Dalším soupeřem Severočechů bude Opava

Napsal 26.01.2004 Martin Bocian
C h o m u t o v – Základní část první hokejové ligy se pomalu chýlí ke svému závěru a boje o výchozí pozici pro play off vrcholí. Hokejisté KLH Chomutov se po nepovedeném zápase v Brně představí opět před domácím publikem. Ve středu hostí celek HC Slezan Opava. Všechny předchozí vzájemné střetnutí skončili vítězstvím Severočechů, kteří do zápasu nastoupí v pozici jasného favorita. Slezané v současné době bojují na dvou frontách. Kromě hokejové ligy totiž řeší vážné spory s městem.

Město vs. HC Slezan

V polovině ledna se rozhořel velice vážný a ostrý spor ohledně další existence hokejového klubu v Opavě. Město totiž ze dne na den přestalo hradit provozní náklady spojené s údržbou zimního stadionu, přestože mu to platná smlouva ukládá. Radnice se tak snaží dotlačit vedení klubu do koutu, aby podepsalo novou, pro město výrazně výhodnější smlouvu. "Odstoupením od této smlouvy bychom přišli o cca 1,5 mil korun ročně z příspěvků ČSTV a o další finanční prostředky které díky ní můžeme získat z pronájmů jednotlivých částí stadionu. Tyto peníze tvoří podstatnou část našeho rozpočtu a do poslední koruny jdou zpět na rozvoj hokeje a na údržbu objektu," uvedl pro oficiální web klubu ředitel opavského zimního stadionu Bohumír Vojtovič. Hokejový klub proto hradí všechny faktury ze svého rozpočtu, který se však pomalu vyprazdňuje. Vedení tak usilovně shání peníze doslova kde se dá. „Jednáme s několika potenciálními partnery, jedním z nich je i pan Radim Masný. Ten nám už nabídl pomoc právníků a řeší kritickou situaci u juniorky, kde přispěl na nákup hokejek. Věříme, že se dohodneme a silný partner nás zachrání, nicméně systémové řešení to není a férové ze strany města už vůbec ne,“ uvedl Vojtovič.

Jak je na tom Opava?

Opava se v současné době nachází na dvanácté příčce tabulky se ziskem 35 bodů. Drtivou většinu z nich získali opavští na domácím ledě. Na hřištích soupeřů totiž od začátku sezony vyhráli pouze jednou, v 7. kole v Jihlavě. Před několika dny dostal výpověď brankář Slezanů Roman Šlupina, jelikož výbor klubu nebyl spokojen s jeho výkony a přístupem. Jeho nástupcem se stal Radek Masný. Na střídačce doplnil trenéra Josefa Doboše asistent Pavel Hulva.

Poslední utkání Opavy

Slezané jsou jedním ze čtyř klubů, které se v minulém kole postaraly o překvapení, když porazili výše umístěného soupeře. Dokázali obrat o všechny body Beroun, vedoucí celek tabulky. Zápas se hrál ve vysokém tempu. Medvědi se ujali vedení v 5. minutě po brance Eiselta a těsný náskok si udržely až do přestávky. Ve druhé dvacetiminutovce ale domácí skóre otočili. V rozmezí 26. a 28. minuty se trefili Zdeněk a Sochorek. V poslední třetině ještě zvýšil Šebesta a hostům nepomohla ani druhá branka Eiselta pět minut před koncem. Opava tak poprvé v sezoně Beroun porazila.

Poslední vzájemné utkání

Chomutov ve 29. kole zakončil na Slezském ledě rok 2003. Tehdy ještě jako vedoucí celek tabulky vyhrál 3:1. Hrdinou utkání se stal chomutovský obránce Robert Plaček, autor dvou branek. Třetí úspěch zaznamenal Charousek. Jedinou branku Opavy vsítil Hulva. “Opavští byli zpočátku aktivnější. Hráli jsme dost oslabení, takže jsme se dostávali pod tlak, z čehož pramenily šance soupeře, který nám byl velmi vyrovnaným protivníkem. Naštěstí jsme však výsledek obrátili a vyhráli,“ zhodnotil tehdy zápas trenér Severočechů Vladimír Kýhos.

Statistiky z posledního vzájemného zápasu

Branky: 32. Hulva (Selingr, Dubec) - 45. Plaček (Boušek, Šíp), 53. Plaček (Nosek, Boušek), 59. Charousek (Polodna, Mikšovic). Rozhodčí: Jeřábek - Kurajský, Lipina. Vyloučení: 6:11, navíc Toms 10 minut. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 440.

Sestavy z posledního vzájemného zápasu

Opava: Šlupina – Vosátko, Vnenk, Přibyla, Dresler, Ručka, Tůma – Zdeněk, Sochorek, Šebesta – Kříž, Hulva, T. Lhotský – Rozum, Harazim, Mikšan – Horný, Selingr, Dubec

Chomutov: Fikrt – Toms, Nosek, Maleček, Trefný, Szakal, Liška, Plaček – Jíra, Šíp, Boušek – Jeslínek, Mikšovic, Kostourek – Charousek, Koláček, Polodna

Výrazné osobnosti v týmu soupeře

V červenobílém brankovišti měl ještě donedávna hlavní slovo zkušený Roman Šlupina, bývalý brankář Kadaně. Po jeho odchodu se stal jedničkou Radek Masný. V týmu také zůstávají Robert Hamrla a Robert Slipčenko.

Z obránců si doposud nejlépe vede Lubomír Vosátko jehož bilance po 33 zápasech je 1 gól a 8 asistencí. Zdaleka nejzkušenějším bekem Slezanů je bezpochyby Kamil Přibyla, který 1. února oslaví dvaatřicáté narozeniny.

V útočných řadách se letos vystřídalo již pětadvacet hráčů, přičemž ani jeden z nich nemá na svém kontě plný počet odehraných zápasů. V kanadském bodování vyčnívá dvojice Pavel Šebesta 29 bodů (13 + 16) a Dalibor Sochorek 29 (12 + 17)

Předpokládané sestavy

Chomutov: Fikrt – Nosek, Plaček, Maleček, Trefný, Szakal, Liška, Révay – Boušek, Šíp, Charousek – Polodna, Koláček, Jíra – Jeslínek, Mikšovic, Kostourek – Martenek, Slavík, Vlček

Opava: Masný – Vosátko, Tůma, Kramný, Dresler, Přibyla, Vnenk – Zdeněk, Sochorek, Šebesta – Mikšan, Najdek, Hruška – Lhotský, Harazim, Rozum – Kříž, Malát