Chomutov bude na Hané bojovat o páté vítězství v řadě

Napsal 27.11.2003 Martin Bocian
C h o m u t o v - I když celek HC Mora Olomouc postoupil do 1. ČP ligy po čtyřech letech, nelze ho považovat za nováčka. Díky zkušeným hráčům, vlastním odchovancům a dobré spolupráci s extraligovými celky se Kohouti pohybují na osmém místě ligové tabulky. Chomutovský tým už ale opět šlape na plné obrátky a na Moravu míří s vidinou plného bodového zisku. Otázkou však zůstává, kdo se nakonec postaví do olomoucké branky. Bude to druhý nejlepší brankář ligových tabulek Petr Svoboda, nebo exchomutovský Martin Altrichter, jenž vypomáhá ze Zlína?

Poslední utkání Olomouce

V uplynulém 21. kole bylo na programu hanácké derby mezi domácím Prostějovem a Olomoucí. Do branek obou soupeřů se postavili bývalí brankáři Chomutova. V dresu domácích to byl Pavel Maláč a za hosty již zmiňovaný Martin Altrichter. Prostějov letos dává zapomenout na dobré výsledky z předešlých let, což nahrávalo do karet hostům. Ti se také v 9. minutě ujali vedení. Domácí ale zásluhou Kubiše bleskově vyrovnali a ještě do první přestávky strhli vedení na svoji stranu. Stav 2:1 vydržel až do poloviny poslední části. V té době totiž vyrovnal tvrdou střelou olomoucký Komínek – 2:2. Stejný výsledek svítil na světelné tabuli i po šedesáti minutách a ke slovu přišlo prodloužení. V něm diváci dlouho branku neviděli. Až 17 vteřin před koncem potrestal chybnou rozehrávku hostů Pospíšil. Souboj někdejších chomutovských brankářů tak nakonec vyzněl lépe pro prostějovského Maláče.

Poslední vzájemné utkání

Na první letošní střetnutí by Hanáci jistě nejraději zapomněli. V utkání se nekonal avizovaný souboj nejlepších brankářů soutěže – Jariny a Svobody. Domácí zasypali Petra Svobodu 46 střelami, z nichž osm skončilo za jeho zády. Hlavní nápor Severočechů přišel ve druhé třetině, kterou vyhráli 5:1. Šance byly na obou stranách, ale když jsme ve druhý třetině dali během dvou minut na 3:0, tak bylo jasný, že neprohrajeme,“ viděl klíčový moment zápasu trenér Chomutova Vladimír Kýhos. V poslední části přidali jeho svěřenci další tři góly stanovili tak konečný výsledek na 8:1.

Výrazné osobnosti

Jistotou je pro olomoucké mužstvo brankář Petr Svoboda. V letošní sezoně odchytal 16 zápasů a s procentuální úspěšností přes 94% mu patří druhá příčka v soutěži. I přesto ale ve středečním zápase nastoupil zlínský Martin Altrichter, jenž je v Olomouci na střídavé starty.

Nejproduktivnějším bekem je Michal Dostál se čtyřmi body za tři góly a nahrávku. Zajímavou osobou v obraných řadách je Jaromír Píchal. Kromě jeho povinností na ledě zastává ještě funkce vedoucího mužstva a sportovního manažera. Zřejmě kvůli svému pracovnímu vytížení odehrál v letošní sezoně pouze 3 zápasy. Dalším defenzivním pilířem je třicetiletý Petr Doseděl, jeden z mála kmenových hráčů Olomouce.

Olomouc v dosavadním průběhu 1. ligy vstřelila pouze 43 branek a v tomto směru se tak řadí na předposlední místo. V průběhu sezony navíc odešel velezkušený Tomáš Sršeň, který nejspíš zamíří do zahraničí. Trenér Přecechtěl postrádá výrazného střelce. Klubovou produktivitu vede Tomáš Karný 12 bodů (6 + 6) a spolu s Milanem Ministrem jsou zároveň nejlepšími střelci týmu.

Předpokládané sestavy

Olomouc: Svoboda (Altrichter) – Prošek, Doseděl, Faltýnek, Spitzer, Šafařík, Klimeš, Grof – Komínek, Brančík, Žajgla – Bělohlávek, Kučera, Liška – Karný, Ministr, Kašparů – Fiala
Chomutov: Tuček – Révay, Nosek, Maleček, Trefný, Szakal, Plaček, Liška, Svačina – Jíra, Šíp, Boušek – Jeslínek, Mikšovic, Kostourek – Slavík, Koláček, Polodna – Charousek, Gergel, Zika

Vzájemné zápasy

Olomouc je jedním z mála soupeřů, se kterým mají Severočeši zápornou bilanci. Během let 1997-1999 odehráli oba soupeři celkem osm střetnutí. Pouze 2x zvítězil KLH, 4x Olomouc a 2x se oba soupeři rozešli nerozhodným výsledkem. Největší postavou vzájemných zápasů je bezesporu Radek Šíp. V sezoně 1998/99 vstřelil pět branek v dresu Olomouce do sítě Chomutova. Letos už jako kapitán modrobílých vstřelil svému bývalému klubu dva góly.

Jak vypadá chomutovský kádr

Marodka Severočechů se už pomalu vyprazdňuje, zraněný zůstává jen útočník Hahn. Do skvělé formy se navíc dostává brankář Petr Tuček, jenž zatím podává srovnatelné výkony jako jeho předchůdce Kamil Jarina. S tímto vědomím mohou v sobotu odjet chomutovští hokejisté na dlouhou výpravu do Olomouce. Zvláštní příchuť bude mít zápas pro chomutovského útočníka Ladislava Bouška. Jestliže nastoupí, dosáhne úctyhodné hranice 300 odehraných zápasů v Chomutově. Utkání začíná v 17 hodin.