Extraligový kolotoč pokračuje na západě, Piráti vyzvou ve formě hrající Plzeň

Napsala 14.02.2019 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti pokračují v náročném programu Tipsport extraligy na západě, kde vyzvou ve 44. kole druhou Plzeň. Růžičkova družina v předchozím kole slavila ve velkém podkrušnohorském derby, když prolomila sérii šesti nezdarů. Posilněni plným bodovým ziskem a na dostřel karlovarské Energii vlétnou Chomutovští v Home Monitoring Aréně od 17 hodin a 30 minut do další bitvy, v níž budou moci zlobit ve formě hrající Škodovku.

Plzeň hraje ve výborné formě, v posledních patnácti zápasech jedinkrát nebodovala

Plzeň se dlouho pohybovala na spodní hranici přímého postupu do čtvrtfinále. Od 30. prosince ale hrála ve skvělé formě, když v deseti zápasech v řadě bodovala a pouze s Mladou Boleslaví spadla do červených čísel za prohrané prodloužení. V dlouhé šňůře stojí za zmínku jedenáctigólový debakl Pardubic a dvě čistá konta Dominika Frodla v Olomouci a proti Hradci Králové.

O bodovou sérii přišli indiáni 30. ledna v Liberci, kde nevstřelili jediný gól. Následně si spravili chuť vítězstvím 5:2 v Brně a urvanými nájezdy na ledě Sparty. Opět do Prahy vyrazili hned po reprezentační přestávce, v dohrávce šestnáctého kola slavila opět Plzeň.

Aktuálně se hokejisté ze západočeské metropole hřejí na druhém místě s 82 body za 21 výher, sedm dvoubodových zisků a pět ztracených prodloužení nebo nájezdů. Na vedoucí Liberec ztrácejí 6 bodů, o jeden jsou zpět Oceláři.

Příchody do modrobílého dresu – Michal Moravčík a řada střídavých startů

Krátce před uzávěrkou přestupů získala Plzeň zpět Michala Moravčíka, který neuspěl v Montrealu, kde se dohodl na předčasném ukončení smlouvy.

Stejně jako většina extraligových týmů, i organizace z města na soutoku čtyř řek sáhla do první ligy, a to především pro obránce. Z Litoměřic získala Patrika Marcela, od Rytířů Petra Hořavu, z Jihlavy duo David Kajínek – Jan Holý a z Českých Budějovic mohou naskočit Žiga Pavlin s Mitchellem Fillmanem. Jediného útočníka si Plzeň zamluvila v Prostějově, kde si vybrala Tomáše Nouzu.

Bilance vzájemných duelů hovoří pro Plzeň

Piráti proti Plzni hrají ve stoupavé tendenci. V úvodním vzájemném duelu vysoko padli a přidali další prohru do úvodní černé série. Napodruhé už se zdálo, že se půjde v Chomutově do prodloužení, jenomže indiáni čtyřicet vteřin před poslední sirénou strhli výhru na svou stranu. Ve třetím zápase družina Vladimíra Růžička dvakrát vedla, jenomže ani to nestačilo. Do čtveřice všeho vítězného?

Chomutov – Plzeň 2:9 (1:3, 0:2, 1:4)
Branky a nahrávky: 1. Růžička (Sklenář), 60. Jank (Skokan, Koblasa) – 2. Němec (Kracík, Pulpán), 9. Straka, 12. Němec (Kaňák), 34. Kratěna (Stach), 37. Indrák (Gulaš), 41. Straka (J. Kindl, Kodýtek), 47. Němec (Gulaš), 53. Němec (Jones, Stach), 56. Kracík (Kaňák, Nedorost).
Vyloučení: 6:7. Využití: 0:3. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 27:24. Zblokované střely: 8:11. Hity: 9:4. Vhazování: 29:25.

Chomutov – Plzeň 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 16. Jank (Klhůfek), 25. Růžička (Jank) – 7. Eberle (Pulpán, Čerešňák), 32. Eberle (Straka, Vráblík), 60. Eberle (Allen, Gulaš).
Vyloučení: 9:6. Bez využití. Střely na branku: 20:37. Zblokované střely: 15:4. Hity: 9:8. Vhazování: 15:41.

Plzeň – Chomutov 3:2 (0:1. 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 22. Němec (Kodýtek), 32. Němec (Kvasnička), 42. Kodýtek (Kovář, Gulaš) – 7. Duda (Vantuch), 26. T. Svoboda (Růžička, Buchtela).
Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Střely na branku: 24:16. Zblokované střely: 8:9. Hity: 15:8. Vhazování: 26:17.

Čtvrtý zápas. Bitva maskovaných mužů nebo útoků?

Piráti ve velkém podkrušnohorském derby prolomili sérii šesti nezdarů

Derby celou úvodní třetinu provázela vyloučení, které se podepsalo i pod vedoucí brankou Chomutova. Nabídnutou přesilovku využil Radek Duda, na něhož krátce před polovinou základní hrací doby navázal Jan Stránský. Za stavu 3:0, na kterém se podílel ještě Tomáš Svoboda, Litvínovští snížili díky šťastnému odrazu od brusle Martina Hanzla. Finální podobu dal výsledku Adam Raška.

Chomutov – Litvínov 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 9. Duda (Vantuch, Dietz), 28. Stránský (Sklenář, Růžička), 39. T. Svoboda (Růžička, Kovář), 48. Raška (Stránský, Knot) – 43. Hanzl (Piché). Vyloučení: 8:6, navíc Trončinský (Litvínov) 10 minut. Využití: 2:0. Střely na branku: 26:32. Zblokované střely: 10:9. Hity: 9:6. Vhazování: 28:40.

Poslední sestava Pirátů: Peters – Jank, Knot, L. Kovář, Buchtela, Dietz, Zeman, Valach – Sklenář, Růžička, T. Svoboda – Marjamäki, Vantuch, Duda – Tomica, Raška, Stránský – Koblasa, Chlouba, Klhůfek.

Navrátilec z marodky Jan Stráský po vítězném derby a před bitvou s Plzní

Jan Stránský: „Minulý zápas, když jsme v Plzni prohráli 2:3, jsme předvedli velmi dobrý výkon. Doufám, že si to kluci pamatují a půjdeme do toho s tím, že na to chceme navázat. Vrátilo se dost hráčů z marodky, takže když takhle budeme šlapat, nemáme se čeho bát. Zbývá nám posledních devět zápasů a pak play-out. Máme ještě šanci dotáhnout se na Vary.“

Plzeň v posledních dvou minutách srazila Vítkovice

Ještě v 57. minutě byl stav 2:2 a zdálo se, že v Plzni dojde na prodloužení. O pár okamžiků později však Jan Kovář využil početní výhodu a v čase 59:59 pečetil výhru indiánů Milan Gulaš.

Plzeň – Vítkovice 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 8. Pulpán (Straka, Kodýtek), 26. Indrák (Jan Kovář, Gulaš), 58. Jan Kovář (Moravčík, Pour), 60. Gulaš (Moravčík) – 9. P. Zdráhal (Kucsera, Š. Stránský), 42. D. Květoň (D. Krenželok, Hrabal). Vyloučení: 6:6. Využití: 2:0. Střely na branku: 38:33. Zblokované střely: 9:7. Hity: 12:6. Vhazování: 40:23.

Poslední sestava Škodovky: Frodl – Pulpán, Vráblík, Moravčík, Kaňák, Hořava, Allen – Pour, J. Kovář, Gulaš – Straka, Kodýtek, Eberle – Němec, Preisinger, D. Kindl – Kantner, Nedorost, Indrák – Kolda.