Preview k zápasu

Karel Hromas proti svým? Do Chomutova přijede pražská Sparta

Napsal 03.08.2011 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Kolotoč přípravných zápasů se roztočil. Po úterním zápase proti Karlovým Varům, prověří Chomutov pražská Sparta. Ta loni zažila největší krizi v novodobé historii a po výrazných změnách v kádru chce letos opět útočit na nejvyšší příčky.

Soukolí železné Sparty v loňské extraligové sezoně pořádně zarezlo. Sparta po dvaapadesáti odehraných extraligových kolech skončila na 12. místě. Od postupu do play off ji dělilo propastných čtrnáct bodů.

Když železná Sparta zarezne

Místo bojů o titul ji tak čekaly boje o záchranu. Nutno podotknout, že Sparta si v nich poměrně brzy zajistila jistotu setrvání v dalším extraligovém ročníku a zbytek sezony dohrála spíše z povinnosti – šanci v kádru dostali mladíci z juniorky.

Pro Spartu bylo konečné dvanácté místo vůbec nejhorším výsledkem v její novodobé historii. Takto špatně nedopadla ani sezona 1994/1995 – v té sice pražský tým taky zůstal před branami play off, ale o postup mezi nejlepší osmičku bojoval do posledního kola. Na její úkor tehdy nakonec paradoxně do vyřazovacích bojů postoupila Slavia, extraligový nováček.

Spartě ke zlepšeným výkonům v loňské sezoně nepomohlo ani angažování trenérského dua Hořava-Rulík. K trenérské výměně na Spartě sáhli po 16 odehraných zápasech, kdy se slavný klub potácel na předposledním místě tabulky, ale ani chomutovským fanouškům dobře známý Radim Rulík s týmem moc nezmohl.

Zemětřesení v kabině

Už během sezony došlo k mnoha změnám v hráčském kádru. Po sezoně pak sparťanská kabina zažila velké zemětřesení. Na trenérskou lavičku se postavil Josef Jandač, jeho asistentem se stal Richard Žemlička, jedna ze sparťanských legend.

Tým opustil dlouholetý kapitán David Výborný, kterého zlákala nabídka z Mladé Boleslavi, do Karlových Varů zamířila opora zadních řad – Michal Gulaši. V kádru nepokračuje ani Ondřej Kratěna, ten rozšířil hráčské řady v Plzni. Hostování v Karlových Varech má vyřízené Marek Bartánus, předloni nejproduktivnější hráč slovenské nejvyšší soutěže.

Asi nejpikantnější bude čtvrteční souboj pro Karla Hromase. Pětadvacetiletý útočník totiž do Chomutova přišel právě ze Sparty, kde strávil podstatnou část své dosavadní kariéry.

Nové posily

Sparta ale i výrazně posilovala. Do útoku získala Ivana a Tomáše Rachůnkovi, Petra Tenkráta, Alexe Fostera, Adama Lapšanského, Petera Jánského nebo Mariana Bližňáka. Obranné řady by v přístí sezoně mohli vyztužit Američan Troy Milam, Jaroslav Kasík, Angel Krstev nebo Michal Sersen.

Nikdo ale nemá nic jistého, po prvním tréninku na ledě, ke kterému sparťané nastoupili stejně jako chomutovští hráči 25. července, se Josef Jandač nechal slyšet, že v přípravných zápasech chce vyzkoušet co nejvíce hráčů a dát prostor i mladým nadějím. Tyto plány mají s chomutovským Václavem Sýkorou nejspíš úplně stejné.

×
Odehrané v 12:30 | Dor.
BK Mladá Boleslav
Piráti Chomutov
×
Odehrané v 13:00 | Jun.
HC Dynamo Pardubice
Piráti Chomutov