Piráti se střetnou s posledním týmem extraligy, vyzvou karlovarskou Energii

Napsala 01.10.2015 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti se v rámci sedmého kola Tipsport extraligy střetnou s týmem, jenž nezískal venku jediný bod, vyzvou HC Energie Karlovy Vary. Po historickém úspěchu v extralize, když Chomutovští vybojovali čtyři výhry v řadě, přišla porážka od olomouckých Kohoutů. Svěřenci Vladimíra Růžičky se vracejí do SD ARÉNY, kde budou v pátek 2. října 2015 od 17:30 bojovat o další body.

Energii se v úvodu extraligy nedaří...

Karlovy Vary utržily tři porážky hned v úvodu extraligy. Nejprve podlehly plzeňské Škodovce, když jako jediný skóroval v sedmnácté minutě Radek Duda a snižoval stav utkání na 1:3. Ve druhé a třetí třetině přidali Plzeňští ještě dvě přesné trefy, čímž zvýraznili své vítězství na 5:1. Ve druhém kole nestačili Karlovarští na Oceláře z Třince. Po gólech Marcela Haščáka a Vojtěcha Tomečka prohráli na domácím ledě 2:5. Hattrick karlovarských porážek uzavřela Kometa Brno, jež na domácím ledě vyhrála 4:2. Na úvodní gól Tomáše Vondráčka odpověděl v sedmé minutě první třetiny zcela volný Marcel Haščák, jenž vyrovnal na 1:1. Domácí se zásluhou Jozefa Kováčika dostali opět do vedení, ale hned po jednačtyřiceti vteřinách vyrovnal Michal Vachovec. Ve třetí třetině skórovali pouze domácí, přidali další dvě branky, na které už Energie nenašla odpověď.

Karlovarští slaví jeden ze šesti gólů v síti Sparty.

Jediný zápas sezóny, kdy si Karlovy Vary spravily chuť, byl duel proti pražské Spartě, které nasázely šest branek. Vedení 2:0 již v první minutě zápasu zajistili postupně Tomáš Rachůnek, jenž po špatné rozehrávce Tomáše Pöpperleho zakončoval do prázdné klece. V čase 0:53 sparťanského gólmana překonal střelou z mezikruží Martin Bartek. Do konce úvodní třetiny Sparta zásluhou Roberta Soboliče a Andreje Kudrny vyrovnala stav utkání. Ve 23. a 25. minutě se prosadil karlovarský útočník Rostislav Marosz, čímž Energii vrátil dvoubrankový náskok. Poté přidal druhou zápasovou trefu i Martin Bartek, jenž prostřelil mezi betony vystřídavšího gólmana Jana Lukáše. Martin Bartek završil povedené utkání ve 33. minutě přihrávkou Marcelu Haščákovi, který se v brankovišti zorientoval nejlépe a dotlačil kotouč za záda pražského maskovaného muže. Jedinou trefu třetí třetiny přidal Petr Kumstát, jenž zkorigoval na konečných 3:6 z pohledu Sparty.

Další rána pro Vary. Na ledě pardubického Dynama po první polovině zápasu prohrávaly 0:4. Od třicáté minuty utkání začala karlovarská stíhací jízda. První gól vsítil bývalý člen mládežnických reprezentačních výběrů Rostislav Marosz. Dvě přesné trefy přidal Radek Duda, jemuž dvakrát ve stejném pořadí přihrávali Tomáš Rachůnek a Rostislav Marosz, čímž prvně jmenovaný zaznamenal třetí asistenci v zápase. Rostislav Marosz měl bilanci 1 + 2 a Radek Duda 2 + 0.

I do zápasu šestého kola Energie proti Mladé Boleslavi nevstoupila dobře. Po dvou trefách Dominika Pacovského a jednom gólu Tomáše Voráčka prohrávala 0:3. V 15. minutě snížil na rozdíl dvou branek Jan Tomeček, avšak ve stejné minutě mladoboleslavský forvard Radan Lenc vrátil Středočechům tříbrankové vedení. Ve 40. minutě Lukáš Pabiška ještě zvýraznil rozdíl vstřelených branek na 5:1. Na začátku závěrečného dějství se prosadil Martin Bartek a pouze upravil na konečných 2:5.

Změny v kádru karlovarské Energie

Příchody: Václav Benák - Pardubice, Rostislav Marosz - Třinec, Tomáš Rachůnek - Olomouc, Michal Gulaši - Södertälje (Švédsko) a Marcel Haščák - Chabarovsk (Rusko).
Odchody: Ondřej Šmach - Banská Bystrica (Slovensko), Jekabs Redlihs - Chomutov, Stanislav Balán - Vítkovice, Radim Hruška - Mladá Boleslav, Roman Pšurný - Přerov, Tomáš Micka - Slavia (konec hostování) a Zdeněk Bahenský - Slavie.
Sestava Západočechů pro sezónu 2015/2016
    Brankáři: Vladislav Habal, David Honzík a Tomáš Závorka.
    Obránci: Václav Benák, Radim Bičánek, Petr Binias, Radek Deyl, Tomáš Dvořák, Michael Gulaši, Tomáš Harant, Tomáš Kvapil, Vladimír Sičák, Ondřej Šafář, Denis Šimek, Jan Tomeček a Martin Weinhold.
    Útočníci: Martin Bartek, Ondřej Beránek, Radek Duda, Jakub Flek, Sebastian Gorčík, David Gríger, Tomáš Harkabus, Marcel Haščák, David Hruška, Petr Koblasa, Martin Kohout, Jaromír Kverka, Rostislav Marosz, Martin Osmík, Tomáš Rachůnek, Vojtěch Tomeček, Michal Vachovec a Matěj Zadražil.

