Aktuální zprávy

Čtyři výhry a devět proher, taková byla bilance Pirátů ve třetí čtvrtině sezóny

Napsal 12.01.2013 Petr Horčička
C h o m u t o v – 14. místo, 39 zápasů, 7 výher, 8 výher po základní hrací době, 3 prohry po základní době, 21 proher, skóre 92:136 a 40 bodů – taková je bilance extraligového nováčka po třetí odehrané čtvrtině právě probíhající sezóny 2012/2012. Piráti se třetí čtvrtině, na domácím ledě, představili celkem šestkrát. Z šesti zápasů tři vyhráli a tři prohráli. Na venkovních kluzištích se Chomutovští představili celkem sedmkrát, z nichž bodovali pouze jednou, kdy po nájezdech porazili Liberec). Ve třetí části sezóny odehráli celkem třináct zápasů, z nichž vyválčili jedenáct bodů (z možných devětatřiceti). Třikrát vyhráli v základní hrací době, jednou vyhráli po samostatných nájezdech a devětkrát prohráli. S celkovým skóre 31:56 patří Pirátům poslední, čtrnácté místo. Všechno ale může být ještě jinak, neboť do konce základní části zbývá poslední čtvrtina, která bude pro Piráty nesmírně důležitá.

Piráti přehráli brněnskou Kometu

Piráti Chomutov – HC Kometa Brno 5:4

Před sedmadvacátým kolem, prvním kolem třetí čtvrtiny, Piráti na brněnskou Kometu dobré vzpomínky neměli. Obě vzájemná střetnutí totiž prohráli, proto byla Kometa i před tímto zápasem papírovým favoritem, neboť před tímto zápasem byla Kometa na druhé příčce extraligové tabulky. Piráti měli výborný vstup do zápasu, lepší si snad nemohli přát. V šesté minutě, po brankách Rýgla a Zálešáka, vedli už 2:0. Kometa ovšem stihla vyrovnat, a to ještě v první třetině. V polovině utkání se hráčům z jižní Moravy podařilo zápas otočit, po Zohornově brance se ujali vedení 3:2. Během pěti minuti Piráti dokázali vstřelit dvě branky, zásluhou Procházky a Krafta v utkání znovu vedli – 4:3. Brněnští ale znovu vyrovnali, svou druhou branku v utkání přidal Zohorna a stav byl vyrovnaný - 4:4. O vítězi utkání rozhodl v pětapadesáté minutě Treille – 5:4. „V obranném pásmu jsme sice občas zmatkovali a pouštěli Brno do šancí, ale kluci jinak makali a odehráli zápas perfektně,“ řekl k zápasu chomutovský trenér Mikuláš Antonik.

Po Brnu přišly dvě prohry v řadě

HC ČSOB Pardubice - Piráti Chomutov 5:0

V dohrávce osmadvacátého kola, hraného pátého prosince, zajížděli Piráti na led úřadujícího mistra – HC ČSOB Pardubice, který je v letošní sezóně daleko za očekáváním. Piráty v utkání trápila velká nedisciplinovanost, kterou Pardubičtí trestali. V utkání sice proměnili jen čtyři přesilové hry z dvanácti, ale i to jim k hladkému vítězství stačilo. V první třetině otevřel skóre Kindl, ve druhé třetině se Pirátům podařilo vyrovnat, ale branka jim nebyla uznána. To se na chomutovských hráčích zcela jistě podepsalo a domácí tak mohli pohodlně svůj náskok zvýšit. Po brance Buchteleho a Krejčího vedli už 3:0 a tím také skončila druhá třetina. V té poslední přidal další dvě branky Krejčí, jenž završil svůj hattrick. „Neplnili jsme si pokyny, které jsme si řekli. Pardubice mají silné přesilovky, což v tomto utkání také potvrdili,“ hodnotil zápas asistent chomutovského trenéra Stanislav Mikšovic.

