Mladežnický hokej

Junioři a dorost v pozměněném systému rozběhnou extraligy na domácím ledě

Napsala 05.06.2018 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Citelné změny v mládežnických kategoriích byly oznámeny Českým svazem ledního hokeje ještě v průběhu končící sezóny, v platnost přijdou s novým ročníkem 2018/2019. Ze tří kategorií vzniknou pouze dvě pro mladíky narozené od roku 2000 do 2004, hráči narození 1999 budou moci nastupovat v juniorech na výjimku. Nový bude pro nejstarší kategorii také bodový systém, který přinese tří nebo čtyřbodové zápasy. Dorost i junioři začnou na vlastním ledě o druhém zářijovém víkendu.

Škrty v mládežnických kategoriích

V minulých sezónách měly nejvyšší soutěže mládeže tři kategorie – mladší dorost, starší dorost a juniory – od následujícího ročníku dojde ke sloučení a celkovému snížení počtu týmů ze 72 na 54 mužstev. Žáků se žádné změny nedotknou a stejně tomu bude i pro mladší dorost, který zůstává dvojročníkový. I nadále bude pro hráče narozené v letech 2003, 2004 a mladší.

U staršího dorostu a juniorů došlo ke sloučení do tříročníkové kategorie a posunutí hranice, nadcházející rok se bude týkat hokejistů narozených v letech 2000, 2001 a 2002. Později byla oznámena také výjimka pro mladíky ročníku 1999, jejichž maximální počet na jedno mistrovské utkání činí dva hráče do pole plus jeden brankář.

Obě soutěže zůstávají otevřené, tudíž bude zachováno sestupování a postupování.

Nový bodový systém pro nejstarší kategorii

Junioři už nebudou hrát na klasický tříbodový systém, jako jsme zvyklí v Tipsport extralize nebo jiných soutěžích. Týmy budou v základní a nadstavbové skupině nezávisle na výsledku po základní hrací době hrát prodloužení tři na tři a případně pojedou nájezdy, což přinese i změny v dělení bodů.

První možnost: Po základní hrací době vyhrají například domácí poměrem 5:2, tím pádem získají tři body. Poté bude následovat prodloužení a případné nájezdy. Když vyhrají hosté, pak se budou body dělit v poměru tři ku jedné. V případě, že by domácí uspěli i v nastaveném čase nebo nájezdech, zápas pro ně bude čtyřbodový.
Druhá možnost: Po základní hrací době skončí utkání vyrovnaným skóre, oba týmy si připíšou bod a v prodloužení nebo případných nájezdech si to rozdají o klasický bonusový bod. To znamená, že utkání bude pouze tříbodové.

Systém juniorů

DHL extraliga juniorů bude čítat čtyřiadvacet mužstev, která budou v první části rozdělena do čtyř skupin po šesti na základně regionálního principu. Celky odehrají v rámci skupiny dvacet kol, takže nastoupí ke čtyřem vzájemným střetnutím. Nejlepší tři z každé skupiny budou hrát ve skupině „o pořadí v play-off“, zbylá mužstva budou hrát skupinu „o umístění na 13. až 24. místě“.

Ve třetí části bude šestnáct nejlepších mužstev (celá skupina „o pořadí v play-off“ plus čtyři týmy ze skupiny „o umístění na 13. až 24. místě“) bojovat ve čtyřech skupinách o postup do čtvrtfinále play-off.

ROZPIS JUNIORŮ

Zahájení ligy: Piráti Chomutov zahájí soutěž ve skupině A spolu s dalšími pěti celky – HC Slavia Praha, HC Energie Karlovy Vary, HC Plzeň 1929, HC Litvínov a Rytíři Kladno. K prvnímu duelu nastoupí junioři v pátek 7. září proti pražské Slavii, hned v sobotu vyzvou na chomutovském ledě karlovarskou Energii. Třetím utkáním bude derby hrané v Litvínově následující pátek 14. září.

Soutěžní systém pro dorost zůstává stejný

Dorost, donedávna mladší dorost, pojede v loňském systému. V první části bude třicet týmů rozděleno podle regionálního principu do tří desetičlenných skupin – Západ, Střed a Východ. Ve druhé části budou vytvořeny skupiny A až E. Skupiny A a B mají stejnou váhu, budou obsahovat čtyři nejlepší celky každé skupiny po první části a zaručují postup do play-off.

Ve skupinách C až E se utkají mužstva, která skončí v základních skupinách na 5. až 10. místě s tím, že se mužstva nijak nepromíchají (Skupina C – Západ, Skupina D – Střed a Skupin E – Východ). Z těchto skupin vzejdou ještě tři účastníci play-off. Ze dvouskupinového play-off vzejdou čtyři mužstva, která se utkají na závěrečném turnaji o titul mistra republiky.

ROZPIS DOROSTU

Úvodní střetnutí dorostu: Dorost patří do skupiny Západ spolu s dalšími devíti celky – HC Plzeň 1929, HC Kobra Praha, HC Litvínov, Pracovní zálohy Kladno, HC Meteor Třemošná, HC Sparta Praha, HC Slavia Praha, Rytíři Kladno a HC Karlovy Vary. I dorostenci začnou doma, kde v sobotu 8. září přivítají Třemošnou. Ven odjedou ve čtvrtek 13. září, kdy vyzvou v Kladně tým Pracovní zálohy. Po dalším utkání v Plzni přijde na řadu derby na ledě Litvínova.