nečeká jednoduchý soupeř, neboť zajíždějí na plzeňský led. Tým, v čele s Martinem Strakou, vede tabulku a navíc hrají doma. Podaří se Pirátům navázat na domácí vítězství proti Českým Budějovicím? Zápas začíná v sedmnáct hodin a třicet minut.

Plzeň

Plzeň je statutární město na západě Čech a metropole Plzeňského kraje. Leží na soutoku řek Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava, z nichž vzniká řeka Berounka. Má zhruba 170 tisíc obyvatel a je tak čtvrtým největším městem v republice a druhým největším v Čechách. Plzeň je známá jako průmyslové a pivovarnické město. V rozsáhlých továrních halách bývalé Škodovky se vyrábějí dopravní prostředky a průmyslové stroje, na druhé straně krajské metropole se pak vaří známá piva Prazdroj a Gambrinus. Spodně kvašený světlý ležák se celosvětově označuje jako Pilsner nebo Pils podle německého jména města Pilsen. Plzeň má i podstatný kulturní význam. Nacházejí se tu početné kulturní domy a divadla, budovaná ještě v časech Rakousko-Uherska. Ve městě sídlí také biskupství plzeňské diecéze. Školství pak zastupují různé střední a vysoké školy, mezi které patří například Západočeská univerzita nebo Lékařská fakulta Univerzity Karlovy.

Zimní stadion s umělou ledovou plochou byl otevřen v roce 1950. O rok později Plzeň postoupila do první ligy. Zmodernizovaný stadion hostil poprvé v historii vrcholný světový turnaj, mistrovství světa hráčů do 18 let. V průběhu turnaje schválili městští radní změnu názvu stadion na "ČEZ Aréna". Klub komerčním využitím názvu získá vítané finanční prostředky, energetický gigant posílí klubový rozpočet o celkem 9 miliónů korun v následujících třech letech. Smlouva se poté i prodloužila, navíc byl vybudován před halou moderní fanshop, diváci vidí hokej i v útrobách stadionu díky plazmovým televizím.

od roku 2012 HC Škoda Plzeň

Piráti se s plzeňským týmem střetli letos už dvakrát. V tom prvním Piráti podlehli domácí Plzni až v prodloužení – 1:2. V domácím utkání, hraném osmnáctého listopadu, došel zápas až do samostatných nájezdů a Plzeňští opět zvítězili, tentokrát 2:3. „Do Plzně chceme jet s dobrou obranou a snahou se drát do rychlých protiútoků. Plzeň je na prvním místě, mají pohodu, silný kádr a víme, že nás nečeká vůbec nic lehkého. Ale jedeme vybojovat nějaké body,“ prozradil chomutovský bek Lukáš Pulpán.

Lukáš Pulpán už v minulosti plzeňský dres oblékal.
Plzeňští drží sérii pěti vítězství v řadě. Postupně porazili Karlovy Vary, Liberec, Vítkovice, Spartu a v posledním zápase i Kometu Brno. Zápas bude mít pikantní příchuť třeba pro Lukáše Pulpána a Milana Krafta, kteří v minulosti plzeňský dres oblékali. „V Plzni jsem se narodil a vyrůstal jsem tam. Mám v Plzni dost známých a je to pro mě takové zpestření. Mám to v Plzni rád, ale na druhou stranu, když s ní hrajeme, tak mám vždy trochu divný pocit. Na utkání se však hrozně těším,“ řekl Pulpán.

Nejproduktivnějším hráčem plzeňského celku je Milan Gulaš , jenž ve čtyřiatřiceti zápasech zaznamenal 47 kanadských bodů (23+24). „To, že Milan střílí branky, je sice pravda, ale Plzeň má tolik dobrých hráčů, že se nejde připravovat jen na jednoho. Je to opravdu kvalitní mužstvo a musíme se dobře připravit na tým jako celek,“ líčil přípravu na plzeňský tým Pulpán. Druhý nejproduktivnější forvard je Martin Straka s jednačtyřiceti body (14+27). S jednobodovou ztrátou na Martina Straku je na třetím místě plzeňské produktivity Tomáš Vlasák , který prozatím zaznamenal 40 bodů (12+28).

Martin Straka

Statistikám plzeňské obrany vévodí kanadský obránce Nicolas St. Pierre (2+7). Sedm bodů zaznamenal Tomáš Slovák (2+5), který v minulosti působil i v chomutovském dresu.