Chomutov – Sparta 1:5

Piráti, po prohře v Pardubicích, přivítali na domácím ledě pražskou Spartu. Skóre utkání otevřeli hokejisté pražské Sparty, v deváté minutě se trefil Přibyl. Chomutovští dostali v jedenácté minutě možnost přesilové hry, která se jim povedla. Vyrovnávací branku vstřelil Zálešák a to bylo ze zápasu, ze strany Pirátů, bohužel gólově vše. Spartu poslal zpátky do vedení Hlinka, čtyři minuty před koncem druhé části. V poslední třetině udeřila Sparta dvakrát v rozmezí 31 sekund, čímž definitivně zlomila odpor domácích hokejistů. Pátý zásah přidal v šedesáté minutě Sičák a Sparta si z Chomutova odvezla všechny tři body. Pro Piráty to byla druhá prohra v řadě. Sparťanský trenér Jan Votruba měl o výhře pražského celku jasno: „Hráli jsme dobře v obraně a ve středním pásmu, navíc nám dobře vyšli přesilovky.“

Důležité vítězství nad Libercem

Liberec – Chomutov 1:2sn

V následujícím utkání čekal na chomutovské hokejisty důležitý zápas v Liberci, který se stejně jako Piráti figuruje na spodku tabulky. Oba předešlé vzájemné zápasy vyzněly lépe pro Chomutov, který dokázal Liberec porazit 5:2 a 3:2 po prodloužení. Pět bodů z možných šesti tak zdobilo Piráty před náročným utkáním. Jako první se v přesilovce, z konce první třetiny, prosadili Piráti – trefil se Lušňák – 0:1. Ve druhé části dostali Tygři nabídku přesilové hry pět na tři. Přesilovku domácí využili a Nedvěd srovnal na 1:1. Ve třetí třetině branka nepadla a zápas spěl do prodloužení, ve kterém měli navrch Piráti, kterým se bohužel nepodařilo rozhodnout. Zápas se tak musel rozhodnout až v samostatných nájezdech. V nich se zaskvěl Michael Frolík, který spolu s Miroslavem Hanuljakem, jenž se do branky postavil pouze na nájezdy, rozhodl o bonusovém bodu pro Piráty. „Na obě mužstva dolehla tíha zápasu, hrálo se vlastně o šest bodů. V nájezdech jsme byli šťastnější a za dva body jsme velice rádi,“ hodnotil zápas Antonik.

Tři porážky v řadě

Třinec – Chomutov 6:4

Jednatřicáté kolo Tipsport extraligy zavedlo Piráty Chomutov do Třince. V závěru první třetiny poslal Oceláře do vedení Hudler, a přestože Chomutovští dokázali brankou Hrušky vyrovnat, hosté během tří minut vsítili tři branky, které v podstatě rozhodly o zápase. Piráti přidali po trefách Důrase, Palina a Frolíka další tři branky, domácí ale přidali dvě a tím pádem se Oceláři radovali z výhry. „Měli jsme jedenáct vyloučených, i když víme, že Třinec patří v přesilovkách k nejlepším týmům v extralize, což dokázal i tentokrát a dal nám v nich čtyři góly,“ smutnil po zápase asistent trenéra Stanislav Mikšovic.

Chomutov – Kladno 2:5

Předvánoční zápas, hraný jednadvacátého prosince, nabídl sedm branek, které mohla vidět vyprodaná chomutovská aréna. První třetinu vyhráli Chomutovští v poměru 1:0, už v páté minutě se prosadil Hruška. Do druhé třetiny vlétli lépe znovu domácí, kteří zásluhou Důrase zvýšili už na 2:0. To bylo z chomutovské strany ale všechno a branky dávali už jen hosté, kteří zásluhou Jágra a Černoška nejprve vyrovnali a poté přidali další tři branky, které tak určili vítěze zápasu. Postupně se trefil Plekanec, Hlaváč a Lukáč. Rytíři si z Chomutova odvezli všechny tři body i přes to, že Chomutovští na začátku druhé třetiny vedli o dvě branky. „První třetina z naší strany byla perfektní, měli jsme hodně šancí, Kladno jsme přehrávali a byla obrovská škoda, že jsme nedokázali přidat další branku. Zlom nastal při našem oslabení, kdy se Kladno dostalo zpátky do hry a zápas srovnalo,“ hodnotil zápas Antonik.

