Chomutov jede na Vysočinu bojovat o první příčku

Napsal 09.02.2004 Martin Bocian
C h o m u t o v – Nadstavbová část utekla jako voda a ve středu už bude odehráno poslední, 40. kolo. Všechny kluby mají poslední možnost, jak si vylepši pozici před play off, případně v bojích o udržení. Pro dva týmy bude však středeční zápas znamenat konec sezony. Chomutovští hokejisté míří v přímém souboji o třetí místo na led Dukly Jihlava. Chomutov bude také na dálku bojovat s Berounem o vedoucí post tabulky. Jihlava usiluje o posun na druhou příčku, v opačném případě jí hrozí pád na čtvrtou. O motivaci tak mají oba soupeři postaráno, proto se očekává výborná hokejová podívaná. Zápas budete moci sledovat v podrobném online přenosu.

Trenéři: Petr Fiala a Petr Vlk
Nejvyšší výhra ve vzájemných duelech: 6:0 (14.03.2000)
Nejvyšší prohra ve vzájemných duelech: 1:6 (03.12.2003)
Hvězdy týmu: Petr Kaňkovský, Oldřich Bakus a Marian Morava

Jaká je situace na čele tabulky?

Ani před posledním kolem nadstavbové části není stále rozhodnuto, v jakém pořadí půjde do play off vedoucí čtyřka 1. ligy. V současné době vede Beroun (83 bodů), před Chomutovem (80), třetí je Jihlava (77) a čtvrté Ústí (75). Severočeši stále ještě živí naději na první místo. Dosáhnou ho jedině za předpokladu, že na Vysočině získají tři body a zároveň Beroun nebude bodovat v Písku. Jestli naopak vyhraje Jihlava, tak se díky lepším vzájemným zápasům posune před Chomutov na druhé místo. Na dálku budou modrobílím. Ústečtí Lvi se už nevyšplhají výše než na třetí příčku.

Poslední utkání Jihlavy

Ve 39. kole hráli jihlavští hokejisté na ledě Berouna. Zápasu kralovali oba gólmani, berounský Pöpperle a hostující Suchan. Skóre se proto měnilo až ve 29. minutě, kdy Jihlavu poslal do vedení Kaňkovský. Těsný náskok však svěřenci trenéra Fialy udrželi pouze necelé dvě minuty. Autorem vyrovnávací byl Slížek. O vítězi rozhodl úvod poslední dvacetiminutovky. Nejprve využil přesilovku Holub a konečnou podobu výsledku dal ve 44. minutě Jareš. Beroun vyhrál 3:1 a udržel si tříbodový náskok před Chomutovem.

Poslední vzájemné utkání

Poslední vzájemné střetnutí Chomutova a Jihlavy mají jistě severočeští diváci v živé paměti. V nervy drásajícím duelu vedla Jihlava po čtyřiceti minutách už 0:3, když se přesně trefili Staněk, Mareš a Čachotský. Domácí se ale v poslední třetině vzepjali k heroickému, v rozmezí dvou minut snížili Jíra a Szakal a tři minuty před koncem vyrovnal Mikšovic. O vítězi už nerozhodlo ani pětiminutové nastavení, a tak se oba soupeři rozešli smírně. K utkání se vyjádřil i chomutovský kouč Vladimír Kýhos: „S remízou jsme spokojeni, dokázali jsme zvrátit zápas svou bojovností, máme alespoň bod. Začali jsme hrát na čtyři útoky, chceme tak hrát i dál, abychom měli v play off více síly, minulý rok se nám to na tři pětky nevyplatilo. Druhý a třetí gól jsme dostali z nepozornosti, pak jsme to bojovností zvrátili, říkali jsme hráčům, aby více stříleli, to se nám nedařilo hlavně ve 2.třetině. S dosavadními výkony Michala Fikrta jsem spokojen, je v letech, ve kterých k nám přišel i tehdy Kamil Jarina, má nastartováno k tomu aby se čím dál víc zlepšoval.“

Statistiky z posledního vzájemného zápasu

Branky: 45. Jíra (Maleček, Koláček), 46. Szakal (Liška, Charousek), 57. Mikšovic (Jeslínek, Kostourek) - 28. Staněk (Kaňkovský, Morava), 31. Mareš (Rytnauer), 36. Čachotský (Šmarda, Morava). Rozhodčí: Würtherle - Marek, Pokorný. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 800. Střely na branku: 43:33.

Sestavy z posledního vzájemného zápasu

Chomutov: Fikrt (36.Podolka) - Nosek, Plaček, Maleček, Trefný, Szakal, Liška - Boušek, Koláček, Jíra - Jeslínek, Mikšovic, Kostourek - Charousek, Gergel, Polodna - Martenek, Slavík, Šimeček

Jihlava: Jež - Kolafa, Staněk, Punčochář, Šefčík, Šmarda, Morava, Kubeš - Hlouch, Bakus, Čachotský, Fink, Mareš, Rytnauer, Cmunt, Kaňkovský, Říha, Chytka, Altrichter, Sklenička

Výrazné osobnosti v týmu soupeře

Strážcem jihlavské svatyně číslo jedna je Jaroslav Suchan. Tento třiadvacetiletý gólman dlouho plnil na Vysočině roli dvojky, ale po letním odchodu Lukáše Sáblíka do Ústí dostal velkou příležitost ukázat své umění. Zhostil se jí více než dobře. Letos odchytal již 32 zápasů a jeho úspěšnost zásahů je 92,33%. Nic na tom nezměnil ani příchod berounského Petra Ježe.

Nejvýraznějším bekem v sestavě je Marian Morava, nejproduktivnější zadák a také vedoucí muž klubového hodnocení v +/- bodech, když získal 27 plusových bodů. V posledních zápasech vyztužil jihlavskou defenzivu také třiatřicetiletý Petr Kuchyňa. Ke stálicím mužstva patří také Rostislav Malena, či Karel Šefčík.

Suverénně nejproduktivnějším hráčem je Petr Kaňkovský, jenž získal 56 bodů za 17 gólů a 39 asistencí. O plných dvacet bodů za ním je Oldřich Bakus. Také do útočných řad získala Dukla posily. Tou nejvýraznější je zřejmě Viktor Ujčík z pražské Sparty. V jihlavském dresu nastoupil ke čtyřem utkáním a vsítil 4 branky. V poslední době však za Jihlavu nenastupuje.

Předpokládané sestavy

Jihlava: Suchan (Jež) - Kolafa, Kubeš, Punčochář, Staněk, Morava, Šmarda, Duben, Kuchyňa - Padělek, Bakus, Rytnauer - Mareš, Havel, Sklenička - Čachotský, Kaňkovský, Říha - Fink, Altrichter, Chytka

Chomutov: Fikrt (Podolka) - Plaček, Ambrož, Trefný, Maleček, Dráb, Szakal, Liška - Jeslínek, Šíp, Boušek - Kostourek, Charousek, Jíra - Polodna, Hahn, Martenek