Ohlasy po utkání

„Musíme bojovat a hrát srdcem, jinak to nejde,“ nabádá Milan Procházka

Napsal 03.12.2012 Kryštof Kousal
C h o m u t o v - Piráti si prochází těžkým obdobím. Góly nepadají, obrany chybují, všechny hráče provází smůla. Piráti v zápase proti brněnské Kometě opět přišli o vedení, když rychle vedli o dvě branky, ale hosté otočili na 3:2. Poloprázdný stadion zanořil obličeje do dlaní. Opět to vypadalo nadějně a vzápětí se úspěch vzdálil. Pak ale přišel impuls. Milan Procházka srovnal na 3:3 a Piráti se mohli nadechnout k finálnímu obratu. Doufejme, že se nebude jednat jen o obrat v zápase, ale o obrat v celé sezóně. Autor dvou plusových bodů z utkání 27. kola Tipsport extraligy se nechal vyzpovídat po zápase.

Podobně jako každý z chomutovských hokejistů, ani Milan Procházka neskrýval značnou úlevu po výhře za tři body. „Zaplať pánbůh za to. Ale šli jsme tomu naproti. Makali jsme a díky gólmanovi i využitým přesilovkám jsme to dotáhli do vítězného konce,“ vysvětluje příčiny kvalitního výkonu.

Piráti navíc Kometě nasázeli stejný počet gólů, jaký dokázali vyprodukovat proti všem soupeřům v předcházejících pěti kolech dohromady. Za všechno může poctivá práce před brankářem Falterem. „Přesně o tom to je. Musíme pořád chodit do brány, jinak gól nedáme. Beci výborně stříleli, my jsme plnili svůj úkol před brankářem a padly z toho góly. Jsme rádi, že to konečně vycházelo,“ raduje se chomutovské číslo 40.

Milan Procházka se krátce vyjádřil také ke změnám v herní taktice, které nastaly po odchodu trenéra Doležala.„Naše hra byla založená hlavně na obraně. Teď musíme hlavně doma hrát útočnější hokej. Je potřeba dohrávat souboje, srážet se, což jsme tentokrát předvedli a dokázali vyhrát,“ uvědomuje si.

Mít po pěti prohrách dostatek odvahy postavit se druhému týmu Tipsport extraligy a sehrát s ním více než vyrovnanou partii, to není nic jednoduchého. Strach ale na ledě podle Milana Procházky nemá co dělat: „Psychicky na tom pochopitelně bylo lépe Brno. Jsou v tabulce úplně jinde než my. Ale tím se vůbec nemůžeme zaobírat. Musíme jít poctivě zápas od zápasu, stejně jako v tomhle zápase. Když budeme hrát takhle poctivě, tak to bude dobré.“

Pětatřicetiletý útočník rozhodně vzhlíží k lepším zítřkům, které ale budou plné tvrdé práce na odstranění některých nedostatků. „Musíme ještě hodně zapracovat na bránění středního pásma, směrem dopředu už to bylo super. Věřím, že když budeme pokračovat v tom, co jsme předvedli, když do toho dáme to chomutovské srdce, tak to bude paráda,“ těší se Procházka.

Chomutovské tribuny Milana Procházku postrádaly od 14. listopadu, kdy se zranil v zápase proti Zlínu. Tehdy všem přítomným na stadionu zatrnulo. Náraz na mantinel ve středním pásmu vyhlížel velice bolestivě a chomutovského forvarda z ledu odnášeli záchranáři. Vše ale nakonec proběhlo bez větších komplikací a Procházka byl rád, že se mohl vrátit už po půlměsíci: „Jak to zpočátku vypadalo špatně, tak to nebylo až tolik vážné. Měl jsem akorát naražená žebra. Zatímco jsem tady nehrál, tak jsem se rozehrával v Kadani, za což jsem strašně rád. Odehrál jsem tam tři zápasy, trenér mi dával velký prostor. Hodně jsem se rozehrál a to mi velmi pomohlo do dalších zápasů za Piráty.“ K prvnímu zápasu za Chomutov po zranění nastoupil už v pátek proti Litvínovu, to ale vyšel tým bodově naprázdno.

Piráti však mohli opět o všechny body proti Brnu přijít. Ujali se rychlého vedení 2:0, které ale ještě do konce třetiny ztratili a na začátku druhé části šla Kometa do vedení 3:2. Mnozí už se báli toho, že se brankostroj hostů rozjede a chomutovští hokejisté se vrátí ke gólově impotentní hře, která je provázela v předešlých kolech. Z čista jasna se ale před Falterem zjevil Procházka a jemnou tečí Piráty spasil. „Hokej je o chybách, které jsme zase udělali. Musíme se toho do příště vyvarovat, obranná hra se musí zlepšit. Trochu jsme změnili systém, který jsme měli všichni, kteří tu hrajeme delší dobu, zažitý. Věřím tomu, že to takhle fungovat bude. Za gól jsem samozřejmě rád, ale je úplně jedno, kdo ho dal. Když budeme všichni takhle makat, chodit do brány, tak góly zase začnou padat,“ zůstává znojemský odchovanec nohama na zemi.

Samotnou gólovou situaci, která vrátila Chomutov do hry, viděl její aktér následovně: „Já jsem na Bretta klepal, aby puk co nejrychleji vystřelil na bránu, protože jsem tam byl sám. Pro gólmana je strašně těžké chytit tečovanou střelu. Mně to tentokrát vyšlo a jsem za to rád.“

V časech, kdy se tolik nedaří, má heslo loňského play-off snad ještě větší váhu, než vloni. „Je před námi ještě dlouhá doba, máme ještě půl sezóny. Musíme hrát každý zápas dobře, srdcem, bojovat. Jinak to prostě nejde. Doma musíme makat, útočit, srážet se a ne bránit jako zbabělci,“ uzavřel Procházka.