Zlín – Chomutov 5:2

Piráti měli volno pouze na Štědrý den, druhý den večer už měli trénink a třetí sehráli zápas ve Zlíně, jenž se nacházel na druhém místě extraligové tabulky. Zlínští před svými fanoušky zvítězili pětkrát v řadě. První vzájemný zápas vyhráli Piráti po samostatných nájezdech 2:1, druhé střetnutí vyhráli Zlínští 2:1. Následoval tedy třetí vzájemný zápas. Piráti v první třetině dvakrát dotahovali, na první Matějíčkovo branku reagoval Pavlas, na druhý Kubišův gól zase Zálešák. To bylo z Chomutovské strany znovu všechno a branky stříleli už jen domácí, konkrétně Balaštík, Melenovský a Kubiš. „Do druhé třetiny jsme nevstoupili dobře, měli jsme neuvěřitelný výpadek jak v našem pohybu, tak i v celkovém pojetí hry,“ komentoval utkání Antonikův asistent Jaroslav Liška.

Výhra nad Mountfieldem, proti kterému se Pirátům daří

Chomutov – Budějovice 5:3

Předposlední zápas loňského roku 2012 Piráti sehráli před domácím publikem. Do Chomutova přijel soupeř z jižních Čech, jenž nedokázal Piráty v letošním ročníku zatím porazit – první zápas vyhrál Chomutov 5:2, druhý po samostatných nájezdech 2:1. I do třetice se chomutovským podařilo zvítězit. Do vedení poslal chomutovské hokejisty Michael Frolík, brankou ze čtvrté minuty. V polovině druhé třetiny vyrovnal Květoň. Piráti vstřelili, čtyři minuty před druhou sirénou, dvě slepené branky, když se trefil Hřebejk a po něm i Hruška. Minutu před koncem stihl ještě snížit Michálek. V úvodu třetího dějství se p rosadil Hřebejk, o dvě minuty po něm i Zálešák a Chomutovští vedli 5:2. Hostům se už podařilo jen snížit, zásluhou Kotalíka. Zápas skončil 5:3 a Piráti si připsali důležité tři body. „Kluci makali, hráli zodpovědně a obětavě, drželi se taktiky, takže tři body jsou podle mě zasloužené. Bylo to opravu vydřené vítězství,“ radoval se Mikuláš Antonik.

Prohra s lídrem z Plzně

Plzeň – Chomutov 6:2

Poslední zápas roku 2012, hraný třicátého prosince, chomutovští hokejisté sehráli na ledě vedoucího celku extraligy – Plzně. První třetina byla v režii domácího týmu, který ji po brankách Kratěny a Gulaše vyhrál v poměru 2:0. V úvodu druhého dějství Plzeňští přidali třetí branku a v hostující brance došlo ke střídání – Hanuljaka nahradil Kostúr a hostům to jakoby dodalo nový impuls, neboť se jim po brankách Krafta a Hřebejka podařilo snížit na rozdíl jediné branky. Ve třetí třetině už se podařilo skórovat pouze domácímu celku, který přidal zásluhou Vlasáka, Pletky a Gulaše další tři branky, a tak Piráti odjížděli z Plzně bez bodů. „Připravovali jsme se na silné plzeňské přesilovky, přesto jsme v nich třikrát inkasovali a i to rozhodlo. Výsledek byl pro nás příliš krutý,“ smutnil Jaroslav Liška.

Druhé domácí vítězství v řadě, důležité proti Varům

Chomutov – Vary 3:1

Piráti se představili, poprvé před vlastním publikem v roce 2013, na domácím ledě proti Karlovým Varům čtvrtého ledna. Na oba celky čekal „šestibodový“ zápas, neboť si oba týmy uvědomovali, o co se vlastně hrajy uvědomovali, o co se vlastně hraje. Piráti se v zápase proti karlovarské Energii prezentovali skvělým výkonem a slavili druhou domácí výhru v řadě. První třetina branky nepřinesla, skóre otevřel ve druhé části Štěpán Hřebejk, druhou a posléze vítěznou branku vstřelil Michael Frolík a na 3:0 zvýšil do prázdně brány Milan Kraft. V čase 59:58 prostřelil Nosek vše, co měl v cestě, a překazil Kostúrovi radost z prvního čistého konta pro Piráty v sezóně. Chomutov zvítězil 3:1 a v tabulce předskočil právě Energetiky. „Už před zápasem se povídalo, že bude důležité vstřelit první gól, což se nám podařilo. Když jsme odskočili na 2:0, řekli jsme si, že musíme dobře bránit střední pásmo a puk vyvážet ze třetiny,“ prozradil Mikuláš Antonik, hlavní trenér Pirátů.

