Aktuální zprávy

Paráda! Další Pirát má smlouvu v NHL, Jakub Lauko se upsal Bostonu

28.09.2018 Tisková zpráva
C h o m u t o v - Po Petru Klímovi a Davidu Kämpfovi se stal třetím odchovancem chomutovského hokeje, který má v kapse smlouvu s organizací NHL. Útočník Jakub Lauko se dohodl na podmínkách tříletého nováčkovského kontraktu s Bostonem, který jej letos v červnu draftoval jako 77. v pořadí. Rychlý forvard přesvědčil vedení Bruins v dosavadním průběhu přípravného kempu, v němž skóroval v obou startech. Sezónu však stráví v kanadské juniorské QMJHL v týmu Rouyn-Noranda Huskies.
POČET STARTŮ A BILANCE V A-TÝMU HRÁČŮ SE SMLOUVOU V NHL

  Jan Rutta – 352 utkání/134 bodů (44+90)
  David Kämpf – 246/92 (43+49)
  David Kaše – 116/32 (14+18)
  Ondřej Kaše – 113/56 (23+33)
  Jakub Lauko – 85/14 (6+8)
  Libor Šulák – 84/17 (7+10)

Nejmladší střelec v historii chomutovského A-týmu je za poslední tři roky už šestým hokejistou, jenž prošel pirátskou akademií a stvrdil podpisem smlouvu s některým klubem NHL. Tato statistika zahrnuje také Libora Šuláka, který se upsal Detroitu jako hráč Znojma.

Zajímavostí je fakt, že ve čtyřech případech po bývalých Pirátech sáhl klub ze zakládající šestky NHL, tzv. Original Six – Montreal Canadiens, Toronto Maple Leafs, Boston Bruins, New York Rangers, Detroit Red Wings a Chicago Blackhawks.

Jakub Lauko zaujal v zámoří nejen chladnokrevným zakončením samostatného úniku hned po návratu z trestné lavice, ale také kritickým hodnocením vlastního výkonu po druhém vystoupení v dresu Bruins.

Představitelé a skauti Bostonu měli v minulé sezóně možnost sledovat chomutovského rychlíka na dvou světových šampionátech i v Tipsport extralize. Jakub Lauko si totiž zahrál na mistrovství světa dvacetiletých i osmnáctiletých, v dresu Pirátů zvládl celkem 48 duelů nejvyšší soutěže. Na vrcholných akcích zapsal útočník narozený v Praze ve třinácti duelech sedm kanadských bodů za čtyři góly a tři asistence.

POČET STARTŮ A BILANCE V TÝMECH AKADEMIE HRÁČŮ SE SMLOUVOU V NHL

  David Kaše – 188/230 (90+140)
  David Kämpf – 170/164 (69+95)
  Jakub Lauko – 149/181 (78+103)
  Ondřej Kaše – 146/163 (72+91)
  Jan Rutta – 108/73 (24+49)
  Libor Šulák – 85/49 (28+21)

Český mládežnický reprezentant je třetím Pirátem, který prošel draftem a podepsal smlouvu v NHL. Boston si před rokem vybral také někdejšího chomutovského obránce Daniela Bukače, jenž však na podpis kontraktu ještě čeká. Dalšími do zmíněné party jsou bratři Kašovi. Mladšího Davida čeká první rok ve Philadelphii, starší Ondřej má za sebou tři roky nováčkovské smlouvy a čekají ho dva nové vylepšené.

Ani postavení mimo draft nutně neznamená zavřenou cestu za Atlantik. Důkazem budiž Jan Rutta, David Kämpf a Libor Šulák. První dva jmenovaní se před rokem dohodli s Chicagem, kde budou i nadále pokračovat, přestože Jan Rutta měl smlouvu jen na rok, poslední ze zmíněné trojice se od loňska pere o pozici v Detroitu.

Kdo bude výše uvedené hráče následovat? To ukáže až čas. Příslibem může být účast šesti hráčů na akcích reprezentačních výběrů nejrůznějších kategorií v úvodu letošního hokejového ročníku.