Plzeňskou svatyni střeží dvojice brankářů. Adam Svoboda odchytal devět zápasů s procentuální úspěšností 91,91 %. Sedm zápasů vyhrál, dva prohrál. K deseti zápasům pak nastoupil jednadvacetiletý Marek Mazanec s úspěšností 93,40 %. Mazanec se z výhry radoval celkem sedmkrát, třikrát potom odcházel jako poražený. Sedmnáct zápasů v Plzni odchytal i finský reprezentační brankář Tuukka Rask s procentuální úspěšností 92,49 %. Finský brankář se ale vrátil domů do Finska.

Trenérskou dvojici plzeňského týmu tvoří Milan Razým a Michal Straka . Jako trenér brankářů v Plzni působí Rudolf Pejchar .

Tabulka po 34. kole

Vedoucí tým letošní extraligy, HC Škoda Plzeň, vede tabulku se sedmibodovým náskokem na druhý Zlín.

Piráti se momentálně nachází na opačné straně extraligových vod. Po čtyřiatřiceti kolech mají na kontě sedmatřicet bodů a patří jim třinácté místo. Stejně bodů má i dvanáctý Liberec, naopak jednobodovou ztrátu mají na Chomutov hokejisté z Karlových Varů, kteří jsou momentálně čtrnáctí.

poř. tým Z V VP PP P skóre B
1. Plzeň 34 16 9 3 6 114:78 69
13. Chomutov 34 6 8 3 17 82:114 37

Poslední vzájemný zápas

ELH - 22. kolo, neděle 18. 11. 2012, 18:15 – Piráti Chomutov – HC Škoda Plzeň 2:3 sn

22. kolo Tipsport Extraligy přineslo utkání mezi Piráty Chomutov a HC Škoda Plzeň. Ačkoliv se hosté ujali v první třetině vedení 1:0, domácí dokázali odpovědět na konci druhé třetiny a otočili skóre. Ve třetí třetině dokázali ale hosté vyrovnat a utkání nakonec dospělo až k samostatným nájezdům. V těch byl jako jediný úspěšný Ondřej Kratěna, který tak připsal Plzni druhý bod.

Branky a nahrávky: 38. Treille (Duda), 40. Hruška (Kraft, Palin) - 12. Pletka (Gulaš, Vlasák), 42. Kratěna (Růžička, Johnson), rozhodující nájezd Kratěna. Rozhodčí: Turčan, Souček - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 915. Střely na branku: 33:48. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3.

Piráti Chomutov: Kostúr - Palin, Pulpán, Pavlas, Bartejs, Rýgl, Jurčina, Macháček, Rutta - Lušńák, Frolík Chimera - Hruška, Kraft, Hřebejk – Treille, Duda, Důras – Ton, Sikora, Hromas.

HC Škoda Plzeň: Rask - St.Pierre, Růžička, Boháč, Jeřábek, Frolo, Mozík, Slavík - Vlasák, Straka, Gulaš - Johnson, Kovář, Kratěna - Pletka, Kašpařík, Dvořák - Lev, Havlíček, Hollweg – Schleiss.

„Dnešní zápas začal velmi dobře. Chtěli jsme hrát aktivně a tlačit se do soupeřovy třetiny, což se nám povedlo. Pak jsme ale udělali hloupý faul a přesilovka Plzně nás hodně zbrzdila. I když jsme věděli, jak tu přesilovku sehrají, stejně jsme jí neubránili. Pak se nám podařilo průběh otočit a dali jsme náhodný gól na 2:1. Následoval další hloupý faul za bránou a bylo to zase vyrovnané. Oba gólmani dnes chytali výborně, bohužel nevyšly nájezdy,“ hodnotil zápas, tehdy ještě hlavní trenér Pirátů, Jiří Doležal.

ELH - 34. kolo, pátek 28. 12. 2012, 18:15 – HC Škoda Plzeň – HC Kometa Brno 3:1

Druhý domácí zápas ze tří čekal na Škodováky. A rozhodně něměli před sebou žádný lehký souboj. Vždyť přijela pátá Kometa Brno. Ovšem indiáni hned v první třetině svému soupeři ukázali, kdo je v ČEZ Aréně pánem a nedali mu ani malou šanci, aby mohl pomýšlet na body. Domácí si tak upevnili svoji první pozici v extraligové tabulce.

Branky a nahrávky: 12. Straka (St.Pierre), 18. Vlasák (Hanzlík, Gulaš), 24. Pletka (Straka, Gulaš) - 27. Divíšek (T.Svoboda, Žižka). Rozhodčí: Fraňo, Šindler - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:7, navíc Kovář, St. Pierre (PLZ) + Erat, Švrček (KOM) všichni 10 min. OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 308. Střely na branku: 45:28. Průběh utkání: 3:0, 3:1.

