Ohlasy po utkání

„Nikdy si maxima nestanovuji,” řekl Bohumil Jank po další trefě

Napsal 12.01.2019 Marek Douda
P a r d u b i c e / C h o m u t o v - Čtyřiatřicáté kolo Tipsport extraligy nabídlo duel sousedů ze dna tabulky, když Piráty v ČSOB Pojišťovna ARENĚ přivítaly Pardubice. Měření sil s Dynamem došlo až do nájezdové loterie, ve které byla úspěšnější pirátská posádka a v novém kalendářním roce zatím neokusila hořkost porážky. Na výhře se druhým gólem v řadě podílel zadák Bohumil Jank, který prožívá střelecky i bodově (5+4) nejlepší sezónu v nejvyšší soutěži.

Vstup do zápasu nebyl ze strany svěřenců kouče Ružičky ideální, když od třetí minuty dotahovali těsné manko. Přes nepříznivý start se pirátská posádka zvedla, dokonala obrat a nakonec si došla pro vítězství, leč v nájezdech. „Nebylo to vůbec jednoduché utkání, protože Pardubice nemají co ztratit, takže do zápasu šly naplno. My jsme byli od začátku trochu opaření a řekli jsme si, že nesmíme dostat první gól, což se nám nepodařilo. Naštěstí jsme srovnali a pak šli do vedení. Mrzí nás, že jsme nebrali tři body, ale jsme rádi i za dva,“ litoval ztráty bodu odchovanec Milevska.

Základní část extraligy se pomalu blíží do poslední čtvrtiny, a tak se bojům o body mezi sousedy v tabulce přikládá o to větší význam. Před tímto vzájemným střetnutím ztrácelo Dynamo na Piráty pouze šest bodů, a tak by případné zaváhání značně zkomplikovalo celku z Podkrušnohoří možnosti. Opak se však stal pravdou, Severočeši urvali vítězství ve městě perníku a ukořistili další důležité body. „Důležitost utkání byla znát. Sezóna se začíná lámat a každý bod je pro nás zlatý,“ uvědomuje si šestadvacetiletý obránce.

Kormidelník Pirátů Vladimír Růžička musel již v průběhu prvního dějství řešit dilema v sestavě, jelikož se zranil Juraj Valach a Piráti po zbytek střetnutí dohrávali s šesti beky. Celou situaci Chomutovští ustáli bez větších problémů a dle slov jednoho z defenzivních štítů týmu to nebylo vůbec nic neobvyklého, jelikož toto nebyl první ani poslední případ. „Celou sezónu hrajeme na šest beků a ten sedmý občas za někoho zaskočí, takže jsme na to zvyklí,“ pravil s klidem v tváři jihočeský rodák.

Severočeši od závěru prvního dějství čelili dvojitému oslabení, při kterém jim naštěstí hrál do karet čas. Pardubičtí měli z výhody v první části klání pouhou půl minutu, a tak měli chomutovští bojovníci dostatečný prostor na odpočinek, což se později ukázalo jako klíčové pro ubránění stavu. „Je pro nás dobře, že mělo Dynamo přesilovku rozdělenou. Když vás motají minutu a půl nebo dvě, tak je to hrozně náročné a tím spíš bychom dostali gól. Po přestávce jsme alespoň naběhli čerství,“ přiblížil bývalý mládežnický reprezentant.

Kromě klasické hry pět na pět si oba celky v prodloužení vyzkoušely rozvržení čtyř proti čtyřem, což je po šedesáti minutách zápasu znát v nohách každého hráče. Do rozhodující fáze zápasu naskočil také dotazovaný obránce, který po necelých čtyřiadvaceti minutách na ledě mohl posoudit rozdíl v náročnosti mezi klasickou hrou v prodloužení a ve čtyřech na obou stranách jako poměrně dlouho v Pardubicích po skončení chomutovské přesilovky. „Podle mě se hraje ve čtyřech proti čtyřem nebo ve třech proti třem stejně, protože je to vlastně jeden na jednoho. Je to hlavně o šikovnosti hráčů, aby se prosadili. Vždycky vznikne nějaká díra,“ porovnával.

Pirátské posádce se v současné chvíli daří v přesilových hrách, o čemž svědčí rovněž šestá trefa z početní výhody v posledních dvou utkáních včetně toho s Pardubicemi. Sám Bohumil Jank vlastnoručně potrestal faul soupeře gólem z 36. minuty, když střelou z první od modré překonal maskovaného strážce a dle vlastních slov týmu vyhovuje zjednodušení systému.

„Přesilovky jsme hodně zjednodušili. Hrajeme na dvě nebo tři přihrávky a pak hned střela. Nacvičujeme to skoro každý trénink a začalo nám to padat do brány. Jsme hrozně rádi, protože nás to ze začátku sráželo dolů. Kolikrát jsme nedali tři zápasy gól z přesilovky. V dnešním hokeji početní výhody a oslabení rozhodují,“ usoudil elitní bek Pirátů.

„Většinou máme postavená cvičení, kdy dostáváme přihrávky od útočníků na modrou, odkud střílíme a útočníci rány pak tečují. Vesměs je disciplína střílení od modré pomalu v každém cvičení,“ popisoval dále k nácvikům uvedených situací.

Tým zpod vrcholků Krušných hor se může v novém kalendářním roce pyšnit stoprocentní bilancí výher, která zatím dostává přísloví, jak na Nový rok, tak po celý rok. Pochopitelně z nového letopočtu uběhly necelé dva týdny, ale pokud pirátská loď setrvá v této plavbě, může pomýšlet na vysněné vyšší příčky. „Je to krásné. Hrajeme zápas od zápasu a nedíváme se na to, s kým hrajeme. Jestli s prvním Třincem nebo tentokrát s Pardubicemi. Musíme z každého utkání vytřískat nějaké body, odvětil rázně.

Chomutovským se od přelomu roků daří a zářezem v Pardubicích si připsali již čtvrtou výhru z posledních pěti klání. Na této přívětivé šňůře má lví podíl Bohumil Jank, který se usadil v elitní obranné formaci a spolehlivými výkony vrací trenérskému štábu důvěru. „Kolem Vánoc hrajeme slušný hokej. Dokázali jsme porazit dva týmy z první šestky a podle mě dokážeme obrat kohokoliv. Dostávám dost prostoru na ledě a snažím se to oplácet trenérovi i týmu,“ ocenil hráč s číslem 70 pozici v týmu.

Bývalý hráč třineckých ocelářů zažívá v probíhajícím ročníku nejúspěšnější sezónu, alespoň co se čísel týče. V dosavadních dvaatřiceti zápasech si připsal devět bodů, přičemž pět za vstřelené branky. Právě ve střelecké disciplíně zažívá vlastník stříbrné medaile z loňského play-off o Masarykův pohár vydařený ročník a svá čísla má šanci ještě navýšit. „Nikdy si maxima nestanovuji. Jsem typ beka, který je spíš defenzivní a má za úkol bourat, blokovat střely a hrát jednoduše. Bodíky, co mi momentálně skáčou, jsou pro mě jedině plus a jsem za ně rád,“ uvedl závěrem.