Ohlasy po utkání

Chomutovští se shodli, že rozhodla střelecká impotence

Napsal 26.02.2006 Libor Kult, David Matula
C h o m u t o v - Poprvé v novodobé historii nepřešli hokejisté KLH první kolo play-off. Nad jejich síly byli svěřenci trenéra Neliby z Mladé Boleslavi. Zřejmě nejvíce se na vyřazení podepsal fakt, že tým nedokázal vícekrát překonat brankáře Maříka. „Vždyť my jsme neměli průměr ani gól na zápas,” zhodnotil produktivitu Severočechů Ladislav Boušek. Z hráčů i trenérů čišelo zklamání z brzkého konce sezóny, který nikdo nečekal.

Dnešní zápas

Jako červená nit se celou sérií táhlo neproměňování šancí, které rozhodlo i poslední čtvrtfinále. „Pokud dáme jen jeden gól, těžko můžeme pomýšlet na vítězství,” věděl krátce po zápase Ladislav Boušek.

Bez gólů se vyhrát nedá .
— Ladislav Boušek
Domácí kapitán Radek Šíp se při hodnocení rozpovídal ještě více: „Byl to znovu boj o každý metr ledu a my jsme se znovu na ledě spíše hledali. Rozhodl laciný gól, který jsme inkasovali, když jsme otáleli s vyhozením puku.” Vyrovnání vlilo týmu do žil čerstvou krev a novou naději. Vidina úspěchu byla opět blíže. „Věřili jsme, že se včerejší zápas nebude opakovat a že bychom v nájezdech mohli uspět my,” předpokládal Vladimír Petrovka podobný průběh jako v první chomutovské bitvě. Skutečnost však byla jiná. „Bohužel třicet vteřin před koncem jsme dostali gól, což nám definitivně zlomilo vaz.

Powerplay

Čtyři a půl minuty před koncem se trenér Kýhos po oddechovém čase odhodlal ke hře bez brankáře, čímž ještě vylepšil přesilovku 4 na 3. „Byla to poslední šance, jak zkusit vyrovnat, protože bylo těžké se dostat do šancí,” potvrdil taktický úmysl nejlepší střelec domácích Ladislav Boušek. „Nebylo jiného zbytí, museli jsme je zmáčknout,” doplnil jej Radek Šíp.

Zhodnocení celé série

Výsledky všech utkání byly poměrně vyrovnané s výjimkou prvního duelu v Mladé Boleslavi, čehož si byl vědom i Ladislav Boušek.

Rozhodly přesilové hry .
— Vladimír Petrovka
Ve třech střetnutích se na stranu soupeře přiklonilo trochu štěstí, když těsně zvítězil.” Klíč ležel podle Vladimíra Petrovky v přesilových hrách: „Myslím, že ve hře 5 na 5 jsme nebyli horším týmem.

Hra obran

Dalším průkazním jevem bojů mezi oběma tábory bylo minimum vstřelených branek. „Byly to oboustranně spíše bojovné zápasy než pohledné hokejové bitvy. Šancí moc nebylo, proto padlo málo gólů,” zhodnotil jedenáct přesných zásahů obou celků Ladislav Boušek. Další postřeh přidal i vůdce Kýhosovy smečky Radek Šíp. „Boleslav hrála dobře pozičně a měla dobrý pohyb, což nám činilo problémy.” Se svou troškou do mlýna přispěchal i Vladimír Petrovka: „Soupeř dobře bránil především střední pásmo a nám dělalo problémy jejich defenzivu překonat.

Přesilové hry

V základní části výkladní skříň chomutovských hráčů ve vyřazovacích bojích selhala a již nebyla tou obávanou zbraní, což potvrdil i Ladislav Boušek: „Play-off je něco jiného. Je hrozně těžké přesilovky využívat. Všechna mužstva měla propracovanou obranu a navíc je to i o štěstí.” Podobně to viděl i jeho spoluhráče z formace Radek Šíp, jenž také mluvil o štěstí, ale podle něj to nebyl rozhodující faktor ani důvod k výmluvám. „Přesilovky 5 na 3, kterých jsme měli poměrně dost, bychom měli proměňovat, abychom mohli pomýšlet na úspěch.” Podobně to viděl také Vladimír Petrovka: „Jeden gól v početní výhodě za celou sérii je hodně málo. Soupeř totiž v přesilovkách rozhodoval utkání.

Konec série

Odhodlání postoupit přes soka bylo u hráčů veliké, přesto je realita jiná a hokejisté ji musí přijmout. „Boleslav byla hratelná, ale bylo to o jednom gólu a soupeř měl i více štěstí,” konstatoval Ladislav Boušek

Je to veliké zklamání .
— Radek Šíp
a dodal: „Výsledek je sice krutý, ale kdo zápasy viděl, že byly vyrovnané. Vypadli jsme s dobrým soupeřem.” „Je to velké zklamání, ale snad nám to pomůže v příštím ročníku,” pohlédl do budoucnosti Radek Šíp. Jak vidno o té nejbližší ještě nepřemýšlel. „Co bude teď nebo za pár dní ještě nevím, nebavili jsme se o tom.” Asistent trenéra Vladimír Petrovka to vystihl následujícími slovy: „O hře i výsledcích v play-off jsme měli úplně jiné představy, takže nálada je na bodu mrazu. Prohrát 4:0 s Mladou Boleslaví je krutá rána.

Hodnocení sezóny

Pro KLH skončil ročník 2005/2006 poměrně brzy a ze slov hráčů bylo patrné, že jak oni tak vedení pomýšleli

Cíle jsme nesplnili .
— Ladislav Boušek
výše. „Nesplnili jsme ani jeden cíl, který jsme měli,” přiznal Ladislav Boušek a následně nechal nahlédnout, čeho chtěli Bílomodří dosáhnout: „Po základní části jsme chtěli být do třetího místa a v play-off dojít až do finále.” Také herní cíl v podobě kvalitního hokeje se tak úplně nezdařil, čehož si byl vědom i domácí štírek. „Některé zápasy nebyly ideální a v play-off se to nakupilo.” Ze slov kapitán Radka Šípa je patrné, že hráči neprodali, co měli natrénováno. „Na sezónu jsme byli připraveni dobře.

Osobní hodnocení Ladislava Bouška

Postavou drobný výkony však velký muž chomutovského hokeje současnosti prokázal, že je pro něj daleko cennější týmový úspěch než vlastní statistiky. „Tahle sezóna patřila k mým nejlepším. Jsem šťastný, že to takhle vyšlo, ale vše bych vyměnil za postup přes Boleslav.

Co na to soupeř?

Kouč Jan Neliba po utkání přiznal,

Je to cenný postup .
— Jan Neliba
že si byl vědom kvalit chomutovského celku, ale obavy neměl. „Měli jsme ze soupeře respekt, protože má v kádru spoustu zkušených hráčů, kteří dlouhodobě hrají první ligu nebo dokonce extraligu.” Poměrně rychlý konec série naskýtá možnost nejen ušetřit síly, ale také zvyšuje sebevědomí. „Moc si tohoto výsledku ceníme.