Aktuální zprávy

Piráti míří do Budvar Areny, kde chtějí získat tři body

Napsal 15.11.2012 Petr Horčička
C h o m u t o v – Od domácího zápasu se Zlínem uplynulo pár hodin a Piráti už míří do jižních Čech, kde se už v pátek, v rámci jednadvacátého kola střetnou s českobudějovickým Mountfieldem. To však v tomhle týdnu ještě nebude poslední představení Pirátů, protože už v neděli na svém stadionu přivítají plzeňské Indiány.

České Budějovice

České Budějovice jsou statutárním městem, správní a kulturní metropolí Jihočeského kraje. Leží v Českobudějovické pánvi na soutoku řek Vltavy a Malše a nachází se v nich řada historických památek a muzeí. Pro ně a blízkost dalších historicky cenných míst, jako je například Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov, Zlatá Koruna, Vyšší Brod nebo Třeboň jsou častým cílem turistů. Ve městě sídlí Jihočeská univerzita a biskup římskokatolické českobudějovické diecéze. V celé českobudějovické aglomeraci s přilehlými obcemi a městy žije okolo sto dvaceti tisíce obyvatel. V Českých Budějovických se také samozřejmě nachází i hokejový stadion, který nese název Budvar Aréna. Budějovice byly po Praze a Bratislavě třetím městem v ČSR, kde byl vybudován zimní stadion s umělou ledovou plochou. Dokončen byl dvacátého sedmého října roku 1946. V roce 1967 se stadion dočkal zastřešení a před deseti lety prošel budějovický zimní stadion, který má kapacitu skoro šest a půl tisíce diváků, kompletní rekonstrukcí.

od roku 2006 HC MOUNTFIELD a.s.

Jihočeši nezačali letošní sezónu podle svých představ, když na domácím ledě prohráli s Vítkovicemi a v dalším kole v Litvínově. Poté ale ve třech následujících duelech třikrát brali plný počet bodů. V dalších pěti zápasech pak Jihočeši nebrali jediný bod. Respektive to byly zápasy s Brnem, Kladnem, Chomutovem, Třincem a Plzní. Mountfield se zvedl až v utkání ve Zlíně, když zvítězil čtyři nula a stejné vítězství potvrdil také doma proti Karlovým Varům.

V dalších kolech přišly dvě prohry za sebou a vedení Mountfieldu bylo nuceno provést změny v týmu. Kádr Jihočechů opustil zkušený Pavel Kašpařík, z NHL přišel Milan Michálek, Václav Prospal, Andrew Ference a Martin Hanzal.

Jihočeši od začátku sezony řeší problém s brankáři, když mají zraněnou brankařskou jedničku – Jakuba Kováře, který má dlouhodobě poraněnou horní končetinu a také i dvojku – Lukáše Sáblíka, který si zlomil klíční kost. Šanci v brance dostal jednadvacetiletý Pavel Kantor, který si drží průměr těsně pod devadesáti procenty. Na opačné straně se nachází chomutovský slovenský fantom Matúš Kostúr, který s průměrem 93,71 i nadále vévodí brankařským statistikám celé extraligy. Na Matúše se však dotahuje finský brankář, který hájí barvy Plzně - Tuukka Rask, který se může chlubit průměrem 93,15%. V uplynulém týdnu ale Jihočechy z Mladé Boleslavi posílil formou střídavých startů zkušený brankář Vlastimil Lakosil.

Českobudějovické obraně velí František Ptáček se sedmi body. Obranu Pirátů zdobí jedenáct kanadských bodů Lukáše Pulpána. Produktivitě Jihočechů vévodí Jiří Šimánek se třinácti kanadskými body a s deseti vstřelenými góly je nejlepším střelcem týmu. Stejný počet bodů zaznamenal i Aleš Kotalík (6+7). Formu začíná nabírat také Milan Michálek, když jednou brankou přispěl k vítězství nad tygry z Liberce a v utkání s Pardubicemi se prosadil hned dvakrát. Produktivitě Severočechů vládne David Hruška s Michaelem Frolíkem.

Trenérskou dvojici Jihočechů tvoří Petr Draisaitl s Radkem Bělohlavem, které doplňuje bývalý výborný hokejový brankář Roman Turek, coby trenér brankářů.

Když pohlédneme na tabulku, velký rozdíl mezi těmito týmy nenajdeme. Piráti okupují devátou příčku a na záda jim s jednobodovou ztrátou dýchají právě Jihočeši, kteří však mají o jeden zápas méně. Piráti z posledních pěti zápasů dvakrát zvítězili a třikrát prohráli. Budějovičtí si poradili s Libercem i mistrovskými Pardubicemi, naopak padli v zápasech s Litvínovem a se Spartou, se kterou však prohráli až v prodloužení. V posledním zápase zvítězili po prodloužení nad kladenskými Rytíři.

poř. tým Z V VP PP P skóre B
9. Chomutov 20 4 6 1 9 55:63 25
10. České Budějovice 19 7 1 1 10 48:63 24

Piráti dnes do svých řad získali dva nové útočníky. Tím prvním je zkušený kanadský forvard, který obléká dres Washingtonu - Jason Chimera, který bude na severu Čech působit po celou dobu výluky NHL. Druhou posilou, na měsíční zkoušku, je francouzský reprezentační útočník Yorick Treille, který na začátku sezóny v pražské Spartě nečekaně skončil.