HC Škoda Plzeň: Svoboda - Frolo, Jeřábek, St. Pierre, Hanzlík, Marušák, Růžička, Mozík - Balej, Kratěna, Vlasák, Straka, Kašpařík, Kovář, Gulaš, Johnson, Pletka, Dvořák, Lev, Hollweg, Havlíček.

HC Kometa Brno: Trvaj - Žižka, Dujsík, Erat, Holec, Čermák, Valach, Zohorna, T. Svoboda, Dlouhý, Koreis, Bičánek, Petrovický, Valábik, Švrček, Hruška, J. Svoboda, Malec, Wasserbauer, Divíšek, Dočekal.

„V první třetině jsme si dvěma góly vytvořili náskok, který jsme krásnou brankou v přesilovce na začátku druhé třetiny navýšili. Měli jsme i další šance, které jsme ale neproměnili. Kdybychom v té době ještě víc odskočili, mohli jsme dohrávat ve větším klidu. Brno v závěru zastavily nastřelené tyčky a my jsme získali zasloužené tři body.,“ řekl po zápase Milan Razým, hlavní trenér Plzně.

Kabina Pirátů

ELH - 34. kolo, pátek 28. 12. 2012, 17:30 – Piráti Chomutov – HC Mountfield 5:3

Chomutovští hokejisté dokázali v rámci třiačtyřicátého kola Tipsport extraligy porazit tým HC Mountfield v základní hrací době. „Výkon proti Budějovicím nebyl špatný, ale je to stále o neproměněných šancích. Takové gólovky, které máme a neproměníme, to je šílené a trestuhodné. Na to se budeme muset soustředit více,“ upozornil Pulpán. Do vedení šli již v první třetině díky brance Michaela Frolíka. Budějovičtí sice ještě dokázali vyrovnat, ale Piráti poté začali přidávat další a další branky. Jejich počet se zastavil na číslovce pět. Budějovice vstřelili o dvě branky méně a odjíždějí tedy bez bodu. „Máme opravdu radost, že jsme konečně vyhráli. Přeci jen nervozita byla a každé vítězství je důležité. Jen musíme na tuhle výhru navázat a doufat, že to zase nebyla poslední výhra na delší období,“ doufal Pulpán, jenž na svých zádech nosí jednapadesátku.

Branky a nahrávky: 4. Frolík (Důras), 36. Hřebejk (Důras), 37. Hruška (Frolík, Pulpán), 41. Hřebejk (Důras), 43. Zálešák (Hruška, Rýgl) - 27. Květoň (Langhammer), 39. Michálek (Ptáček), 58. Kotalík (Šimánek). Rozhodčí: Turčan, Blecha - Hejl, Horinek. Vyloučení: 5:6. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 538. Střely na branku: 31:21. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 5:2, 5:3.

Piráti Chomutov: Hanuljak - Mrázek, Trefný, Macháček, Rutta, Rýgl, Bartejs, Pavlas, Pulpán - Treille, Hromas, Zálešák, Kraft, Sikora, Hřebejk, Procházka, Lušňák, Hruška, Frolík, Gajovský, Důras.

HC Mountfield: Kovář - Ptáček, Kolarz, Toman, Vráblík, Suja, Kotalík, Kohn, Prokop, Prospal, Šimánek, Dej, Rousek, Podlešák, Květoň, Michálek, Jank, Vydarený, Langhammer, Mertl, Knotek.

„Chtěli jsme zlepšit hru ve středním pásmu, což se nám myslím povedlo. Potom v obranném pásmu jsme dokázali vyhazovat kotouče a jít do brejků. I v tomto utkání jsme dělali hloupé chyby, ale to se stane. Kluci makali, hráli zodpovědně, obětavě, drželi se taktiky, takže tři body jsou podle mě zasloužené. Bylo to opravu vydřené vítězství.,“ hodnotil utkání Mikuláš Antonik, hlavní trenér Pirátů. „Myslím si ale, že v tomto zápase jsme měli vyhrát mnohem větším rozdílem. Mohli jsme rozhodnout mnohem dříve, jelikož jsme měli velké kvantum šancí, které jsme bohužel nedokázali proměnit,“ doplnil Lukáš Pulpán.

Podaří se Pirátům překazit plzeňskou radost? (foto: ČTK)

Zápas se odehraje v neděli, třicátého prosince. Úvodní buly v plzeňské aréně je naplánováno na sedmnáct hodin a třicet minut. Živě ho také můžete sledovat prostřednictvím TV Tipsport nebo na internetovém serveru www.onlajny.com