Piráti uzavřou první polovinu. Do Chomutova přijede ve formě hrající Olomouc

Napsala 08.12.2018 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti přivítají ve 26. kole Tipsport extraligy Olomouc, která díky sérii bodových zisků vystoupala až na čtvrtou pozici tabulky. Chomutovští v minulém vzájemném utkání Kohouty na jejich ledě porazili, a připsali si tak první vítězství venku. Nyní, na konci první poloviny dlouhodobé části, budou moci na výhru navázat i doma. Nedělní bitva v ROCKNET ARÉNĚ začne jako již tradičně v 15 hodin a 30 minut.

Olomouci se daří a díky sérii vítězství stoupá tabulkou

Kohouti byli po třinácti kolech na sedmém místě tabulky s dvaceti body, které jim vyneslo šest plných výher, dvě ztráty v nastavení a pět proher v základní hrací době. Hlavně na přelomu první a druhé čtvrtiny se musela Olomouc vyrovnat se sérií čtyř porážek, k čemuž přispěli i Piráti vítězstvím 3:2.

Od šestnáctého kola Hanáci vyhráli devětkrát z deseti posledních zápasů, což je poslalo na čtvrtou příčku se ztrátou bodu na druhý Liberec a s náskokem čtyř bodů na dotírající Spartu. Kromě domácích výher se Kohouti blýskli v Praze proti Spartě, na ledě Komety nebo v Plzni. V minulém týdnu si poradili i s celky ze spodku tabulky, když porazili Mladou Boleslav a Pardubice.

Přijede do Chomutova i čerstvý šestnáctiletý debutant Tobiáš Handl?

V obraně vládne mládí, útok řídí veterán

Největší porci minut dostává v dresu Kohoutů mladíček Jakub Galvas, který se týmu odvděčuje největší produktivitou mezi zadáky. Reprezentant, jenž si vybojoval pozici v širší nominaci na mistrovství světa hráčů do dvaceti let, v extralize zatím nasbíral deset kanadských bodů za dva góly a osm asistencí. Zatím bodově nejlepší utkání odehrál devatenáctiletý bek ve dvacátém kole na ledě Sparty, kde přispěl k výhře dvěma přihrávkami.

Zbyněk Irgl v pětadvaceti duelech nasbíral dvacet kanadských bodů, s čímž vede o devět bodů před spoluhráčem Janem Knotkem. Se čtrnácti góly se zkušený veterán dostal na pozici nejlepšího střelce extraligy, a stojí tak za zvednutím Kohoutů do vrchních pater tabulky. Během osmnácti minut v průměru na zápas vystřelil na branku devětasedmdesátkrát s úspěšností 17,72 procent, v obou statistikách na týmové úrovni vede.

Tři góly v úvodní třetině posunuly Piráty ke třem bodům v Olomouci

Piráti odjeli k poslednímu utkání úvodní čtvrtiny do Olomouce, kde vyhráli poprvé na venkovním ledě. Svěřenci Vladimíra Růžičky do utkání vstoupili ideálně, když se do páté minuty prosadili Jan Havel a Masi Marjamäki. Na snížení Zbyňka Irgla odpověděl rychle druhým zásahem v utkání finský útočník, jenž se podepsal na střídání v olomoucké brance. Chomutovští už sice Branislava Konráda nepřekonali, ale Štěpán Lukeš dovolil jenom snížení.

Olomouc – Chomutov 2:3 (1:3, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 16. Irgl (Burian, Kolouch), 47. Knotek (Škůrek, Káňa) – 3. Havel (Marjamäki, Flemming), 5. Marjamäki (Knot), 18. Marjamäki.
Vyloučení: 4:7. Využití: 2:0. Střely na branku: 32:16. Zblokované střely: 13:9. Hity: 6:5. Vhazování: 33:36.

Piráti drželi v Třinci dlouho naději, domácí pak ale vedoucí příčku potvrdili

Oceláři Třinec – Piráti Chomutov 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 27. Werek (M. Růžička, Roth), 37. Marcinko (Musil, Hrňa), 38. Chmielewski (O. Kovařčík), 57. Chmielewski (Galvinš, Werek) – 60. Klhůfek (Marjamäki, M. Svoboda).
Vyloučení: 2:4, navíc Flemming (Chomutov) 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:0. Střely na branku: 37:23. Zblokované střely: 10:9. Hity: 11:12. Vhazování: 37:36.

Další mládežnický odchovanec v ELH!

Poslední sestava Chomutova: Peters – Flemming, Jank, Knot, Dietz, Valach, Štich, Trefný – Klima, V. Růžička, Sklenář – T. Svoboda, Duda, Tomica – Stránský, Vantuch, Koblasa – Marjamäki, Klhůfek, M. Svoboda.

Jak se vedlo debutantům?

Matyáš Svoboda odehrál v prvním extraligovém startu téměř jedenáct minut na křídle čtvrté formace po boku Pavla Klhůfka a finského bruslaře Masiho Marjamäkiho. Během utkání vyslal dvě střely na bránu, ta druhá byla nakonec i asistencí na jedinou branku Pirátů.

Kevin Klima strávil na ledě dvanáct a půl minuty, během kterých byl hodně vidět. Nadějné šance si vypracoval už v první třetině, žádnou ze tří střel však za Šimona Hrubce neprocpal.

Jak si pokračovatel slavného jména povede dál? Ukázat se bude moct i „na ledě“, který brázdil jeho dědeček. „Je to pro mě pocta,“ přiznal rodák z Tampy. Další slova po utkání v Třinci si můžete přečíst zde.

Olomouc pokračuje v sérii, tentokrát přetlačila Zlín

Olomouc – Berani Zlín 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 27. Ondrušek (Holec, Galvas), 33. Ondrušek (Jergl, Ostřížek) – 43. Okál (Herman).

Poslední sestava Olomouce: Lukáš – Ondrušek, Galvas, Švrček, Staněk, Jaroměřský, Dujsík – Burian, Strapáč, Irgl – Ostřížek, Knotek, Handl – Holec, Nahodil, Jergl – Laš, Skladaný, Mráz.

+/-9 (+19, -10)

Prorazí Jakub Lauko ze širší nominace i do finální sestavy?

Do širší nominace se dostal Jakub Lauko, pro něhož by šlo o druhé mistrovství světa pro hráče do dvaceti let, jelikož se jako benjamínek zúčastnil i toho minulého. Aktuálně působí odchovanec Chomutova v týmu Rouyn-Noranda Huskies, který vede Západní konferenci kanadské juniorské QMJHL. Během pětadvaceti zápasů zapsal 26 kanadských bodů za dvanáct gólů a čtrnáct asistencí.