Preview k zápasu

Do Chomutova míří extraligový vicemistr z Karlových Varů

Napsal 06.08.2008 David Matula
C h o m u t o v - Ačkoliv příprava na nadcházející ročník je již v plném proudu a chomutovští hokejisté mají za sebou již tři přípravné duely, tak se poprvé v nové sezóně představí před svým publikem až nyní. Do Chomutova míří celek HC Energie Karlovy Vary a na programu je tak druhé kolo letního Tipsport Hockey Cupu. V prvním kole nestačili svěřenci Martina Pešouta na Kladno, naopak Energetici slavili vítězství 3:2 nad Ústeckými Lvy, které se ovšem urodilo až po prodloužení. Velkou premiéru si před svými fanoušky odbudou i dvě zahraniční posily bílomodrých Kanaďan Charlie Giffin a finský brankář Jane Lundell, který se stal strůjcem úspěchu na ledě pražské Sparty. Utkání odstartuje ve čtvrtek v tradičních 17:30 a vstupné na tento duel bude činit 40 Kč dospělí a 20 Kč děti.

Chomutov v přípravě

Hokejisté Chomutova mají za sebou již tři přípravná utkání, která jistě již něco trenérské dvojici Pešout – Rech naznačila. Jako první se do cesty postavil v Ostrově nad Ohří ruský celek Orenburg. Chomutovští nezaváhali a po brankách Fábryho, Jíry, Míky a Maláta zvítězili 4:2, přičemž ruský soupeř se prosadil až v závěrečné dvacetiminutovce. Hned následující den čekal bílomodré další soupeř a sice na svém ledě pražská Sparta. Svou chomutovskou premiéru mezi třemi tyčemi si odbyl Jane Lundell a značnou měrou se podílel na konečném vítězství 0:2. Branky vítězů stříleli Hašek a Révay. Posledním dosavadním vystoupením hráčů zpod vrcholků Krušných hor a zároveň prvním v letním Tisport Hockey Cupu bylo utkání na ledě Kladna. Úvodní bodový úspěch se však vyválčit nepodařil, ačkoliv svěřenci Martina Pešouta po brance Charouska vedli, bohužel ale své vedení z dalších příležitostí navýšit nedokázali, a tak se začali prosazovat domácí a nakonec po trefách Frolíka, Tenkráta a Horny zvítězit 3:1.

HC Geus Okna Kladno – KLH Chomutov 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Branky: 26. Frolík, 31. Tenkrát, 60. Horna - 8. Charousek (Hašek).

Tabulka skupiny A:

1. HC Geus Okna Kladno	        3:1	3b.
2. HC Energie Karlovy Vary	3:2	2b.	
3. HC Slovan Ústečtí Lvi	2:3	1b.
4. KLH Chomutov		        1:3     0b.
5. HC Litvínov			-	-

Soupeřem bude extraligový vicemistr

Hráči karlovarské Energie vstoupili stejně jako chomutovští do sezóny poslední červencový den a stejně jako jejich sok vstoupili do ročníku 2008/2009 vítězně. Na svém ledě totiž dokázali porazit loňského vítěze základní části HC Mountfield 5:2. Rozhodující byla zejména úvodní dvacetiminutovka, kterou dokázali domácí vyhrát v poměru 3:0. Střelcem dne potom byl exkladenský forvard Vítězslav Bílek, který se trefil dvakrát.

Celek našeho soupeře doznal oproti loňskému veleúspěšnému roku jen "kosmetických" změn, a tak budou jistě Západočeši opět „štikou“ ligy. Zřejmě největší ztrátou pro Energii je odchod úspěšného trenéra Zdeňka Venery, který se rozhodl pro návrat domů, do Zlína. Zdeněk Venera stál na karlovarské střídačce tři sezóny a v té poslední dokázal se svým týmem dokráčet až do finále, kde jeho svěřenci nestačili na Slavii až v sedmém rozhodujícím utkání. Novým vládcem střídačky se stal Josef Paleček, kouč který například dovedl liberecké Bílé Tygry k vítězství v základní části, nebo byl jedním z asistentů Aloise Hadamczika u reprezentačního výběru.

Dosavadním posledním přípravným duelem pro Karlovy Vary byl souboj s Ústeckými lvy. Během šedesáti minut vyrovnané bitvy se diváci v Karlových Varech vítěze nedočkali, a tak muselo následovat prodloužení. V něm Energetici svého soupeře dostali hned od úvodu pod tlak a svou převahu korunovali brankou Jaroslava Kristka, který tak rozhodl o bonusovém bodu pro Západočechy.

HC Energie Karlovy Vary – HC Slovan Ústečtí Lvi 3:2pp (1:1, 1:1, 0:0 – 1:0)

Branky: 19. Bílek, 26. Gróf (Řezníček), 62. Kristek (Skladaný) - 11. Kloz (Mikulík), 32. Pojkar.

Před zápasem

Trenérské duo Pešout – Rech poslalo již do boje všechny hráče, které má k dispozici. Chyběli pouze Kolda (dlouhodobé zranění kolena) a Domin, který se zotavuje po těžkém zranění a jeho návrat na ledovou plochu nechce nikdo uspěchat. Do Kadaně byla prozatím poslána čtveřice hráčů Kloz, Lang, Valský a Indra, která má již za sebou utkání s Mostem. Trenér Pešout tak zřejmě zahájil „kolotoč“ hráčů, kteří se budou mezi Chomutov a Kadaní přesouvat. „Chceme, aby se tři, čtyři hráči vždy po týdnu v Kadani otočili, aby si na tamní prostředí taky zvykli. Po utkání se Slávii již definitivně určíme, kdo a kde začne sezónu,“ říká Martin Pešout.

Do utkání na Kladně tak krom již zmíněného kvarteta nezasáhli ani obránce Višňák a útočník Kukla. Oba tak dostanou zřejmě příležitost ve čtvrtečním duelu proti Karlovým Varům. Stejně tak by si měli odbýt premiéru před domácím publikem Charlie Giffin a Jane Lundell, který „kryl záda“ Cikánkovi v zápase na Kladně.

Vytíženost hráčů v přípravě:

Lundell (1), Cikánek (3), Štěrba (1) – Chmelíř (3), Révay (3), Pulpán (2), Všetečka (2), Bombic (2), Ťupa (2), Trefný (3), Kolarz (3), Višňák (2), Kloz (2), Lang (2) – Gombár (3), Skořepa (3), Míka (3) – Polanský (2), Mikšovic (2), Jíra (2) – Malát (3), Giffin (3), Fábry (3) – Tauš (2), Kukla (2), Indra (2) – Hašek (2), Charousek (2), Jeslínek (2) – Valský (2)

Pozn. V závorkách uveden počet odehraných utkání
Brankáři odchytali:
Lundell – odchytal 43 minut proti Spartě
Cikánek – celý zápas proti Kladnu, 17 minut proti Spartě a polovinu utkání proti Orenburgu
Štěrba – polovinu utkání proti Orenburgu

Sestava z posledního utkání na Kladně:

Cikánek - Chmelíř, Révay, Ťupa, Bombic, Pulpán, Všetečka, Trefný, Kolarz - Gombár, Skořepa, Míka - Hašek, Charousek, Jeslínek - Polanský, Mikšovic, Jíra - Malát, Giffin, Fábry.

Sestava Energie proti Ústí nad Labem:

Mensator - Dobroň, Duben, Grof, Mudroch, Hanzlík, Němec, Prošek, Řezníček - Kumstát, Skuhravý Košťál - Melenovský, Bílek, Hluchý - Skladaný, Kristek, Dej - Zucker, Pech, Procházka