Chomutov míří na led loňského účastníka extraligy

Napsal 08.09.2005 Libor Kult
C h o m u t o v - Po úspěšném vstupu do mistrovské sezony budou hokejisté Chomutova bojovat o další body na ledě Horáckého zimního stadionu s několikanásobným mistrem republiky HC Dukla Jihlava. Po sestupu z nejvyšší soutěže doznal kádr trenéra Chalupy značných změn, neboť mnoho borců na Vysočině hostovalo z jiných extraligových týmů. Zápasy obou rivalů bývaly vždy ozdobou první ligy, což slibuje i tentokráte vynikající podívanou. Obě mužstva budou jistě chtít potvrdit svá vítězství z prvního kola. Komu se to povede, můžete sledovat i prostřednictvím ONLINE přenosu, který začne stejně jako střetnutí v 17:30.

Poslední vzájemné duely

Po návratu Chomutova do první ligy je Jihlava jeho tradičním soupeřem. Vzhledem k loňské účasti Horáků v extralize se naposledy oba týmy utkaly ještě v sezoně 2003/2004. V základních 26-ti kolech platilo rčení „můj dům, můj hrad”. Chomutov zvítězil na svém stadionu 4:0 a Jihlava 6:1. V nadstavbě „sudý-lichý” skončily oba duely shodně 3:3. A do třetice se oba sokové popasovali v semifinálové sérii play-off. V té byla úspěšnější Dukla, která postoupila ve čtyřech zápasech. Na severu Čech dokázala vydolovat dvě výhry (2:1 a 4:1), poté doma ztratila třetí střetnutí po výsledku 2:3 a vše rozhodlo vysoké vítězství 7:1 ve čtvrtém utkání. Celková bilance je pro Chomutov mírně pasivní 11-5-17 při skóre 83:94.

Změny v kádru Jihlavy

Osu týmu tvoří hráči, kteří vybojovali postup do extraligy. Doplnili je borci, kteří se vrátili z hostování v jiných klubech. Úplných noviců je minimum.

Brankáři

Po návratu Edgarse Masalskise do Karlových Varů by měl jasnou jedničkou být hrdina postupové baráže Jaroslav Suchan.

Obrana

Řadu odchodů obránců, mezi nimiž byli mimo jiné i Petr Buzek (Slovan Bratislava), Petr Punčochář (Litvínov) nebo Tomáš Ficenc (Žilina), kompenzovalo získání Jiřího Dobrovolného, jehož Dukle zapůjčila Plzeň, a Roberta Pospíšila. Ten má zkušenosti s extraligou a naposledy působil v druhé francouzské lize. Těsně před zahájením první ligy přišel také Marek Chvátal, jehož uvolnilo do Jihlavy Znojmo.

Útok

Ofenzivní vozbu opustil například Ladislav Lubina (návrat do Pardubic) nebo i bývalý chomutovský hráč Michal Jeslínek (návrat do Litvínova). Největší posilou je potom příchod jihlavského odchovance Daniela Hodka. Ze Sparty Praha hostuje na Vysočině mladý Jan Dušátko. Dukla lovila také v zámořských juniorských soutěžích, odkud přišli Michal Blanár a odchovanec Jonáš Fiedler.

Příprava „vojáků”

Trenér Milan Chalupa vyjádřil v rozhovoru pro oficiální stránky klubu těsně před zahájením soutěže spokojenost s průběhem celé přípravy. „My jsme to hodně kombinovali, udělali jsme to pestrý. Hráli jsme hodně her, například fotbálek, basketball, hokejbal, trénovali jsme sílu a hodně se běhalo,” nechal Chalupa nahlédnout do své trenérské kuchyně. Jak z jeho slov vyplynulo, klub bude spoléhat na družbu se Znojmem, které již poskytlo obránce Chvátala. Podle Chalupy bude mít letošní ročník dva favority – Ústí nad Labem a Mladou Boleslav. A ambice Dukly? „Samozřejmě my chceme hrát co nejvýš, abychom byli nad tou horní polovinou, dělat co nejlepší výsledky hlavně doma a z co nejlepší pozice se dostat do play-off,” nastínil Chalupa plány kdysi slavného klubu.

Celkem sehráli Jihlavští 12 přípravných zápasů a i oni si vyzkoušeli, jaké to je, když zůstane zápas nedohrán. Poslední duel před začátkem soutěže, v němž se Jihlava hostila Havlíčkův Brod, vyvrcholil bitkou mezi oběma tábory. Ta se bohužel přenesla i do hlediště, kde otec hostujícího hráče udeřil manželku domácího kapitána Bakuse. „Mladej ty si ho hlídej, protože tohle mu jen tak neprojde, to přehnal! Když se neumí chovat tak ať sem neleze. Všude dělá jenom ostudu,” varoval Bakus syna útočníka. Třetina starší dostal zákaz vstupu na Horácký stadion. Za zmínku stojí také dvě porážky s Jindřichovým Hradce, které soupeři Horáci oplatili hned v první kole mistrovské sezony. Také skalp mistrovských Pardubic Jihlavským jistě zvedl sebevědomí.

Jihlava – České Budějovice  1:5
Jihlava – Havlíčkův Brod    4:3 (nedohráno)