Poslední zápasy

Ve dvacátém kole hokejové Tipsport extraligy se na chomutovském ledě představil Zlín. V první třetině se domácím nedařilo, když kazili jednu přihrávku za druhou. Hosté dokázali chyby potrestat a vstřelili vedoucí branku. Ve druhé třetině se domácím podařilo vyrovnat. Hosté nic neponechali náhodě a vstřelili svou druhou branku. Ve třetí třetině si Piráti vytvořili několik slibných šancí, které však nedokázali proměnit a hosté zvítězili nejtěsnějším možným rozdílem.

Piráti Chomutov – PSG Zlín 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 23. Lušňák (Sikora) – 9. Balaštík, 24. Hamrlík (Balaštík, Veselý)

Piráti Chomutov: Kostúr (Řehoř) - Palin, Pulpán, Rýgl, Jurčina, Rutta, Mrázek, Bartejs - Frolík, Kraft, Hřebejk - Hruška, Zálešák, Ton K. - Důras, Sikora, Hromas - Duda, Gajovský, Procházka - Lušňák

PSG Zlín: Sedláček (Horčička) - Tesařík, Řezníček, Matějíček, Šenkeřík, Horák, Köhler, Linhart - Ondráček, Okál, Melenovský - Veselý, Balaštík, Honejsek - Kotvan, Kubiš, Leška - Holík, Hamrlík, Čech – Čajánek

Jihočechům se podařilo zvítězit na horké půdě kladenských Rytířů. První se z branky radovali budějovičtí a tím skončila i první třetina. Ve druhém dějství hosté poznali kvality hvězdného Jágra, který vyrovnal na 1:1. Ve třetí třetině se podařilo vstřelit druhou branku a po druhé v utkání se ujali vedení. Byl to ale opět Jágr, který vstřelil druhou branku domácích šest minut před koncem. V prodloužení se z druhého bodu radovali hosté, když se po druhé v utkání trefil Prospal.

Rytíři Kladno – HC Mountfield 2:3 (0:1, 1:0, 1:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 22. Jágr (Patera, Tlustý), 54. Jágr (Lukáč, Kameš) – 18. Prospal (Hanzal, Michálek), 47. Knotek (Květoň, Kohn), 65. Prospal.

Rytíři Kladno: Chábera (Cikánek) - Židlický, Kameš, Majeský, Růžička, Procházka, Piskáček, Doudera - Tlustý, Plekanec, Jágr - Bicek, Patera, Hlaváč - Kuchejda, Dragoun, Látal - Kuchler, Melka, Eberle - Lukáč.

HC Mountfield: Kantor (Lakosil) - Ptáček, Frühauf, Ference, Vydarený, Kolarz, Jank, Vráblík - Dej, Mertl, Podlešák - Michálek, Hanzal, Prospal - Kotalík, Kohn, Šimánek - Suja, Knotek, Květoň - Červený.

Václav Prospal

Poslední střetnutí

V osmém kole Tipsport Extraligy se Piráti dočkali své druhé domácí výhry, když přehráli Mountfield České Budějovice. Velkou měrou k tomu přispěla hlavně dvě jména. David Hruška a Michael Frolík, kteří si rozdělili čtyři branky. Vítěznou trefou se prezentoval kanadský obránce Brett Palin.

Piráti Chomutov – HC Mountfield 5:2 (1:0, 2:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 14. Frolík (Zálešák, Pulpán), 38. Frolík (Pulpán, Palin), 38. Hruška (Duda), 47. Palin (Pulpán, Zálešák), 59. Hruška (Duda, Procházka) - 50. Šimánek (Knotek, Martínek), 51. Dej (Frühauf, Soudek).

Piráti Chomutov: Kostúr (Řehoř) - Palin, Pulpán, Mrázek, Bartejs, Lučka, Pavlas, Rýgl - Hřebejk, Zálešák, Frolík - Hruška, Polák, Duda - Důras, Sikora , Hromas - Lušňák, Procházka, Hafenrichter - Gajovský.

HC Mountfield: Kantor (Sáblík) - Ptáček, Kolarz, Frühauf, Vráblík, Martínek, Prokop, Jank, Vydarený - Mertl, Kotalík, Šimánek - Soudek, Polodna, Švihálek - Marek, Suja, Knotek - Červený, Dej.

Produktivita vzájemných duelů

Statisticky nejlepším hráčem zápasů mezi Českými Budějovicemi a Chomutovem, počítáme-li statistiky od sezony 2004/2005, je budějovický Václav Prospal se 14 body (5+9). Na druhém místě figuruje taktéž jihočeský hráč Radek Dvořák s 11 body (4+7). Na třetím místě je chomutovský forvard Petr Jíra s 8 body (3+5). Pět bodů zaznamenal ex-chomutovský snajprKamil Koláček (3+2), bývalý skvělý útočník Stanislav Mikšovic (2+3) a Štěpán Hřebejk (2+3), který v tu dobu ještě hrával na Jihočechy.

Posledních 5 vzájemných duelů

02.10.2012 ELH - 8. kolo Piráti - Mountfield 5:2
04.08.2009 Tipsport cup Mountfield - Piráti 1:0
05.03.2005 1. liga – SF5 Mountfield - Piráti 3:2 (po prodl.)
03.03.2005 1. liga – SF4 Piráti - Mountfield 2:3 (po prodl.)
02.03.2005 1. liga – SF3 Piráti - Mountfield 3:2 (po prodl.)

Nejčastěji obsazovaní rozhodčí právě do duelů mezi Chomutovem a Českými Budějovicemi jsou pánové Skoupý a Polák, kteří tyto zápasy rozhodovali celkem třikrát. Dvakrát pak v černobílém pruhovaném dresu na ledě rozhodovali pánové Blecha, Klein, Drobílek a Vlček.