Vedení není spokojeno s posledním místem v tabulce, avizovalo změny v kádru a 1. října jsou konkrétní. Karlovarskou ofenzivu posílí Ivan Rachůnek, jenž předčasně skončil ve slovenské Skalici. „Martin Bartek a David Hruška končí, doplatili na nízkou produktivitu a špatnou defenzivní činnost,“ řekl sportovní manažer Jaroslav Kverka.

Nevyrovnané výkony stály místo i Vladislava Habala, jenž bude chytat v prvoligovém Ústí, v sestavě Varů se však může objevit. „Stojíme o našeho bývalého brankáře Lukáše Mensatora, který působí v Kladně,“ přiblížil další možnou posilu Kverka.

Poslední vzájemné utkání: Piráti potopili karlovarskou Energii

K předposlednímu přípravnému utkání obou celků na aktuálně hranou sezónu Chomutov odjel do KV Areny. Již v první minutě šli Piráti zásluhou Štěpána Hřebejka do vedení. Třiatřicetiletý útočník se prosmýkl mezi dvěma obránci, přečetl Tomáše Závorku v brance Energie a ladně mu puk přehodil přes pravé rameno.

Třicátá minuta byla pro Karlovy Vary osudnou. V početní výhodě o jednoho hráče se prosadil Martin Rýgl, když ho osamoceného našel mezi kruhy Marek Hovorka. Během stejné minuty poslal Ondřej Dlapa dlouhý pas na Lukáše Květoně. Ten se nemýlil a zpoza obránce překonal Tomáše Závorku poprvé. Ve 34. minutě přidal druhou trefu, když tečoval nahození Martina Rýgla od modré a poslal Piráty do čtyřbrankového vedení.

Jedinou odpovědí Energie byla trefa Matěje Zadražila. Ve 47. minutě prokličkoval kolem tří chomutovských hráčů přes střední pásmo, protáhl se před Miroslava Kopřivu a v pádu bekhendem zasunul kotouč za brankovou čáru. Na gól a převahu karlovarských odpověděl Marek Hovorka, jenž dvakrát překonal Vladislava Habala, který od 35. minuty bránil karlovarskou svatyni. V protiútoku dostal přihrávku od Ondřeje Dlapy, přes obránce vystřelil a překvapil západočeského gólmana. Poté využil chyby v obraně domácích a rozvlnil síť odkryté branky po šesté.

Skóre na konečných 7:1 zvýraznil v 58. minutě Jan Rutta. Dostal od Davida Květoně stojícího u zadního mantinelu přihrávku na vrchol brankoviště a se zakončením do poloprázdné branky neměl problém. Piráti uštědřili Varům druhou porážku v rámci přípravných zápasů.

Miroslav Kopřiva slaví výhru. V extralize si drží úspěšnost 94,56%.

Nejlepší Energetici na začátku extraligy

Kanadskému bodování zatím kraluje útočná dvojice Rostislav Marosz a Tomáš Rachůnek. Oba získali v uplynulých šesti zápasech sedm kanadských bodů. Třinecký rodák tři góly vstřelil a na čtyři přihrál - 3 + 4. Český juniorský šampion jednu branku vsítil, když přispěl ke karlovarské výhře proti Spartě, a u šesti přesných tref asistoval - 1 + 6.

Nejvytěžovanějším hráčem je šestatřicetiletý útočník Radek Duda, jenž během šesti kol strávil na ledě necelých 131 minut, což dělá v průměru 21 minut na zápas. Připsal si dva góly na ledě Pardubic a na tři branky přihrál.

Martin Bartek, slovenský útočník ze Zvolenu, byl doposud nejčastěji střílejícím hráčem karlovarské Energie. Třicetkrát vypálil na bránu soupeřů a z toho tři střely proměnil. Dvě přesné trefy uštědřil pražské Spartě a pomohl tím k vítězství Energie. Jednu branku si připsal v posledním utkání proti Mladé Boleslavi.

Brankářskou jedničkou je sedmadvacetiletý sokolovský odchovanec Tomáš Závorka. Se sto dvaceti čtyřmi vychytanými střelami se řadí na sedmé místo mezi gólmany extraligy. Odchytal 258 minut a drží si úspěšnost nad 87 %.

Karlovy Vary podlehly Mladé Boleslavy v následující sestavě:

Vladislav Habal, Tomáš Závorka - Radim Bičánek, Václav Benák, Vladimír Sičák, Tomáš Harant, Michal Gulaši, Jan Tomeček, Martin Weinhold, Radek Deyl - Tomáš Rachůnek, Rostislav Marosz, Radek Duda, Tomáš Rohan, Marcel Haščák, Martin Bartek, Michal Vachovec, Jaromír Kverka, Vojtěch Tomeček, Sebastian Gorčík, Martin Osmík a David Hruška.