Druhé domácí utkání European Trophy! Soupeřem bude švédský Linköping

Napsal 23.08.2012 Kryštof Kousal
C h o m u t o v - Soutěž European Trophy má v pátek na programu své třetí kolo, v rámci kterého přijede na sever Čech hvězdami nabitý švédský klub Linköpings HC. Týmu švédské nejvyšší soutéže Elitserien se v loňském roce příliš nedařilo, o to větší motivaci ale svěřenci Rogera Melina do letošního roku mají. Chomutovský zimní stadion bude první ze dvou zastávek Linköpingu na cestě po střední Evropě v rámci European Trophy, v neděli změří síly s pražskou Spratou.

A bude to pro Linköpings HC také první zápas na ledě soupeře. Seveřané odehráli první dvě kola v domácím Coletta Center a jejich bilance činí po jednom vítězství i porážce. 17. srpna přivítali HC Slovan Bratislava, první soupeř Chomutova měl ale evidentně problém s aklimatizací. Ve třetí třetině zvyšoval už na 4:0 domácí Sebastian Ottosson, až pak se nováček KHL zmátořil a připsal si alespoň dva čestné úspěchy z holí Kanaďana Sigaleta a Milana Kyntára. První hvězdou zápasu byl vyhlášen Pär Arlbrandt, který ve třinácté minutě vybídl svou asistencí Carla Söderberga k otevření skóre a ve druhé třetině zvyšoval na 2:0.

Niclas Hävelid byl vyhlášen druhou hvězdou druhého utkánní

O dva dny později hostili Linköpings tým z hlavního města Rakouska UPC Vienna Capitals, a tak jednoduchou práci jako v předešlém kole zdaleka neměli. Po šesti minutách a pěti vteřinách vedli Vídeňané už 2:0, až o dalších šest minut později se prosadil i Linköping, potřeboval na to ale dvojnásobnou přesilovou hru. V další minutě už Linköpings skórovali ve vyrovnaném počtu mužů na ledě a po první třetině byl stav 2:2. Zhruba v polovině druhé části ujel ve vlastním oslabení Markus Schlacher a zvýšil na 3:2 pro Rakušany, ale patnáct minut před druhou sirénou srovnal stav Christopher Fish. Utkání dospělo za rovného skóre až k samostatným nájezdům. Utkání rozhodl François Fortier, který tak připsal bod navíc Vídni a vysloužil si i statut první hvězdy zápasu.

Na koho se těšit?

Linköpings HC jsme podrobně představili v seriálu Soupeři pro European Trophy, takže pouze shrňme, že tento tým překypuje zkušenými hráči i šikovnými dravými mladíky. V dresu hostí se s kapitánským céčkem představí Magnus Johansson, který má s rolí kapitána dostatek zkušeností i z reprezentačních akcí tří korunek. Také další veterán Niclas Hävelid, jistě svými dovednostmi dokáže zaujmout spoustu hokejových fanoušků a třetí hvězdou v obraně je urostlý mladík Mattias Bäckman.

V útoku Linköpingu září stálice švédské reprezentace Mattias Weinhandl a třiadvacetiletá raketa Simon Hjalmarsson. Oba klenoty přišly do Linköpingu v letošní letní přestávce. Zajímavou útočnou silou je také teprve devatenáctiletý Christopher Fish, který se podepsal pod třetí branku v zápase s Vídní.

Mattias Bäckman nedaruje centimetr ledu zadarmo

Linköping je v jižní divizi European Trophy na čtvrtém místě, ale nezapomeňme, že oproti první Spartě a třetím Pirátům má odehráno o zápas méně. To je také jeden z důvodů, proč hráči Linköpingu nefigurují na vrcholu žádné z dosti zkreslených statistik. Nepoměr v odehraných zápasech ale rozhodně nezkazí radost fanouškům Pirátů. Na druhé místo Davida Hrušky a dělené šesté místo Milana Krafta v kanadském bodování se kouká velmi pěkně. Neopomeňme ani Bretta Palina, který je mezi obránci se čtyřmi body také na druhém místě.

Utkání proti hvězdám švédského hokeje slibuje zcela jistě skvělou podívanou a kdo ví, třeba utkání dospěje k samostatným nájezdům, ve kterých mají Piráti značnou praxi. Finská mise byla pro Chomutov úspěšná, je ale třeba ji potvrdit také vítězstvím na domácím ledě. V statistice návštěvnosti domácích utkání figuruje Chomutov na čtvrtém místě v rámci celé European Trophy, což je perfektní vizitka, ale třetí Lulea je na dohled! Utkání proti elitnímu švédskému soupeři začíná v pátek v 17:30 hodin.