Třetí část zakončená třemi porážkami v řadě

Slavia – Chomutov 4:1

Tipsport extraliga pokračovala svým sedmatřicátým kolem, v němž se Piráti představili v pražské O2 aréně, kde změřili síly s tamní Slavií. Sešívaní před zápasem drželi sérii pěti výher v řadě a právem jim tak patřilo čtvrté místo. Pražský celek si vítězstvím nad nováčkem soutěže prodloužil sérii vítězství už na šest v řadě. Piráti v letošním ročníku na družinu, pod vedením Vladimíra Růžičky, recept ještě nenašli a prohráli i třetí vzájemné utkání. Piráti si dokázali vytvořit několik slibných šancí na vyrovnání, ale Kopřivu se jim podařilo překonat pouze jednou, prosadil se Karel Hromas. „Dvě třetiny jsme tady hráli ustrašený hokej. Hráli jsme špatně, Slavia hrála to, co potřebovala a za stavu 3:0 už si ten výsledek podržela,“ hodnotil zápas Stanislav Mikšovic.

Chomutov – Vítkovice 2:5

Piráti nezačali zápas osmatřicátého kola nejlépe. Ve druhé minutě už prohrávali a to rozhodně nebylo z první třetiny všechno, když kapitulovali ještě dvakrát a po první třetině prohrávali 0:3. Po třetí inkasované brance vystřídal Kostúra Řehoř a domácí trenéři doufali, že to hře dodá nový impuls. V polovině utkání se hostům podařilo navýšit vedení na rozdíl čtyř branek. Domácí dlouho nemohli na Málka najít recept, který ale přeci jen našli. Bylo tomu tak ve 36. Minutě, kdy se v přesilovce pět na tři prosadil Zálešák. V posledním dějství domácí snížili po brance Sikory na 2:4. Poslední slovo měli ale hosté, kteří po brance Burgera přidali pátou branku. Vítkovičtí si z Chomutova odvezli všechny tři body. „Byl to podobný zápas jako na Slavii. Díky špatnému výkonu jsme prohráli první třetinu a v závěru jsme se to potom snažili nějak dohnat,“ litoval Mikuláš Antonik.

Litvínov – Chomutov 6:2

Chomutovští se ve šlágru 39. kola představili na ledě sousedního Litvínova. Třetí derby sezóny začali lépe Litvínovští, kteří už ve třinácté minutě vedli tříbrankovým rozdílem. První branku Pirátů v tomto zápase vstřelil navrátilec do chomutovské sestavy Petr Jíra. V pětadvacáté minutě přidali další zásah domácí, kteří se tak znovu ujali tříbrankového vedení. Chvíli před koncem druhé třetiny se prosadil Michal Důras, který znovu snížil na rozdíl dvou branek. Ve třetí části ale znovu úřadovali domácí, kteří přidali další dvě branky a v derby zvítězili 6:2. „Neustále se nám opakuje jedna a ta samá věc, kterou je nedisciplinovanost hráčů. V úvodu uděláme tři fauly, které soupeř potrestá,“ řekl o zápase Jaroslav Liška, asistent trenéra Pirátů.

Poslední část sezóny

Čtvrtá čtvrtina, hraná bez hráčů z NHL, teprve ukáže, jak se extraligová tabulka nadále vyvine. Na Piráty čekají dva těžké zápasy. Nejprve, už teď v neděli, zajíždí na led vicemistra – Komety Brno. Zápas se bude hrát v rámci připomínky 1000. kola. Po té přivítají úřadujícího mistra – tým HC ČSOB Pojišťovna Pardubice.